sobota

Lemované prostírání

jak šít lemy na jednoduchém prostíráníNa přání vkládám jednoduchou lemovanou prostírku. Postup při šití jsem stále upravovala, až jsem se dopracovala k tomuto jednoduchému . Pokud mám dost látky dělám prostírku dvojitě. Na konci návodu je ukázka malé prostírky. Někdy není dost látky na dvojité prostírání a tak používám tento způsob. Toto prostírání je 40 x 40 cm.


 Ustřihnu čtverec v potřebné velikosti zvětšené o švy (asi o 1 cm na každou stranu) a 4 pruhy opět asi o 2 cm širší než požadovaná šírka lemu. Délka pruhů je stejná, pro jednodušší šití je lépe ustřihnout o kousek menší, než délka strany základní látky.U každého pruhu zažehlím na jedné dlouhé straně přídavek a nakreslím si na jedné straně pomocí pravítka úhel 45°.

Sešiji po nakreslené čáře do čtverce. Je možné zažehlenou část odklopit a šít jen od čáry zažehlení do rožku.  Obrázek tady.

Přebytečnou látku odstřihnu a rozžehlím. Přiložím lícem na rub základního čtverce a sešpendlím.

Obrátím, složím rohy (nestříhám) a co nejpečlivěji zažehlím.
Opět zašpendlím (kolmo k lemu) a prošívám.
U jemnějších látek se může šít hůře. Pak pomůže snížit tlak na patku, ještě víc práci usnadní horní podávání (kráčející patka nebo IDT u Pfaffu) nebo před šitím přilepit páskuu oboustraně lepicího vliselínu nebo mžížkou. Většinou se to dá i bez lepení.
Prožité může být i u vnějšího okraje, případně dvakrát... A to je vše.

Ještě video:Tedy skoro vše. Protože podobným způsobem jsem šila i polštáře.


 
Opět jsem sešila čtverec z lemů. Položila jsem jej rubem lemování na líc čtverce ve velikosti budoucího polštáře a jednouše našila nahoru. Látka pak byla v místě našitého lemování dvojitá, ale to není na škodu, polštář alespoň pěkně drží tvar.