ALBUM - moje práce 2023

ALBUM - moje práce 2023
Album všech prací 2023. ♥KLIK NA KOČIČKU♥ Další fotky, které nebudou na blogu ani nikde jinde. Dejte si sledování alba, ať vám nic neunikne.

úterý

Týden o quiltování

 Toto bude takový týden rad o quiltování volným pohybem. Pro ty, kdo chtějí free motion quiltovat a nechtějí čekat až vyjde kniha, tak jsem na základě zájmu o příspěvek s mým albem na Rajčeti a tím albem vás tímto příspěvkem provedu a současně to bude návod jak na to. Věrní návštěvníci blogu si vzpomenou na podrobnou stránku o quiltování, ta je nějak rozptýlená na blogu a slouží mi jako podklad pro knihu, ve které vše vysvětlím ještě podrobněji. Takže začínáme radou a dnem pvním.

 1. den. Quiltovala jsem už docela dlouho, když jsem se rozhodla quiltovat s Leah Day její čtverečky. Galerie ZDE. To bylo výborné rozhodnutí, kdy jsem se zásadně posunula. A to jsem už quiltovala i deky v té době.
  Chybou mnoha začátečníků je, že se snaží o kombinaci vzorů, neumí vykrýt vzorem daný prostor a quiltování se budou učit mnohem déle. Pokud to nevzdají. Jednotlivé čtverečky přesně vymezí prostor pro vzor. Budete se učit jen jeden vzor (a často to na deku stačí). Návrhy prošítí dek a kombinace vzor x funkčnost se budu více zabývat v knize.
  Slibované ALBUM NA RAJČETI jsem doplňovala asi rok, ale deku, kterou tam vidíte jsem měla ušitou po půl roce a slouží mi jako závěs na dveře a současně jako vzorník. Po půl roce jsem měla jistotu v šití vzorů a uměla jsem mnohem víc než za několik let příležitostného quitování. Vzory jsou v albu tak, jak jsem je šila, takže mohou sloužit jako vodítko a popisce fotky je vždy odkaz přímo na konkrétní vzor. Pokud si vyberete vzory z galerie, na kterou jsem dala odkaz, tak vybírejte ty jednodušší. Nejde o to naučit se složitý vzor. Jde o to naučit se techniku a pak vyquiltujete všechno. Nakonec dáte hravě i kombinace vzorů. Kromě vzorů jsou v albu také výrobky, na které jsem vzory použila. Pokud chcete nějakou knihu, tak ještě bych asi pro začátečníky doporučila tuhle KLIK nebo pro pokročilejší tuto KLIK.
 2. den. I ten nejjednodušší vzor je dobré kreslit. Na papír v té velikosti, ve které budu šít. Kreslit totiž můžeme i když nemáme po ruce šicí stroj a pod strojem budete už vzor ovládat. Nejde o předkreslení vzoru na látku, ale naučíte hlavu, aby vzor uměla volně z ruky bez předkreslování na látku. Nejde o uvolnění ruky, ale opravdu o to, aby při ostrém šití hlava věděla jak pokračovat. Snadněji pak zvládnete ušít vzor pod strojem. Samozřejmě můžete tuto fázi obejít tím, že budete natolik trénovat pod strojem, že se to naučíte také.Já jsem zpočátku nekreslila a ochudila jsem se třeba o to, že když si to nakreslím, tak mám snadnější rozhodování. Vím jak vzor vyzní, protože zpravidla tak, jak ho nakreslíte, tak ho později ušijete. Já mám čtverce velikosti 17 x 17 cm. Asi bych udělala dnes alespoň 20 x 20. Co zbude, bude na polštáře, tašky, prostírky a podobně. Já mám 88 čtverců. Budete-li jeden den kreslit a druhý šít, tak za chvilku máte deku a hodně nových dovedností. Možná to ve výsledku lépe ušijete než nakreslíte, ale jsem si jistá, že kreslením a získám jistoty tahů tužkou získáte větší jistotu pod strojem.
  Nejsem zastánce předkreslování si vzorů jako jsou třeba meandry či jiné vzory na látku. Do budoucna je vždy lepší se to naučit volně z ruky. Ušetříte za drahé značkovače na látku, vyhnete se problémům s jejich odstraňováním a Vaše práce bude rychlejší.

  Že si čmárám i nyní, to můžete vidět na tomto videu. Hned na začátku je vzor, který jsem o vánocích quiltovala na sukýnky pod stromeček a je vidět, že jsem si nakreslila domeček, který tam byl jako aplikace, abych věděla jaký bude výsledek. 
 3. den. Pokud mám natrénovano kreslení, můžu quiltovat. Abych nemusela všechno popisovat, natočila jsem video. Děkuji také za různé reakce. Určitě bych v knize chtěla začít tak, aby volný pohyb byl přístupný opravdu pro každého. Tak budu ráda, když napíšete, co je pro vás těžké.
  Takže dnes nejdůležitější rady. Zaplnit celý prostor čtverečku daným vzorem. Netočit prací, protože při prošívání deky se pak ochudíte o ten benefit, že na rozdíl od prošívání kráčející patkou nemusíte točit celou dekou. Samozřejmě možnost mírného natočení je na druhou stranu benefitem, že máme deku pod strojem, ale snažte se to nevyužívat zas tak často.
  Ještě to tedy shrnu. Spodní látka a vatelín by měla být větší než základ čtverce. Práce bude jednodušší, je potřeba někam položit ruce. U každého vzoru v galerii je video, takže můžete sledovat, jak vzor vzniká. Jakmile vám to už trošku půjde, tak si udělejte nějaké: co už umím. Třeba polštář rozdělený na více sekcí a vyplněný vzory, které už ovládáte. Nebo obal na knihu. Kuk do mojí galerie na rajčeti.
  TIP: pokud si chcete vzor nejdříve trénovat než budete šít na látku, můžete plátno nahradit tenkým nelepicím vlizelinem a jako výplň použijte levné rouno. Viz. článek o rounech na stránce o quiltování. 4. den Rychlá rada Spirály. Když vznikala galerie u Leah Day, tak neuměla moc dobře quiltovat. Některé vzory natočila znovu, ale spirály ne a tak je trochu rozvedu. Já ráda dělám vzdušné spirály s háčkem ZDE  nebo klasické sprirály TADY (kolem šesté minuty). Jsou to sice výuková videa na rámu, ale zase je pěkně vidět, že se dá zvládnout ušít vzor ve všech směrech bez točení topem. Pokud chcete vyzkoušet i spirály s oblým středem KLIK, tak určitě až budete mít trochu více zkušeností. Na tomto videu autorka používá miskovou patku na echo, která j na tvoření velkých spirál také dobrým pomocníkem. Další zajímavostí je, že používá spirály jakoby zapouštěné pod ty už ušité. Ale pro začátečníky stačí jednoduché spirály a co nejvíce se snažte pokrýt stejnoměrně plochu cvičného čtverečku. 
  Takovou zajímavostí jsou spirály Diane Gaudynski, která dělá každou spirálu samostatně. Není to na běžné šití a chce to už opravdu velké soustředění. ale pokud budete dělat nějaké umělecké quilty, tak můžete vyzkoušet. Návod TU.
  Poslední dva příklady, které uvádím, jsou pod strojem a je vidět, že při trénování to lze nacvičit.
  No a na stránkách Diane je také výborná vychytávka pro skákací patky, kterou mohu doporučit. Dolů pod pružinu můžete nalepit nějaké těsnění nebo zavázat provázek a patka nedopadne takovou silou na quiltovanou práci a před očima tolik nerozkmitá. Přitom zůstane stále benefit skákací patky. KLIK SEM.
  Poznámka: na patce je pružina skrytá v pouzdru, ale princip je stejný a záleží především na Vašem typu patky jak funguje. Pokud vlastníte stroj Bernina, tak ta má patky skákací, ale už nějakou dobu Bernina vyrábí patky skákací nastavitelné. Jedná se o patku č.72 (pravítková), 73 (otevřená) a 74 (patka s miskou).

 5. den Rychlá rada Tak dnes budou rady dvě. Rada první. Snižte rychlost stroje. Já vím na videu jsem to odhrkala. Jsou vzory a stroje, u kterých si to můžeme dovolit, ale pro začátečníka je takové šití nepřehledné. Když jsem učila quiltovat kamarádku na stroji, který šije 1600 stehů za minutu, tak první, co jsem udělala, tak jsem jí stáhla rychlost stroje. Není tolik potřeba se soustředit na pedál a nedojde k tomu, že rychlost přestřelíme. Já mám na longarmu na šití pod strojem nastavenou maximální rychlost 800 stehů za minutu na manuální šití a samozřejmě ještě rychlost reguluji pedálem.
  Cituji Martinu: ...mám radost, když vše odsejpá
  😉
  což jsem celkem brzy zjistila, že takto to nepůjde. Ze začátku jsem opravdu jela a chvátala a skoro až rvala sendvič pod patkou. Ale když jsem se "zklidnila" a přistoupila na to, že je třeba víc vnímat pedál a samotný sendvič a ruce, tak najednou to začalo dávat smysl a trošku se dařit.
  Přidávám jedno starší video, že i na průmyslovém stroji quiltuji pomalou rychlostí.


  Rada druhá souvisí trochu se včerejší radou. Zmiňovala jsem se o patkách. V zásadě je lze rozdělit na skákající a statické. Psala jsem také, že pouze Bernina má patky, které v sobě kloubí výhody obou. Pokud máte na svém stroji statickou patku, tak je velmi důležité nastavit patku do správné výšky. Vždy podle použité látky a vatelínu je nutné znovu nastavovat výšku patky. Může se stát, že stroj sice stehy váže, ale budou se vám trhat nitě. Pokud používáte statickou patku, tak opět je potřeba snížit. Zkuste přejít na patku skákací, pokud je to možné. Zlepší to kvalitu stehů a budete mnohem méně řešit nitě.
 6. den Rychlá rada Používejte kvalitní nitě. Stroj musí udělat velké množství stehů a především stroje plné elektroniky nekvalitními nitěmi trpí. Vybírejte takovou nit, která bude co nejméně prachem zanášet stroj. Kvalitní polyesterové nitě, které nebudou nezpůsobí, že deka bude po prošití tvrdá. Já používám Amann Isacord (Amann Mettler Polly Sheen) na jako horní nit a spodní používám Amann Aspo 120 v příslušné barvě. Používám také kvalitní nitě určené přímo k použití jako spodní nit v barvě Natur KLIK. Jsou vhodné tehdy, když používáte na zadní stranu plátno a používáte husté prošití. Pokud budete používat nitě bavlněné, tak vždy jen takové, které jsou na quilting určené a nezapomeňte často čistit stroj. 
 7. den Dnes ještě doplním o to, na co jste se ptaly. Pokud budete dělat deku, tak si vytvořte prostor dostatečně pohodlný na quiltování. Opět v Tipech najdete video Pracovní místo a prošívání na malém stroji.
   Já nevím, jak vy, ale já musím mít kolem sebe příjemné prostředí. Já musím být u okna a koukat na zahradu. Stroje s pohledem do zdi většinou nejsem schopná používat. Pokud tu možnost nemáte, tak si udělejte jakékoli příjemné místo. Může to být místo, kde hraje hudba, kde jsou vaši blízcí, nebo naopak místo jste sami. 
  Nezapomeňte, že často můžete obdivovat quiltování, které dělal automat na rámu. Ono vůbec na rámu je to dost jiné. Dělám deky na rámu i pod strojem, tak můžu porovnat. 
  Najděte si cestu. Mně se líbilo dělat zentangle jehlou a vlastně jsem quiltovala, aniž bych to tušila. KLIK na moje příspěvky.
  Quiltování je něco jako mindfulness. Soustředíte se na přítomný okamžik. Užívejte si ho coby relaxační techniku. Nedopusťte, aby vás quiltování stresovalo. Šijte na co stačíte a jak na to stačíte. Nicméně pravidelný trénink dělá mistry.
  Málem bych zapomněla, další psaní o quiltování čtverečků si můžete přečíst TADY.
 8. Bonus: Video jak začínat a zakončovat:


 9. No a úplně na závěr. Nezapomeňte na cvičení. Jóga zaměřená na protažení je ideální cvičení. Podložka na cvičení je tedy důležitou pomůckou v mojí dílně.

 10. A to je všechno pro tento quiltovací týden. Nabyté dovednosti se budou hodit na malé projekty i na deky.  Své první práce si schovejte, budete tak moci sledovat své pokroky. Nepoměřujte se s někým, kdo dělá na rámu. Nepoměřujete se s někým, kdo se činnosti věnuje mnoho let a profesionálně .Není ale důležité snažit se o dokonalost, ale o pokrok. A ten se dostaví, pokud budete pravidelně trénovat. Klidně můžete zůstat u vlnek a jednoduchých vzorů, kdy se nemusíte trápit s orientací v ploše.  Seriál o vlnkách najdete ZDE.

  S dalšími radami se pak spolu potkáme do budoucna nad knihou a možná i na živo, uvidíme. Jana

   Pokud jsme Vám pomohla, na další návody se můžete podívat na stránce Tipy a návody. 
   Návody jsou zcela zdarma. Pokud se Vám návody líbí a chtěli by jste finančně přispět, tak prosím nahlédněte NA TYTO STRÁNKY je možné darovat finanční částku nebo si koupit nějaký výrobek, který podpoří útulky. Případně podpořte nějaký váš oblíbený útulek. Moc Vám děkuji.

13 komentářů:

 1. ono tak jednoducho vyzerá u druhého, ale ja som na voľné quiltovanie totálne drevo....... ale budem skúšať, možno niekedy aj motyka vystrelí......:-) Máš to krásne Jani, vedieť to aspoň z 1/10 ako ty, tam si myslím, že som macher.......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to jednoduché, když se to jednoduše pojme. Hlavně si najít nějakou cestu. Nemusí to být vůbec složité šití. Není ani důvod, není to potřeba. J.

   Vymazat
 2. Jani, tvoje quiltování je úžasný, všechny tvoje vzory - nádhera... Já na to nemám čas ani trpělivost, ale třeba na to někdy dojde... Tvoje rady hltám do zásoby :-))) lenkatrun

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, děkuju moc. Když člověk uvízne drápkem, tak začne quiltovat i když to původně neměl v úmyslu. Ale v podstatě mám nejraději jednoduché užitkové quiltování a to je cesta i pro ty, kdo nechtějí trénovat dlouhé roky. J.

   Vymazat
 3. Jani, už se těším na knihu:-) A díky za odkaz na vzory u Leah Day. Vloni jsem je u ní hledala a nenašla jsem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, vzory LD mám jako pdf, pošlu. JM

   Vymazat
 4. Super, alespoň takto jsem pomohla. J.

  OdpovědětVymazat
 5. Taky se těším na knihu. A obdivuju Tvou systematičnost, s jakou vše shromažďuješ a třídíš. Taky jsem si občas kreslila vzory, na šmíráky z jedné strany potištěné, kterých jsem měla hromadu z bývalého zaměstnání. Kde je jim konec! U těch Tvých je vidět, jak jsi pokročila, paráda. Nevím, jestli kdy budu mít tolik kázně, abych quiltovala čtverečky, jsem fakt hrozná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alenko neshromažďuju a netřídím. Jsou to staré odpisové seznamy a kreslila jsem na ně opravdu aktuálně. Chtěla jsem ukázat, že to je činnost, kterou dělá i ten kdo quiltuje už hodně dlouho. Až budou počmárané, tak pak to vytřídím, ale do kontejneru. Kdo nechce dělat čtverečky, nemusí. Já se jen snažím ukázat, že tahle cesta může být pro někoho schůdnější.

   Vymazat
 6. Moc se mi to Jani líbí a ráda se něco naučím, díky jajad

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super. Vydržet. Pravidelný trénink je důležitý. J.

   Vymazat
 7. Jani, poučný článek. Už se těším na knížku. Letos se už určitě do prošívání pořádně pustím. M.

  OdpovědětVymazat
 8. Jani, opět díky za užitečný týden, taky se moc těším na knížku. To koukání z okna je skoro nutnost, bez toho bych taky nebyla schopná šít. A teď už jen kreslit a trénovat!!! Stáňa

  OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala