Jak na quiltování

Dlouho už tato stránka potřebovala obnovit. Jak přibývaly moje zkušenosti, tak se ukázalo, že je nutné udělat zcela zásadní úpravy. Byla jsem oslovena, abych napsala raději knihu. Dlouho, velmi dlouho jsem váhala. Nakonec jsem kývla a podařilo se mi vymyslet i knihu tak, aby byla dostatečně názorná i pro ty, kdo potřebují techniku vidět. Na knize se pracuje a budu se snažit, abych to netrvalo příliš dlouho.

Návod tedy vyjde knižně. Nebude tedy zcela zdarma, nicméně myslím, že cena bude minimální za dodané informace. Kniha je učební materiál, který má tradici a je budete mít návod kdykoli k dispozici. A protože si myslím, že všechno se vším souvisí, tak kniha nebude jen o quiltování, ale o volném pohybu jako takovém. A kniha nebude jen o volném pohybu, protože techniky quiltování a volného quiltování se překrývají. Bude se jednat jen o práci pod strojem, nikoli na rámu. I když ovládám obě techniky, tak vysvětlím proč není nutné rám mít a kdy je quilting pod strojem spíše výhodou. Pro ty, kdo si chtějí deky prošívat sami se budu snažit ukázat cestu. 
Přibližný obsah bude tedy takový:

 • co je volný pohyb, jak s ním pracovat a k čemu jej mohu využít

 • pracovní prostor

 • šicí stroj vybavení a pomůcky (patky, pravítka, quiltovací podložky) - od šlapacího stroje ke speciálnímu prošívacímu stroji na stole

 • nitě, rouna (vatelíny) a další materiály 

 • co je důležité, když začínáme

 • jak navrhovat projekty 

 • Jak využít techniku volného pohybu jednoduše na vyšívání nebo aplikace

 • jak využít techniku volného pohybu na prošívání dek nebo malých projektů

 • obecné zásady co je důležité při šití patchworku, aby se nám dobře prošívalo, něco k vlastní technice šití a dokončovací práce na dece.

 • speciální techniky vytvořené volným pohybem

 • kde hledat inspiraci

 • rozdělení vzorů na obecné kategorie

 • ProjektyČlánky na blogu volně dostupné:

Vatelín, rouno, výplň KLIK
Dokončovací práce KLIK
Miniseriál o prošívání vlnkovým stehem KLIK SEM 
Quiltovací týden poprvé - KLIK
Quiltovací týden podruhé - KLIK
Prošívání s pravítky - Bordury 
Jak na obrázky a nápisy KLIK
Videa od Moniky Kolejové - KLIK


Samostatný článek o prošívání obrázkových dek TADY

Jedna z prvních prací. Vůbec jsem netušila, že vlastně quiltuji.  

Na případném dotazy  týkající se quiltování a rad kolem něj ráda odpovím. V kontaktech najdete můj e-mail. 
Tak ať vám šije nit a krásné dny přeji. Jana

7 komentářů:

 1. Veľká vďaka za úžasne rady - a hlavne je to ucelené a aj za celý web :)

  Dnes sa snažím celý deň nastaviť "modernú LADU H73A" na quilt - ale nedarí sa mi , spodné napätie - a nechcem ju uplne rozladiť tak som si objednala nové puzdro a to bude len na quilt... ale práve si ma presvedčila a rozhodloa som sa , že svoju staručkú LADU určím iba na quiltovanie...a tak to idem nastaviť ..ak budem úspešná a verím, že sa to podarí ..tak sa pridám na FB a doženiem všetky už Vaše urobené bloky :)

  Ingrid

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj Jani, tvoje rady, krásné povídání i výtvory mi budou moc chybět, tvůj blog mi byl inspirací i potěšením, ale tvoje důvody plně chápu. Pokud bude nějaká uzavřená skupina, tak se už teď hlásím :-) Měj se krásně a doufám, že se "nevidíme" naposledy. lenkatrun

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuji moc za krásné návod, tvoje práce se mi moc líbí, sleduji je tady i na FB.

  OdpovědětVymazat
 4. Vynikajuci popis. Ja mam problem mam janome 605 kupila som si aj quiltovacie puzdro ale neviem doladit steh. Stale mam spodnu nit volnu. Uplne ma to odradza od quiltovania. Neviete mi prosim nejako poradit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc. Možná povolit horní nit proti obyčejnému šití. Většinou je to potřeba. A samozřejmě záleží i na typu nitě. Quiltovací pouzdro by mělo být nastavené správně. Zásah do spodní nitě bych dělala až po vyčerpání všech možností. Jana

   Vymazat
 5. Využiješ hit-hit nebo jinou platformu, chtěla bych jí už teď zaplatit, abych se mohla těšit 2x. Jednou teď a podruhé, až mi jí doručí :)
  Díky za to, co děláš pro nás...
  hankau

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, díky moc. Já budu knížku vydávat v nakladatelství. Takže se o všechno postarají. Já mám jen svoji grafičku a jazykovou korektorku. Moc děkuju za zájem. Jana

   Vymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala