čtvrtek

Miniseriál - celoplošné prošívání s klasickou patkou.

 Dnes odsouvám plánovaný příspěvek, abych zveřejnila takový miniseriál, který mne včera napadl díky mojí kamarádce. Jde o prošívání s kráčející patkou (horním podáváním) a to pod strojem. Samozřejmě většinu těchto vzorů je možné dělat i na rámu, ale třeba diagonální vzory jsou na rámu špatně zvladatelné.

VSUVKA: Vytvořila jsem stránku na mém poznámkovém blogu, kam jsem nasázela všechna moje alba, která jsem postupně vytvořila k jednotlivým rokům. Není tam asi všechno, nicméně je tam třeba hlavní fotka výrobku. Dříve byly v albech i odkazy na článek, takže když si fotku rozkliknete, tak v infu jsou odkazy na články. Nejsou tam Deky z lásky, na kterých jsem začala s volným quiltováním,  ale ty jsou zase na samostatné stránce zde na blogu. Je vidět, jak se měnilo moje tvoření, kam směřovalo, co jsem si vyzkoušela a opustila. TUDY ke stránce. Rychlý odkaz je v pravém sloupci.

PROŠÍVÁNÍ: Mám ráda klasický i moderní patchwork. Mám ráda jednoduché a nepřekombinované prošívání, protože zpravidla dělám užitkové deky. Mám ráda celoplošné prošívání - klasicky i volným quiltem. Naopak zážitek z patchworku mi někdy ruší přequitované deky se spoustou vzorů. Opačný extrém je prošití pouze ve švech, které může působit jako nedokončená práce, i když jsou případy, kdy je toto prošití vhodné. 

K tomu celoplošnému prošívání pár postřehů. 

 • Není se čeho bát, protože ušitý patchworkový vzor na dece nezmizí. Na velmi barevných dekách nebude prošívání vidět a bude vidět jen za určitého světla. To nám na druhou stranu udělá další efekt a deka se vlastně s nasvícením mění. Často vytvoří druhotný vzor, který je další ozdobou deky. Samozřejmě jde také o výběr vhodného vzoru.
 • Barva nitě. Při výběru vhodné barvy je dobré položit rozmotanou nit na top. Pokud se obáváte, prošití bude dominantní a bude rušit dojem z deky, tak máte-li pestrý vzor na jednobarevném pozadí, zvolte nit splývající spíše s barvou pozadí. To pak zůstane jednolité a na barevném se nit rozptýlí. Samozřejmě není to dogma, může to být i naopak, ale vždy záleží na tom, jakého efektu chcete dosáhnout.
 • Celoplošné prošívání je z užitkového hlediska nejpraktičtější. A mohla bych o tom tady dlouze psát, bylo by to na samostatný kurz. Prošívání do bloku tak, aby deka zůstala pěkná i po několika praních, vyžaduje zkušenosti s prošíváním. K prošívání deky je potřeba přistupovat jinak než k prostírání, jinak než k nástěnnému quiltu, jinak než ke quiltu, který má být pouze ozdobným přehozem na postel. Samostatnou kapitolou jsou pak dětské deky. I o tom mám článek, který najdete v tipech Jak na quiltování.

Návrhů na prošívání kráčející patkou je netu spousta. Moje řešení vychází z nenásilného střídání hustoty čar.  Pravidelně i nepravidelně. Inspirace vychází z op artu, i když to op art není. 
Na značení je super použít malířskou krycí pásku. Látku nepoškodí, lze použít opakovaně
Samozřejmě ještě přidávám odkaz na VLNKOVÁNÍ - KLIK TU, které s tímto příspěvkem jistě také souvisí. 
Následující náčrtky berte jako návrh prošití celé deky, polštáře, prostírání apod. Prošití je koncipováno tak, aby nebylo nutné příliš točit dekou při práci, takže takové prošití zvládne i začátečník.

TIP: Kteroukoli linku je možné ušít vlnkovým stehem nebo ručně. Vzor to oživí.
        


Dva příklady pootočeného vzoru.A jak to bude vypadat? Třeba takto. 

Jak dopadla deka, kterou zrealizovala kamarádka se můžete podívat sem KLIK.

Zdá se Vám, že těch návrhů je málo? Určitě vymyslíte další. Vlastně jsem chtěla spíše napsat o svých myšlenkách týkajících se celoplošného quiltování, ať už klasicky nebo volným pohybem.

A opět prosím o Vaše postřehy a reakce, abych věděla, zda takové články vůbec vydávat, protože jsme si zveřejnění rozmýšlela. No a samozřejmě reference kdekoli mimo můj blog mi také pomohou.
Děkuji a přeji pěkný listopad. Jana

20 komentářů:

 1. Jamalko,urcite vydavat.Rade quiltarek jsi oporou,s velkou inspiraci.Moc dekuju

  OdpovědětVymazat
 2. Jani určite pokračuj, tvoj blog jedným z prvých, ktoré som začala čítať a sledovať a si pre mňa, a určite aj pre veľa ostatných, studnicou inšpirácie a v neposlednej rade aj učiteľkou.........

  OdpovědětVymazat
 3. Lezarts

  Nemusíš pochybovat, jsou to velice dobré rady a hlavně srozumitelně vysvětlené👍

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Mne to zajímalo z hlediska, zda tomu věnovat čas. Když o něčem píšu, tak jsem o tom i přesvědčená, protože jsou to postřehy časem a praxí vyzkoušené. Děkuji moc

   Vymazat
 4. ... moc pěkný článek, a třeba už jen jak na výběr barvy niti je skvělá rada/doporučení. Náčrtky se mi líbí, obzvláště ten pátý - už dřív jsem přemýšlela jak se šije a až teď z Tvého náčrtku jsem to asi pochopila. Těším se na pokračování. Pohodové dny Miluška

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc. Jestli myslíš ten vzor co já, tak bych prostě ušila čáry a do nich cik cak. Barvy: V zakázkách ta deka s tulipány. Prošívala jsem ji světlou nití (malinko tmavší než pozadí) a v tom tmavém byla sice nit vidět, ale nijak to nerušilo. Naopak, viděla jsem polštář, kdy paní měnila v každém dílku barvu prošívací nitě, i když byl ušitý v příbuzných barvách. Vzor se snažila navazovat, ale na těch stezích to bylo vidět a ve výsledku to působilo roztřeseně a podle mně hůře, než kdyby to vzala jednou barvou.

   Vymazat
 5. Opět krásná inspirace.

  OdpovědětVymazat
 6. Jani, já jsem věrná čtenářka blogu 💓 A také stále vracející se človíček k různým článkům - kdykoliv si nevím rady, zkusím jako jeden z prvních právě tvůj blog! Vím, že když najdu odpověď, vždy jí pochopím a posune mě dál... A to nemluvím o "jen tak" prohlížení všech fotografií - ať už tvého šití pro moji inspiraci nebo fotek a videí z tvůrčího procesu a konče krásnými fotkami jen tak, pro oko a pro duši... 🥰 Tak a jestli se to povede, budu ode dneška komentovat přímo zde ;)

  OdpovědětVymazat
 7. Já jsem moc vděčná za tyto články. Hodně jsem se z nich naučila. Často je to jen drobnost, ale posune mě v šití hodně dopředu. Taky, kdyžnevím, jak se něco šije, většinu jdu nejdřív hledat sem, na blog. Díky. Eva Š

  OdpovědětVymazat
 8. ,,,,,,,,myslím, že celý tvůj blog je zralý na knížku.... vím, že to asi není lehké, ale moc bych si to přála..... Jana K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No ono je to problém. Posbírat to jde, ale co fotky. Některé byly zpočátku upravované na malou kvalitu, aby se vešly. Mám problém s fotkami i na tu knížku, kterou mám rozepsanou. Takže to řešit nebudu. Navíc doba je rychlá a věci jsou rychle zastaralé. Je tolik nových tipů, které člověk kolem sebe vidí. Doba covidová vrhla na internet i to, co tam zatím nebylo. Zrovna tak je to i s tím prošíváním. Hodně se věci posunuly od doby, kdy jsem s quiltováním a vůbec dekami začala. Hlavně tedy volné quiltování se hodně změnilo. Jednou tedy tento blog zmizí, aby tady nestrašil budoucí generace. Zatím ale existuje a já můžu reagovat svým blogem na to, co dělám a co mne napadlo nebo čím se zabývám.

   Vymazat
 9. Jani, piš pořád a uč nás, my jsme pilné studentky a rády se přiučíme, i když kvalit mistra nedosáhneme.
  Jana

  OdpovědětVymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. Pootočeným vzorem jsem prošívala kosmeťačku. Vypadá to moc dobře.

  OdpovědětVymazat
 12. Janičko, díky za všechny články . Teprve jednou jsem zkusila prošívat rovně s horním podáváním a líbí se mi to 👍. Lidka S.

  OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala