Jak na quiltování - free motion quilting

Omluva.

Stránka je ve výstavbě, pracuje je na zveřejnění za základě adresního kontaktu. Děkuji za pochopení.
V kontaktech je moje e-mailová adresa. Ráda odpovím na případné dotazy nebo pošlu návod v PDF zdarma do e-mailu.
Jsem sice samouk, ale sbírám rady od těch nejlepších. Hodně mě posunula Monika Kolejová její cenné rady mi pomohly nejen ve vlastní technice šití, ale především v chápání vzoru a použití na deky.

Úplně nejprvnější pokus o volné quiltování. Není to moc vidět, jsou tam meandry v těch drobných kytkách. Quiltovala jsem na stroji Pfaff 2046 s látací patkou a byl to na dlouhou dobu můj jediný pokus. Neměla jsem ani stolek ke stroji, ani rukavice na quiltování a žádnou motivaci. Tenkrát ani žádné vzory (myslím quilterské) a neměla jsem z čeho čerpat. Naštěstí dnes už je kolem nás spousta motivace a inspirace.
Dlouho jsem quiltovala na Bernině Auroře. Zpočátku s laserovou patkou, která hlídá délku stehu sama. Ale ta mi po čase přestala vyhovovat. Není za ni moc vidět a při šití dek s 3D obrázky zadní část patky zachytává o vyšší vrstvy a nedostanu se na celou plochu podkladu. Současně s Berninou jsem si pořídila, tenkrát jedinou dostupnou, quiltovačku Janome 1600 PQC. Dnes se prodává její obdoba JUKI TL. Jsou to stroje, které šijí jenom rovně, případně jsou vhodné na quiltování jak pod strojem nebo na malém rámu.
Teprve po čase jsem přešla na šlapací stroje. Tady bych ráda napsala, že quiltování na šlapacím stroji je tak trochu dobrodružství. Jak sladit rychlost, když každý stroj šije jinou rychlostí při stejné intezitě šlapání. A ne každý stroj je toho schopen, aby steh byl uspokojivý i z rubové strany.


A ještě nějaká videa. Další jsou k dispozici u mne na youtube.


A teď pár rad pro ty, kdo by chtěli začít a neví, jak na to. Budu psát o quiltování pod strojem, v domácích podmínkách. A přidám i něco o rámu. O rámu pro relativně malý stroj. Nově jsou u nás stroje a rámy s velkým ramenem - longarm, ale ten nemám a ani se na takovou investici nechystám.

Začínáme:

  • Kreslení  • Stroj + stolek

Čím delší rameno stroje, tím pohodlnější quiltování. Čím víc jsem šila, tím víc jsem si s malým prostorem poradila. Ale u velké deky je malý prostor pod strojem určitě svazující a hodně asi záleží na použitém vzoru.

Naštěstí v poslední době se na trhu objevily STOLKY ZA VÝHODNOU CENU.
Přečíst si o nich můžete TADY a na trh je uvedla firma Nej šicí stroje.

  • Patky

Bez patky to nejde. Vyšívat na látku upnutou v bubínku ano, ale kde je vatelín, musí být patka. Látací nebo quiltovací. 
Nafotila jsem některé patky, které mám. Jsou tam patky látací a quiltovací. NOVINKA od Nej Šicí stroje
Velkou novinkou jsou quiltovací patky pro pravítka, které uvedla na trh firma Nej Šicí stroje.
VIDEO jak na to TADY
  • Rukavice a quilovací podložka

Předně proč rukavice. Tedy proto, že přilnou k povrchu látky a usnadně snadnější posun práce. Rukavice se dají koupit speciální, quilterské. Já používám obyčejné pracovní.

Quiltovací podložka. Měla jsem už více dotazů, jestli je nutná, jestli to není jen reklamní trik výrobce. Myslím, že není. Pomůže při šití větších vzorů a táhlých tvarů. Dlouho jsem ji měla, ale nepoužívala jsem ji.
Nezbytným pomocníkem se mi stala při quiltování na šlapacích strojích, Mají často hrubší povrch.
Pokud se pro ni rozhodnete, tak koupit můžete u MODERN PATCHWORK.


  • Seřízení strojeNapětí nitě: ...

Přítlak patky: ...

Délka stehu: ...

Quiltováno na stroji Mundlos Victoria Original. Zoubky zakryté kartou s quiltovací podložkou.


  • Pracovní místo
  • Materiály

Rouno...
Nitě...
Melírované nitě....

Jak značit vzor (smazáno)Spojení vrstev
  • a závěrem.... (smazáno)


Je potřeba NAJÍT SI CESTU a mít trpělivost při zkoušení. A cesta je to dlouhá, není to hned. Takže nevzdávat.

Moje práce na šlapacím stroji:


Techniku prošívání si najdete na netu. 
inspirace ...

Kdo by chtěl prošívat na šlapacím, prosím o přečtení mého článku o šlapacích strojích. Nechtěla jsem článkem nikoho odradit, ale na druhou stranu jsem zřejmě vyvolala dojem, že na šlapacím stroji je to jednodušší než na elektrickém. Není.

Ještě něco o mém rámu.


A prošívání na šlapacím stroji. Minerva 126. .

Prošívání na rámu také nejde samo, i když to na některých videích tak vypadá. Za tou lehkostí je hodně dřiny a hodně prošitých quiltů. 

Další videa, tentokrát JAK NA TO:


Jana

2 komentáře:

Ingrid Nemcekova řekl(a)...

Veľká vďaka za úžasne rady - a hlavne je to ucelené a aj za celý web :)

Dnes sa snažím celý deň nastaviť "modernú LADU H73A" na quilt - ale nedarí sa mi , spodné napätie - a nechcem ju uplne rozladiť tak som si objednala nové puzdro a to bude len na quilt... ale práve si ma presvedčila a rozhodloa som sa , že svoju staručkú LADU určím iba na quiltovanie...a tak to idem nastaviť ..ak budem úspešná a verím, že sa to podarí ..tak sa pridám na FB a doženiem všetky už Vaše urobené bloky :)

Ingrid

lenkatrun řekl(a)...

Ahoj Jani, tvoje rady, krásné povídání i výtvory mi budou moc chybět, tvůj blog mi byl inspirací i potěšením, ale tvoje důvody plně chápu. Pokud bude nějaká uzavřená skupina, tak se už teď hlásím :-) Měj se krásně a doufám, že se "nevidíme" naposledy. lenkatrun