Já / about me

Od malička se věnuji ručním pracím. Ne, takhle jsem nechtěla začít...

Faktem ale je, že když babička šila celý den, stála jsem a koukala na jehlu šicího stroje. Když jsem si hrála, jedině na obchod s látkami a s prababičkou jsme šily látkové panenky. S babičkou, která pocházela z jižní Moravy jsme vyšívaly.
Babička mi svůj šlapací stroj nechtěla půjčovat a jednoho dne mi rodiče koupili stroj Piko. Byl na baterky a dalo se šít na baterky nebo na kliku. Baterky byly drahé a tak jsem šila na kliku. Stroj měl jen horní nit, dole tvořil řetízek.
Brala jsem si stroj na půdu, kde byla krabice látek, které tatínek dostával na čistění rukou. Plátna, tesily. Začala jsem si šít první oblečení. První vesta měla jeden díl otočený rubem nahoru, nevěděla jsem, že si musím střih stranově převrátit. Dole tunýlek a v něm můj první háčkovaný výtvor - řetízek. A byl základ na háčkování a pak i pletení.
Opravdický šicí stroj, Veritasku, jsem dostala už v sedmé třídě. Navštěvovala jsem kurzy šití, učila se od mojí tety, která šila celý život oblečení na zakázku především společenské šaty a kostýmy. Oblíbila jsem si konstrukce střihů, sháněla jsem různé střihové školy, učila šít na nestandartní postavy a začala jsem se zajímat o krejčovské zpracování. Rozpárala jsem babičce kostým, abych viděla, jak to má uvnitř vypadat. Šila jsem i saka a kabáty.
Přišel patchwork, šití pro děti.
.

Vášeň pro šlapací stroje se vyvinula až mnohem později. Nejdříve jsem toužila po stále dokonalejších strojích a najednou se to zlomilo. Zjistila jsem, že takhle vlastně šít nechci a začala jsem šít na šlapacích strojích a zkusila jsem i quiltovat. Můj první šlapací stroj byl hned s entlem a byl to Mundlos Originál Victoria. Rodina Mundlosů se mi rozrostla a mám nejen tento menší, ale i krejčovský s dlouhým ramenem. Často slýchám: Já jsem na šlapacím stroji začínala šít. A já dodávám, že já na nich končím.


Přijměte pozvání do mého světa. Světa šití a dalšího tvoření, především háčkování a pletení.
Kromě mé práce pro radost a také pro Deky z lásky, což není výdělečná činnost, ale charitativní práce pro postižené a nemocné děti, najdete u mne na blogu spoustu rad a návodů. Vše zdarma a tak prosím o respektování autorského práva a využívejte k osobní potřebě, nikoliv komerčně. Děkuji Vám a přeji krásné tvoření. Jana
3 komentáře:

 1. Dobrý den, zaujal mě váš šicí stroj Mundlos 250 Z. Máme podobny model, Mundlos 260 ZB. Potřeboval bych poradit, Bojujeme s entlovaním, buďto neumíme nebo nam nefunguje připínaní mezi entlem a přímým stehem.
  Tímto bych vás chtěl požadat jestli by jste byla tak hodná a poskytla nějakou radu nebo pomoc,
  na email zdenekdlabaja@seznam.cz .
  Předem děkuji za odpověď
  s pozdravem Dlabaja

  OdpovědětVymazat
 2. Dobry den, chcela by som Vas poprosit o pimoc mam podobny vyšívací stroj adler. Nemate prosím návod. Neviem ci mam spravne hornu niť. Dakujem za odpoved. Xenia xenia.fekova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 3. Apologies for posting in English. I found your YouTube because of your beautiful work on a Lada 77 machine. I am inspired!!! And from there, I found this blog. So many beautiful things!
  I feel the same way - I like a simple machine, although I have some fancy ones also.
  I am trying to restore a different pedal power Lada sewing machine and I wonder if you can direct me to anyone with parts for such a machine. They are not common where I live in the United States. And this machine is too beautiful to collect dust.

  OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala