Jak na quiltování - free motion quilting

Návod na volné quiltování - free motion quilting
Proč tato stránka. Myslím, že ač samouk, posbírala jsem už spoustu zkušeností. Hodně mě posunula Monika Kolejová její cenné rady mi pomohly nejen ve vlastní technice šití, ale především v chápání vzoru a použití na deky.

Úplně nejprvnější pokus o volné quiltování byl na tomto polštáři. Není to moc vidět, jsou tam meandry v těch drobných kytkách. Quiltovala jsem na stroji Pfaff 2046 s látací patkou a byl to na dlouhou dobu můj jediný pokus. Neměla jsem ani stolek ke stroji, ani rukavice na quiltování a žádnou motivaci. Tenkrát ani žádné vzory (myslím quilterské) a neměla jsem z čeho čerpat. Naštěstí dnes už je kolem nás spousta inspirace.

Dlouho jsem quiltovala na Bernině Auroře. Zpočátku s laserovou patkou, která hlídá délku stehu sama. Ale ta mi po čase přestala vyhovovat. Není za ni moc vidět a při šití dek s 3D obrázky zadní část patky zachytává o vyšší vrstvy a nedostanu se na celou plochu podkladu. Současně s Berninou jsem si pořídila, tenkrát jedinou dostupnou, quiltovačku Janome 1600 PQC. Dnes se prodává její obdoba JUKI TL. Jsou to stroje, které šijí jenom rovně, případně jsou vhodné na quiltování jak pod strojem nebo na malém rámu.
Teprve po čase jsem přešla na šlapací stroje. Tady bych ráda napsala, že quiltování na šlapacím stroji je tak trochu dobrodružství. Jak sladit rychlost, když každý stroj šije jinou rychlostí při stejné intezitě šlapání. A ne každý stroj je toho schopen, aby steh byl uspokojivý i z rubové strany.

A ještě nějaká videa. Další jsou k dispozici u mne na youtube.
A teď pár rad pro ty, kdo by chtěli začít a neví, jak na to. Budu psát o quiltování pod strojem, v domácích podmínkách. A přidám i něco o rámu. O rámu pro relativně malý stroj. Nově jsou u nás stroje a rámy s velkým ramenem - longarm, ale ten nemám a ani se na takovou investici nechystám.

Začínáme:

 • Kreslení

Než budete potřebovat šicí stroj a všechny pomůcky ke quiltování, tak je potřeba vzít tužku a papír (nebo jiné moderní vymoženosti) a kreslit. Tedy kreslit vzory tužkou na papír. Po jednotlivých částech (fázích vzoru) a pak plynule tak, jak se quiltuje. Usnadňuje to vlastní šití, neboť je důležité dostat vzor do hlavy (nebo do ruky?) a pak ho vytvářet automaticky a soustředit se jen na vlastní techniku šití. Někdo si myslí, že když mu to nakreslit nejde, že to na stroji dožene. Není to tak. Takže než sednete za stroj, tak nejdříve musíte zvládnou vzor na papír.
Důležité je také ZAPLNIT vzorem celou plochu, aby nezůstala hluchá místa. Čím větší plocha, tím lépe.

Tak ještě jednou: KRESLIT. A nemusí to být jen na papír. Do sněhu, do písku, křídou, tužkou, prstem ve vzduchu.
Z různých diskuzí jsem zjistila, že tady může docházet k velkému nepochopení. Nepíšu o předkreslování na látku, ale o trénování na papír. Jde o to dostat do hlavy vzor jako takový, jeho směr, návaznost, pokud tedy opravdu quiltujete volně z ruky. Někdo může namítnout, že to takové nenakreslí, jako to ušije. Možná je to pravda, ale jde o pochopení plochy jako takové, abych nemusela během šití zastavovat a přemýšlet, kam šít a nevypadla z rytmu. Jde o to, že pokazíte méně látky. A je pravda, že na výsledné práci je to znát a je poznat, kdo kreslí a kdo nekreslí. A není to ostuda, kreslí i velcí quilteři a i ti nejlepší.

 • Stroj + stolek

Čím delší rameno stroje, tím pohodlnější quiltování. Čím víc jsem šila, tím víc jsem si s malým prostorem poradila. Ale u velké deky je malý prostor pod strojem určitě svazující a hodně asi záleží na použitém vzoru.

Co se přídavných a jakýchkoliv stolků týká, tak nejlepší řešení je stroj zapuštěný do stolu.

Přídavné stolky: Kdo má doma kutila, tak není těžké stolek vyrobit. Tento mi manžel udělal z odřezku  z kuchyňské linky coby provizorní (na trvalo) během chvilky. Na spodní stranu jsem nalepila samolepicí tapetu a stolek dobře klouže při odsouvání. Další foto TADY. Možná nemusí toto řešení každému vyhovovat, ale možnost to je.

Naštěstí v poslední době se na trhu objevily STOLKY ZA VÝHODNOU CENU.
Přečíst si o nich můžete TADY a na trh je uvedla firma Nej šicí stroje.
Na malé projekty je přídavný stolek ideální a dostačující. Trošku problém nastává při šití deky. Já si pomáhám jak můžu. Stroj si na stole posunu více dozadu než při běžném šití. Mám hluboký stůl a zadní prostor mezi stolkem a stolem jsem zaplnila krabicí ve výšce přídavného stolku. Nic moc elegantního, ale funkční.  Lehký plastový stolek jsem si také přilepila širokou krycí páskou k volnému ramenu stroje. O pracovní místu jako takovém budu psát později.

 • Patky

Bez patky to nejde. Vyšívat na látku upnutou v bubínku ano, ale kde je vatelín, musí být patka. Látací nebo quiltovací. 
Nafotila jsem některé patky, které mám. Jsou tam patky látací a quiltovací.
Ještě než budu psát o principu na jakém patky pracují, tak existuje ještě jedno dělení patek a to jsou otevřené a uzavřené. To znamená zda vidíte přímo na jehlu díky otvoru v patce, nebo jestli má patka uzavřené kolečko, oválek. Jsou různé typy s menším nebo větším otvorem. Do otevřené patky je sice dobře vidět, ale nemusí to být jednoznačně výhoda. Při šití velké deky z malých kousků může zachytávat o švy a práce nebude plynulá. Jednoznačně šikovná uzavřená patka je výhodnější než otevřená, Většina patek má typizovanou výšku a mohou pasovat na více strojů. Je potřeba zeptat se vašeho prodejce šicích strojů, který poradí.

Tohle je patka látací. Jde s ní quiltovat, i když má určitá omezení. Při pohybu jehly dolů, kdy steh váže, patka vrsty přitlačí k sobě. Patří k těm skákacím, tj. s pohybem jehly nahoru se zvedne a nedoléhá k látce a umožní volný pohyb látky. Video pod obrázkem - quilting s látací patkou na šlapacím stroji. ALE, pokud žádnou patku nemáte, je zbytečné kupovat látací patku a je lépe koupit patku quiltovací.
Quiltovací patky - "skákací". Pracují podobně jako látací. Tato patka je moje oblíbená. Je otevřená, takže je na šití dobře vidět a poradila mi ji Nej Lenka - Nej šicí stroje. Kdo chce zkusit quiltění na šlapacím stroji, pasuje skoro na všechny. Určitě na naše Lady a Minervy, Singer a na spoustu dalších. Tady bych jenom chtěla upozornit, že šlapací stroje nejsou primárně konstruovány na quiltování a  třeba spousta trpělivosti a ladění a někdy to ani nejde. Záleží jak je stroj seřízený, jak má vychozený chapač.
Je to TATO PATKA.
Poradím ještě úžasné VIDEO OD LEAH DAY.  Já tuto vychytávku používám u všech "skákacích" patek (nelze aplikovat na patky látací).
Nejen úprava otvoru v patce (osobně si myslím že otevřená patka není vždy ta největší výhoda), ale především úprava přítlaku patky na látku. Určitě doporučuji. Jediné úskalí je, že patku je potřeba pomocí gumičky nastavit na tu správnou výšku, aby stehy ještě provazovaly.
Pak jsou patky, které "nehopsají" a je potřeba nastavit výšku podle síly materiálu. Toto je patka Janome a regulace výšky patky se provádí šroubkem vpravo nahoře.
A ještě jedna speciální. Více o ní třeba TADY. Možná znáte, je ke strojím Bernina. Výhodou je regulovaná délka stehu, ale nesmí se šít rychle. Ale už jsem psala, že deky jsem quiltovala s obrázky. Ty byly často 3D a s tou patkou se nedá šít až k obrázkům. Další nevýhodou je, že za patku není vůbec vidět a omezuje to možnosti vzoru.

 NOVINKA od Nej Šicí stroje
Velkou novinkou jsou quiltovací patky pro pravítka, které uvedla na trh firma Nej Šicí stroje.
VIDEO jak na to TADY
Natočila jsem video, jak vytvořit vzor s pravítky.
 • Rukavice a quilovací podložka

Předně proč rukavice. Tedy proto, že přilnou k povrchu látky a usnadně snadnější posun práce. Rukavice se dají koupit speciální, quilterské. Já používám obyčejné pracovní. Tyto mají pogumovanou spodní stranu a naopak vrchní strana je prodyšná. Ta přilne k látce a jde s ní lépe pohybovat. Tento typ mi vyhovuje nejvíc. Zůstane cit v prstech na ostraňování špendlíků z deky.  A mimochodem, rukavice taky hodně pomůžou při prošívání deky rovnými švy s normální (kráčející) patkou. Mnohem lépe se s ní pak manipuluje. Takže klidně i na rovné šití s rukavicemi.
Ještě jsou další pomůcky, které jsem ale nevyzkoušela, tak o nich ani nebudu psát. Je to třeba lepidlo na ruce, pěnové přísavky a další udělátka nebo rámečky.
Quiltovací podložka. Měla jsem už více dotazů, jestli je nutná, jestli to není jen reklamní trik výrobce. Myslím, že není. Pomůže při šití větších vzorů a táhlých tvarů. Dlouho jsem ji měla, ale nepoužívala jsem ji.
Nezbytným pomocníkem se mi stala při quiltování na šlapacích strojích. Často mají hrubou strukturu a pak je quiltovací podložka dobrý pomocník, protože práce pěkně klouže. V takovém případě je vlastně téměř nezbytná. Výrobci píší, že není potřeba schovávat zoubky a jen steh nastavit na 0. Já raději zoubky schovám nebo přelepím, případně zakryji destičkou k tomu určenou (viz. níže).
Prodávají se i podložky s výřezem pro zoubky a ty se pak používají i na rovné šití. Co se velikosti podložky týká. Pokryje přesně tu část, po které potřebujeme hladký posun materiálu pod jehlou.
Univerzální rada není. Jsou zastánci i odpůrci podložky. Používají ji ji přední quilteři a přijde mi, že není nic špatného používat pomůcku, která práci ulehčí.
Pokud se pro ni rozhodnete, tak koupit můžete u MODERN PATCHWORK nebo MP patchwork.
Ještě jedna rada ohledně podložky. Máte-li drsnější povrch stroje, je skvělá i na rovné šití, když si uděláte otvor na zoubky nebo koupíte rovnou podložku takto upravenou. 

 • Seřízení stroje

Patka: Tak už jsem psala, že látací nebo quiltovací patka je nutná. Seřizují se jen patky, které neskáčou a nastavuje se výška nad látkou (buď jak patku nasadíme na patkovou tyč nebo šroubkem na patce) tak, aby stehy ještě vázaly.
Podavače: Spousta strojů, i těch starších, má ponorné podavače ty se zasunou dolů a je to. Kde ta možnost není, pak nastupují destičky. A nebo u starších strojů, kde je spouštění zoubků hodně složité. Ale někdy je steh prostě jenom lepší, když se zoubky nespustí, ale zakryjí. U quiltovačky Janome je k dispozci vyšší stehová deska, které zoubky zakryje.
Nafotila jsem různé možnosti zakrytí zoubků. Kovová krytka na Minervu M16, plastová na zcela moderní stroj Brother V3,5 a nebo obyčejná plastová destička, kterou opatříte dírkou a nalepíte na stroj. A nebo už v minulém příspěvku zmíněná quiltovací podložka. Na destičky pozor, pokud se chystáte quiltovat s pravítky. Pravítko se na destičce houpe a nedá se s ním dobře pracovat.
U jednoho stroje jsem podavače prostě odstranila, na nic je nepotřebuji a stroj používám pouze na quiltování. Zrovna tak u Janome 1600 PQC, kde se dává vyšší stehová deska místo spouštění zoutků. Při šití s pravítky jsem měla trošku problémy. Vyšroubovala jsem podavače a dala nízkou destičku. Stroj používám jen na quiltování, takže podavače nepotřebuji.

Pomocník vyrobený z karty je vhodný i tehdy, pokud nemáte destičku s otvorem pro rovné šití. Doporučuji pořídit, pokud ji výrobce nabízí. Všechny běžné domácí stroje s entlem nebo vyšívacími stehy mají ve výbavě stroje stehovou destičku s oválným otvorem pro širší rozpich jehly. A navíc, čím širší vyšívací stehy stroj umožňuje, tak tím větší musí být oválný otvor pro jehlu. V určité fázi pohybu je pak nit tažená hodně ze strany a některé stroje pak nemají pěkný steh. Pak do kartičky vyvrtejte jenom malinkou dírku a přelepte přes destičku.

Asi takto:
Napětí nitě: Dolní většinou zůstává a horní většinou musím povolit oproti běžnému šití se stejným typem nití. Na různých strojích různě, ale většinou povolit. Stroj pak nezvládá otáčky především doleva-dozadu, když je napětí příliš vysoké a vynechá steh. U některých strojů jsem musela povolit nebo naopak utáhnout i dolní nit, někdy naopak, záleží na typu chapače. Zkoušet, až to půjde. Pokud stroj nepoužívám jen ke quiltování, je ideální mít dvě cívková pouzdra a používat jedno na šití a druhé na quiltování. Zvláště na starých strojích nemusí být pouzdro v ideální stavu, takže může způsobit problémy.
Přítlak patky: Přítlak patky snížím, případně zkouším jak to půjde. Zdá se být zbytečné, ale na kvalitu stehu to může mít vliv. Hlavně ty patky, které látku přitlačí jsou tímto ovlivněny. Takže zase zkoušet.
Délka stehu: Vlastní délka stehu si samozřejmě řídím rukama a rychlostí šití. Mluvím teď o nastavení stroje. Při zakrývání zoubků je nastavení stehů na délku 0 nutné. Podavače tak jedou jen nahoru dolů a nehrozí, že budou posouvat z místa překrytí. Já dávám délku stehu na 0 vždy, steh by tak měl být stabilnější. Stalo se mi, že Ladu 77 s kyvným chapačem jsem musela nastavit tak, že steh šel trošku do zpátečky. Pak teprve se mi dařilo dělat obloučky dozadu. 
A někdy to vůbec nejde, ale nakonec si to nějak sedne. A když ne, tak ještě můžou pomoci speciální - quiltovací jehly - Topstitch, prostě jehly určené pro quiltování. Mají delší otvor pro průchod nitě, vyhovují větším rychlostem při šití a nezahřívají se. Ale pokud to jde bez nich, tak je ani nepoužívám. Ono někdy pomůže jen použít silnější jehly. Nit se do nich líp zapustí a chapač pak nit líp odebírá. Samozřejmě hodně záleží na typu chapače a dokonalého seřízení stroje. Tenká jehla určitě nezvládne silněší bavlněné nitě a steh stroj zvládá při šití vpřed, při obloučcích dozadu už nit nezachytí. Obecně jistě platí, použít jehlu úměrně tloušťce nitě. 
Samozřejmě všechno to nastavení je potřeba vyzkoušet na stejném materiálu, jaký quiltuji. 
A málem bych zapomněla. Při quiltování stroj udělá hodně stehů, takže hlavně ty staré stroje určitě pořádně mazat.
Quiltováno na stroji Mundlos Victoria Original. Zoubky zakryté kartou s quiltovací podložkou.

 • Pracovní místo

Dostatek prostoru při šití deky je nutný. Ke stolu přidávám žehlicí prkno, aby deka nepadala (na fotce pod textem). Stroj dávám dál od kraje stolu a stůl mám postavený v koutě tak, aby se na levé straně deka opřela o zeď. Deku do stroje dávám stylem nahrň a posuň. A to jak u rovného prošívání, tak u quiltování. Kolem jehly si udělám místo na dece, se kterým jde dobře pohybovat.
V tomto případě jsem si pracovní plochu zvětšila tak, že za stroj dala stejný stolek a pracovní místo je ideální. Tip po jakých částech deku prošívat TADY.
Jak na VELKOU deku pod strojem návod TADY od Leah Day.

Nafotila jsem i možnost, jak se dá taky sedět u stroje. Vlastně je to stejné jako na rámu. Musí být na to trošku jiný stolek a v zahraničí se prodávají. Nevím, jestli už jsou dostupné i u nás, ale myslím, že za zkoušku to stojí.


Jsou ještě další možnosti. Aby quilt kolem stroje netáhl, tak se používá zavěšení na nějakou hrazdu, držák nebo je-li pracovní místo u okna a máme pevný držák na záclony, tak třeba na něj. Nic netáhne a quiltovanou částí jde krásně pohybovat. Inspirace TADY nebo TADY nebo TADY.
Nebo zatížit. Krejčí také používají obšitou cihlu jako závaží nebo těžítka, aby látka nepadala. Já jsem si vyrobila závaží z plechovek do kterých jsem dala nepotřebné součástky šicího stroje. Pokud máte závaží z nějaké váhy, taky dobrá volba.

 • Materiály

Rouno a nitě. Na quiltování deky pod strojem je náročné na ruce a točení používat silný vatelín. Navíc u silného vatelínu je při hustějším prošití nebezpečí, že z deky bude prkno.
Já používám hlazený vatelín max. 120g nebo bavlněný 150ku. A na ozdobný přehoz na postel bych dávala klidně i menší gramáž, je zbytečné mít silnou výplň a těžký přehoz. Na prostírání nebo polštáře termolín 80, klidně i 60ku.
Nitě. Hlavně nitě kvalitní, aby se netrhaly. Hladké, aby vydržely nápor na napětí při prošívání. Jestli bavlnu nebo jiné, to záleží na tom, jak se komu chce experimentovat. Já používám obyčejné Amann nebo vyšívací polyesterové Amann Isacord nebo melírované Mettler, nově používám bavlněné nitě Aurifil. Radím zkoušet, najít si cestu a ty správné nitě pro váš stroj. Určitě ne Hard a podobné, ty se na quiltování nehodí a trhají se. Ty je možné používat jako spodní nitě.
Co se spodních nití týká, nedávám vždy stejné jako horní nit. K Amann Isacord dávám jako spodní nitě polyesterové Amann 120. K melírovaným silnějším bavlněným vezmu bavlnu, klidně i malinko tenčí.

Zajímavý efekt vznikne při šití tenkou nití a naopak silnou místo spodní. Jedná se o Bobbin Work. Takové quiltování se dělá na rubovou stranu a lícem je pak strana spodní s efektní nití. Na takovou práci je nejlépe používat jiné cívkové pouzdro s povoleným napětím nitě a horní nitě naopak utáhnout.
Ukázky prací, ve kterých jsem použila Bobbin Work TADY.

Něco k barevnosti. Barva k barvě nic nezkazí. Ráda používám více barev na různé části deky. Někdy jen na vzor. Někdy od středu světlejší a k bordurám tmavší. 
Jenže jiná barva nití než na topu deky vždycky hodně ukáže případné chyby. Tmavší na světlejší je také vždy výraznější než naopak a vidět je pak každá chyba.
A ještě jednou barva. Ta můžu ovlivnit kvalitu nitě. Bílá se bude chovat jinak jako nit stejné značky v barvě třeba červené, což je způsobeno právě obarvením vlákna.

Melírované nitě. Někde jsem četla radu: Melírovanými nitěmi nic nezkazíš. Já myslím, že můžou napáchat medvědí službu. Může se zdát, že splynou a ono to je často opačně. Při vhodných látkách je použití více druhů melírovaných nití zajímavé. Líbí se mi na batikách, které díky melírovným nitím vyniknou. Použila jsem i na vodní deku pro Toníčka.
Melírované nitě mají ještě jeden problém. Čím větší rozdíly v barevnosti, tím víc hrozí trhání nitě. Takže podobně jako u jednobarevných. Barva ovlivní kvalitu nitě a záleží, jak si stroj s nimi poradí.

Vodourozpustné nitě:
Možná znáte, používají se při strojovém trapuntu. Můžete s nimi stehovat sendvič na quiltování, ale můžete s nimi trénovat quiltování samotné. Nejsou nejlevnější, ale zase ušetříte za látku a vatelín, které takto můžete použít opakovaně.
Já je používám na rámu. Mám jen malou quiltovačku a obrázkové deky je problém s malým strojem prošívat. Stroj mi obsáhne jen 15 a na konci quiltu sotva 10 cm. Takovou deku si pak musím nastehovat nebo našpendlit.
Rám jde využít k nastehování deky a následně prošívat pod strojem.

Nitě na velkých špulkách, zvláště ty klouzavější, se umí zaseknout při odvíjení. Toto se dá lehce vyřešit speciální síťkou. Kdo ji nemá, tak jsem vyzkoušela síťku z česneku a funguje.

A ještě jedna drobnost. Nitě určitě vést přes nějaký stojánek, aby se neodvíjely nestejnoměrně. Dá se koupit v různých variantách, existují návody jak ho vyrobit. Ale není to taková investice a určitě se vyplatí i při běžném šití. Já ho používám vždy.
Ještě jednu vychytávku ukážu. Nit vedená ze stojánku k systému napětí nití má někdy dlouhou dráhu a kroutí se. Vedu ji přes očko zavíracího špendlíku. Výrazně se mi zlepšila stabilita horního napětí nitě.


 • Jak značit vzor

Lze šít jen bez předkreslení, z ruky. V takovém případě je dobré si natrénovat vzor kreslením na papír (už jsem o tom psala hned v prvním bodě).

Některé vzory je ale potřeba předkreslit na látku. Někdy celý vzor, někdy jen pomocné značení.
Já na značení používám Aqua fix, který zmizím postříkáním vodou z rozprašovače. Mizící fix většinou zmizí sám rychleji, než by člověk potřeboval. Na obrázcích jsou vyznačené "cesty", kterých se držím, když šiju pírka.
Ale někdy stačí i mizící fix, pokud nevadí, že vzor rychle zmizí. A to zmizení závisí i od vlhkosti vzduchu v místnosti i od použitého materiálu.
Pero Pilot -  já ho nepoužívám. Nejenže vzor vyleze při zmrazení, ale i při nižších teplotách obecně.
Teplem se pouze zneviditelní, ale neodstraní. Je nutné odstranit pouze chemicky! Na tmavých materiálech může zanechat viditelnou světlou čáru.

Na tmavé látky, pak nějakou vhodnou křídu v tužce.
DŮLEŽITÉ: Nejlépe je vyzkoušet na zbytku látky, jak se značkovač bude chovat.
Možnosti přenosu vzoru jsem popsala na blogu TADY TADY
Existují samozřejmě i šablony a speciální křídy v krabičce vhodné na značení. Kdo vlastí řezací plotr, může si svoji šablonu vyrobit na plotru.

Spojení vrstev

 Já používám špendlíky. Speciální, zahnuté. Mám větší i menší. Komu vadí dírky v látce (zatáhnou se), tak může vzít menší. Sešpendlené vrstvy se nehnou a na rozdíl od stehování a při quiltování se špendlík líp odstraní. Přesně v tom místě, kde je to zrovna zapotřebí a zbytek zůstane pevný. Špendlíků je potřeba hodně. Sice se musí odšpendlovat, ale čím víc budou vrstvy fixované, tím jednodušší bude manipulace s dekou. 
Je pravda, že špendlíky jsou těžké v takovém množství. Lze kombinovat se stehováním vodourozpustnou nití a je po problému.

Na malé projekty používám obyčejné, ale hodně KRÁTKÉ špendlíky.
Na rovné prošívání někdy vezmu stehovku nebo opět vodou rozpustnou nit.
Zkoušela jsem i lepidlo. Vrstvy sice pěkně drží, ale svazovalo mě dočasné působení lepidla, na které jsem pak byla odkázaná. Deku nelze šít hned, ale ani později, kdy už lepidlo přestane lepit. Vadí mi, že quiltovaná práce je díky lepidlu tvrdá.  Navíc odstranit lepidlo z podlahy bez speciálního čističe je skoro nemožné. Ale asi mne nejvíc omezuje, že se časově musím přizpůsobit účinku lepidla. Obecně mám k lepidlům trošku odmítavý vztah.

 • Inspirace
  Inspirace je všude. Právě proto je dobré kreslit si postřehy, nápady. Někdy vzniknou nové vzory nebo modifikace právě při kreslení. Mě ke quiltování přivedly Deky z lásky a nutnost je prošít a pak zentangle. Začala jsem je nejen kreslit jako relaxační obrázky, ale také šít.
  Pustila jsem se do další vzorníkové deky ze vzorů Zentagle. Nešiji podle quiltovacích návodů, ale podle kreslených zentangle. Dobrou inspirací jsou i některé antistresové omalovánky.
  Galerii mých quiltovaných zentagle vzorů chytám. 


 • Jak si rozvrhnout vzor a navrhnout prošití deky
  Tento oddíl je zatím ve zpracování.
 • a závěrem

Ideální je seřídit si stroj na quiltování a používat ho jenom na tuto činnost, tedy pokud máte stroje dva. Seřizování stroje na quiltování je často náročné a odradí to od dalšího zkoušení. A opravdu je potřeba trénovat. Chvilku - 30 minut denně, ale soustavně.

Co se týká techniky šití.  Vždy je důležité vymezit si prostor ve kterém tvořím vzor. A ten je právě mezi rukama na látce. Zastavit a posunout ruce. Výborně je to vidět na videích TADY.
A další příklad: skvělá SHOW, kde další skvělá quilterka předvádí qultovací koncert
Častou chybou je, že se snažíte šít rychle. Rychlost je potřeba sladit s velikostí vzoru, rozmáchlé vzory rychleji, přesné pomaleji. A každému navíc vyhovuje něco jiného.

Je potřeba NAJÍT SI CESTU a mít trpělivost při zkoušení. A cesta je to dlouhá, není to hned. Takže nevzdávat. Každý je za svým strojem sám a jsou to jenom vaše ruce a váš stroj. Doufám, že rady budou k užitku.Moje práce na šlapacím stroji:
A ještě jedna poslední rada. Taky od Moniky Kolejové a týká se vlastně taky rychlosti šití a mě přijde úžasná. POSLOUCHEJ STROJ, jako když jedeš autem.Techniku prošívání si najdete na netu. 
inspirace TADY od Leah Day. Na FACEBOOKU jsem založila motivační stránku, kde šiji podle Leah Day.
jak zapošívat TADY
rady o Moniky Kolejové TADY 
a teď quiltující pánové:
Ricky Tims nebo quilter na šlapacích strojích Tim Latimer TADYÚžasná videa a taky další varianta jak zapošívat bez speciální jehly. Kdo by chtěl prošívat na šlapacím, prosím o přečtení mého článku o šlapacích strojích. Nechtěla jsem článkem nikoho odradit, ale na druhou stranu jsem zřejmě vyvolala dojem, že na šlapacím stroji je to jednodušší než na elektrickém. Není.

Ještě něco o mém rámu.

Někdo řekne: Ale ty máš rám. Rám jsem koupila z druhé ruky a to rám, který byl několik let denně ve službě. Jsem za tuto možnost ráda, práci mi to urychlí.
ALE! je to jen rám na malý stroj a prošívání má svoje úskalí. Zdaleka to není takové jako na stroji s dlouhým ramenem čili když máte longarm. Na jednoduchém rámu je potřeba víc trénovat a je to zcela jiné quiltování než pod strojem. Kdo umí dobře pod strojem, neznamená to, že bude hned umět na rámu.
Nemám regulaci stehu jako na profi prošívacích strojích a rychlost šití si musím uzpůsobit. Prostor k šití je docela malý, na začátku 15 cm, a ke konci se výrazně zmenšuje jak se zvětšuje o "koláč" prošitého quiltu, který se namotává na trubku. A k tomu malému prostoru pak je potřeba pamatovat si, co se mi okamžitě namotá na trubku. Mám jen obyčejné pojezdy - rovné. Je těžší se strojem udělat větší oblouky. Manuál k rámu TADY. Na rámu mám Janome 1600PQC s ramenem 22 cm.
Na rámu nejde práce otočit a tak se musí vzor umět ušít všemi směry.
Takto vypadá prostor ve kterém se můžu pohybovat. Trubka už je na trupu stroje, dál se nedostanu.

Když to shrnu. Jsem ráda, že mám tu možnost mít rám. Můj rám je velmi jednoduchý a musím říct, že jsem to párkrát chtěla vzdát, než jsem se na něm naučila tak, aby to bylo obstojné. Má jen velmi jednoduché pojezdy, které dnes už jsou zastaralé, moderní rámy mají pojezdy klopené, dvoukolečkové. Myslím, že mít zkušenosti, které mám teď, určitě bychom byli schopni takový rám vyrobit. Ono z mého původního rámu toho moc nezbylo. Prohýbaly se trubky, bylo potřeba jej zvýšit, nemá možnost zvyšování. Manžel vyměnil trubky (rám už nelze zmenšit na poloviční velikost, ale je to zbytečné). zvýšil celkovou výšku. Budeme usilovat i o klopené pojezdy, aby jsme zjednodušili pohyb a rotaci. M. dokonce říká, že by byl schopen vyrobit i regulaci stehu. Netoužím po ní. Chci dělat ruční práci a můj největší vzor Angela Walters šije také bez ní.
Více fotografií mého rámu a práce na něm TADY. Pod fotografiemi jsou doplňující popisky.
Pro zajímavost: různé rámy vyrobené doma podle prodávaného návodu TADY. Dnes už vím, že takový rám má omezené možnosti. Většinou takto prošívají meandry a pantograf. Oproti tomu profesionální prošití je už i u nás na výborné úrovni a dávno nestačí prošít deku meandry nebo jednoduchým vzorem typu pantograf coby zakázkovou práci. Určitě bych tuto možnost zvážila u nějaké složité a velké deky.
Pokud budete šít jednu, dvě deky za rok, ani nedosáhnete na domácím rámu dokonalého prošívání. Pak bych se přikláněla k tomu, vrhnout energii učení prošívání pod strojem a rám se mi jeví zbytečný. Ono i ruční prošívání má svoje kouzlo a obzvlášť, pokud máte deku třeba s ručními aplikacemi nebo ručně šitou.

A prošívání na šlapacím stroji. Minerva 126. .
A nakonec porovnání práce na rámu a pod strojem. Modrá je rám a Janome 1600PQC a deka byla na rámu a bílá šlapací Minerva 126.
Prošívání na rámu také nejde samo, i když to na některých videích tak vypadá. Za tou lehkostí je hodně dřiny a hodně prošitých quiltů. 

Další videa, tentokrát JAK NA TO:

Na případném dotazy ráda odpovím. V kontaktech najdete můj e-mail.
Tak ať vám šije nit a krásné dny přeji. Jana

3 komentáře:

 1. Veľká vďaka za úžasne rady - a hlavne je to ucelené a aj za celý web :)

  Dnes sa snažím celý deň nastaviť "modernú LADU H73A" na quilt - ale nedarí sa mi , spodné napätie - a nechcem ju uplne rozladiť tak som si objednala nové puzdro a to bude len na quilt... ale práve si ma presvedčila a rozhodloa som sa , že svoju staručkú LADU určím iba na quiltovanie...a tak to idem nastaviť ..ak budem úspešná a verím, že sa to podarí ..tak sa pridám na FB a doženiem všetky už Vaše urobené bloky :)

  Ingrid

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj Jani, tvoje rady, krásné povídání i výtvory mi budou moc chybět, tvůj blog mi byl inspirací i potěšením, ale tvoje důvody plně chápu. Pokud bude nějaká uzavřená skupina, tak se už teď hlásím :-) Měj se krásně a doufám, že se "nevidíme" naposledy. lenkatrun

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuji moc za krásné návod, tvoje práce se mi moc líbí, sleduji je tady i na FB.

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za komentáře.