sobota 21. března 2020

Co se šije v těchto dnech nejvíc?

Kam se člověk podívá na internet, všude roušky. A to je asi dobře, protože když jeden ukáže, že šije roušky, tak možná v první chvíli sklidí i kritiku, ale najednou do dvou dnů šijí roušky všichni. Můj příspěvek nebude o tom, jaké roušky jsou dobré (já dělám 3 typy), ani jak je používat. Ale ukážu jakou vychytávku mi vytiskl syn na 3D tiskárně. Ukážu, jak ji používám. A taky jak používám magnet při šití. Takže se to bude týkat spíše těch roušek, které jsou na zavazování na šňůrku ať jsou jakkoliv tvarované.
Já bych chtěla napsat, že mě to šití jednoduše baví. Šiju s radostí, nemáme se přece stresovat. Zaregistrovala jsem se na i na mapě damerousky.cz . Najdete tam nejen ty, kteří šijí roušky, ale také opraváře strojů, kdyby se vám přihodí havárka.

Proč šiju roušky. Příroda nám ukázala, že ji nemůžeme jen tak drancovat a poslala na nás koronavirus. Jednorázové roušky jsou sice pohodlné, prostě se vyhodí. Ale kolik roušek bychom museli vyhodit? Jak velký by ten koš byl. Tak za mně raději roušky šité.

No a protože šiju bez nároku na odměnu, tak někdy dostanu i něco pro radost. A kytka mi udělala radost velikou.

Různá udělátka na tvarování proužků asi má skoro každý. Já sežehlovala na špendlík - špendlík zapíchnutý na šířku proužku do žehlicího prkna. Proužky dělám 4 cm široké a nešly mi dobře zažehlovat v zažehlovači na šířku 3,6 cm. Syn mi se mi nabídl, že mi vytiskne tvořítko na šikmý pásek. Jestli máte poblíž někoho, kdo má 3D tiskárnu, je to super věc. Ono je to prioritně určené přímo k nalepení na stroj, ale já používám k zažehlování.
Takže odkaz na stažení dat k tvořítku TADY. Pokud nemáte možnost tisku, zeptejte se na Facebooku TADY.
Já jsem si ho umístila do dvou zavíracích špendlíků a používám takto:

A protože jsem šití musela urychlit, tak jsem přešla na průmyslový a střídám ho s Janomkou, tak jsem ještě natočila, jak využívám magnet při sešívání proužků, protože nemám ani zakladač ani patku s plíškem.

Ať je to jak chce, já i tuto situaci beru jako moment k zamyšlení. Abychom my byli lepší. Krásné jarní (opravdu jaro) dny přeji. Jana

8 komentářů:

 1. Vodítko na šití tkanice je skvělý nápad. Dík! Taky zapošívám přechod tkanice na masku.
  Co se týče koronaviru, myslím si něco podobného a vnímám ho jako velkou šanci pro nás všechny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Alenko, přesně tak. Jde o to, kolik lidí tu šanci uchopí. Díky za názor. j.

   Smazat
 2. Já šila taky ty skládané, zatím hlavně pro rodinu a pro známé. No, ale teď nastal požadavek na tyto:https://kitchenette.cz/clanek/rousky a tak šiju dál.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je hodně typů. Každý chce něco jiného. Od zdravotníků jsem měla požadavek na šňůrkové. Někdo nechce gumičku, protože roušku bude často používat a vyvařovat. Nebo i z důvodu, že za uchem tlačí. Já jsem záměrně o žádné z nich nepsala a nedávám žádné odkazy, protože je tolik návodů a tolik názorů, že se do toho opravdu nechci pouštět. Chtěla jsem jen ulehčit těm, kdo dělají šňůrkové. Jde hlavně o to, abychom kolem sebe neprskali, protože žádná šitá nás stejně neochrání. j.

   Smazat
 3. Jani, tvorítko je výborný nápad.Rúška šijem aj ja, ale pri práci používam gumičky.Našla som ešte v mojej zásobe, tak ich zmysluplne využijem a potom uvidíme, možno tiež budem šiť so šnúrkami.Túto situáciu, ktorá nastala-koronavírus-beriem s veľkou pokorou a dôsledným zahĺbením sa do seba.Som veriaci človek a verím, že nič sa nedeje len tak. Jani, teším sa z vášho blogu a pozdravujem..
  Marta♥

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marti je to hlavně o tom, že třeba v lékárně to mají celý den. Samozřejmě je střídají, ale ono gumička za uchem bolí. Takže já podle požadavků. Dnes mám za se bou maraton pro nemocnici. Zítra jedu šňůrkovou pro lékárnu. Kéž by všichni brali koronavirus jako pokyn k zamyšlení se. A mně těší, že příroda si s námi umí poradit. Nevěřím totiž hypotézám o umělém viru. Díky moc za komentář a opatrujte se. Jana

   Smazat
 4. Konečně vidím, jak si pomoci se zakladačem na prkně, aby se to nehlo:_) Super vychytávka, děkuji:-) Šití roušek zdar:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hani to byl okamžitý nápad. Jakože koukneš se po dílně, co by se ti hodilo a zavírací špendlík řeší všechno :-)). Zdáááár. J.

   Smazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala