pátek 27. května 2022

Bordury

Projekt bordury jsem vytvořila pro švadlenky, které si chtějí prošívat deky samy pod strojem a chtějí experimentovat s pravítky a pravítkovou patkou a tím si vytvořit zajímavou borduru. 

Jde o to, že někdy je bordura široká a použít piánové klávesy přes celou šířku není pěkné a je potřeba ji opticky rozdělit prošíváním. Pro svoje návrhy jsem zvolila pouze vzory, kde používám jednoduchá pravítka spolu s pravítkovou patkou pro volné quiltování. Kombinací s volným prošitím by bylo mnohem více. Bordura zakončená klávesami se snadno lemuje, není nutné hlídat, kde končí vzor, takže se lépe i zarovnává. 

Bordura už je kousek k okraji deky, takže se dá krásně nazdobit i na stroji s malým ramenem zatímco středová část bude prošitá jen jednoduše. Na většinu domácích strojů lze také zakoupit pravítkovou patku. Ty statické, které nemají ani žádné odpružení nejsou příliš vhodné na členitý patchwork a tak jsou ideální pro bordury. Pokud totiž patka nefunguje dobře, stehy neprovazují nebo se nitě trhají a podobně, tak je nutné ji umístit nízko nad sendvič. Proto jsou vhodné právě na bordury, které jsou často z celistvé látky.

Co musím ovládat? Je potřeba mít nějaké základy volného quiltování. To znamená, že víte o jako techniku se jedná a jak pracovat. Pokud takové základy máte, tak osvojení práce s pravítky je už jen otázkou krátkého zaučení.

Použité pomůcky: Nepoužívám žádná zbytená pravítka, ale pouze nejnutnější tvary. Použila jsem dva druhy pravítek kruhy, rovné pravítko s obloukem (není nezbytně nutné) a pravítko pro piáno, od českého výrobce. KLIK.
Dále potřebujete patku pro šití s pravítky, tady patku s vysokým okrajem.

Co můžete čekat?

 • PDF soubor s textem a odkazy na výuková videa.
 • A v tom souboru najdete: Popis práce na stole, tedy pod strojem, taktéž praktické ukázky pouze na stole. Nebudu tedy vysvětlovat šití bordur pro šití na rámu.
 • Vysvětlení co je celoplošné prošití, co je blokové prošití. Na co si dát při celoplošném prošití pozor, když chci následně zpracovat borduru s pravítky a to včetně výukového videa. Zmíním tvorbu sendviče a vhodná rouna.
 • Výukové video o základních pomůckách - představím pravítkové patky a použitá pravítka, vysvětlím jak a proč správně patku nastavit.
 • Základní komentované video a ukázka šití bordury - obecný postup jak na to.
 • Nejméně 20 vzorů bordur - video rozkreslené na tabulku. Postup kreslení se shoduje s postupem šití. Videa budou přístupná z odkazů uvedených v PDF souboru
 • Nejméně 5 z těchto vzorů bude vysvětleno v praktické ukázce - opět šití pod strojem
 • Jak rozměřovat, když mám zpravidla obdélníkovou deku. 
 • Čím značím.
 • Jak si vytvořit roh. Vysvětlení principu a kreslené ukázky.
 • Bonusová bordura (ještě něco trochu jiného)

Jak objednat?
Na adresu info@jamala-jamala.cz zašlete požadavek a svoji korespondenční adresu. Bude Vám vystavena faktura a po jejím uhrazení zašlu PDF soubor na Váš e-mail. Obchodní podmínky a ochrana osobních údajů čtěte ZDE. Rychlejší cestu zatím nemám. Záleží na zájmu, zda budu hledat nějaké jiné možnosti.

Jaká je cena?
Cena je 700,- Kč

Ukázka šití
Náčrt na tabulku

Bordura na dece

Proč jsem změnila podmínky? Zacházení s materiálem zdarma je někdy natolik nekorektní, že jsem se rozhodla tak rozsáhlý materiál zpoplatnit. Vybrané peníze poslouží na charitativní šití nebo na podporu útulků. Pokud jste v dobré víře, že videa budou nadále zdarma darovali finanční částku na nějaký útulek a můžete mi to dokladovat (darování mezi 27.05.2022 a 06.06.2022), tak obdržíte přístup k původnímu materiálu.
Děkuji za pochopení. Jana

5 komentářů:

 1. ...... jsi naprosto neskutečná...... myslím,že bychom my ostatní, co nejsme tak kreativní a šikovné, měly být vděčné, že tě tady máme.........

  OdpovědětVymazat
 2. Tedy Jano, to je dokonalé. Asi si pořídím alespoň jednu šablonu a vyzkouším to. Dík za návody. J.

  OdpovědětVymazat
 3. Bych zase měla rozdělat další deku, ať můžu vyzkoušet:-)))

  OdpovědětVymazat
 4. Lezarts

  Zase velice inspirativní! Díky👍

  OdpovědětVymazat
 5. Jani, jednu šablonu mám. Že bych našla odvahu a šla do toho ???? M.

  OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala