Vlnkování

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

 Připravila jsem pro Vás malý vzorník prošívání pomocí vzoru vlnek a je to vánoční dárek pro vás. Vlnky jsou moje srdeční záležitost a mám pocit, že jsou u nás opomíjené, jako by byly méněcenným prošíváním. Vlnky jako takové nejsou samozřejmě můj nápad, ale vypracovala jsem různé možnosti jak vzor použít, především v kombinaci s rovným šitím. 

Vlnky se běžně používají v rozvolněné verzi jako šití ve švu. Steh na stroji nastavíte užší a zvolíte delší steh, Volný quilting na stole není vůbec těžký a zvládne to i začátečník. Na rámu lze šít jen z ruky, bez pravítka. Jak vypadá výsledek se můžete podívat ZDE

Já jsem připravila několik vzorníků, jak jde vlnky použít v celoplošném quiltování. Nejsou to "jen" vzorníky, ale ucelený projekt, jak na quiltování pomocí vlnek a rovných stehů. Jednotlivé vzorky lze použít jako celoplošný vzor na deky nebo také jako prošití jednobarevných ploch (tašky, prostírání), protože samo o sobě je moc pěkné. Budete mít podklad pro další svoje nápady, protože možností je mnohem více. Všechny vzory jsou koncipované tak, aby nebylo nutné točit dekou dokola. Na malé výrobky je tedy možné vytvořit další varianty vzorů. Nebojte se použít celoplošné prošívání. Není tak nápadné, jak se někdy na fotkách zdá. S vlnkami je vzor zajímavý a šít od kraje ke kraji je praktické i z hlediska zapošívání. Vlnky jsou krásné i jako doplňkový steh k rovnému prošívání.

Pro pohodlnou práci je důležité vhodné rouno. Mně se pod strojem dobře pracuje s Janem L z Jilany KLIK. Na deku stačí v gramáži 120g.  Na polštáře a malé dětské deky používám 150g, ale pak musí být prošití spíše volnější.

Určitě si přečtěte i TENTO článek, který se vztahuje k vzorníku.

Spoustu rad jak připravit sandwich najdete ZDE.

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

Za případné reference děkuji, protože budu ráda, když vlnky budou zářit na dekách a dalších výrobcích. 

Vzor 1: 

Vzor může být na výrobku svisle, vodorovně nebo šikmo.
Na tomto vzorku jsou použité dvě velikosti vlnek, takže možná působí trochu neuspořádaně, ale chtěla jsem ukázat uzavřenou i rozvolněnou variantu.

Vzor 2: 
Základem jsou rovné čáry šité podle malířské krycí pásky. Vlnky jsou doplněné mezi ně. Vzor může být na výrobku svisle, vodorovně nebo šikmo

Vzor 3: 
Zkuste přecházet z vlnek do rovného stehu a naopak. Nemusíte se omezit jen na takové krátké úseky. Na větším kousku mohou být delší, mohou se více vzájemně překrývat. Opět je možné šít vzor svisle, vodorovně nebo šikmo.

Vzor 4: 

Kombinace vlnek a rovných čar ve velké ploše. Tento vzor berte jako malý výsek celého vzoru, který střídáním vlnek vytvoří větší druhotný celoplošný vzor na vaší dece. Můžete si ho navrhnout různě. Pro ilustraci uvádím deku, která je sice prošitá většími vlnkami, ale princip střídání rovných horizontálních čar a vlnek je stejný. Vzor si navrhněte ve větších celcích, aby vynikl. 

 Vzory 5 a 6: 

Také tyto dva vzory si představte jako druhotný vzor přes celou deku. Jde opět o kombinace rovných čar a vlnek. Tentokrát už bude vzor tvořen i střídáním směru a tak bude potřeba trochu točit dekou. Zatímco předchozí vzor pracuje jen se střídáním vlnek a rovných čar v jednom směru.
Vzory budou vypadat dobře za předpokladu, že nebudou na tak malém kousku, ale budou vznikat ve větších celcích. Budete tedy pracovat v delších řadách jako na vzorku, ale při stejné hustotě.
Můžete si navrhnout různé jiné kombinace, pracovat pod jinými úhly, střídat třeba svislé a šikmé čáry. Zalomení vlnkové čáry je někdy ne zcela úhledné, ale ve velké ploše už jeden dva stehy navíc nebudou hrát roli a vy si můžete vychytat, kdy ukončit vzor a měnit směr, případně vyzkoušet vždy po zalomení na stroji nastavit začátek vzoru.
Při práci se vzory 4,5 a 6 je vždy potřeba dobrý návrh prošívání deky. Top si vyfoťte, vytiskněte a nebo přímo v počítači si kreslete návrhy quiltování. Vzory 7, 8, 9 a 10: 
Další čtyři vzory, které mohou být šité nejen ve čtvercové, ale také obdélníkové nebo nepravidelné mřížce. Mohou být také otočené o 45°. 
Vzory jsou použitelné pro celoplošné prošití deky bez ohledu na vzor, ale i na borduru nebo blokové prošití. Kombinací se dá vymyslet mnohem více. Zajímavě bude působit když přidáte prošití v diagonále jen jedním směrem nebo zvolíte mřížku pod jiným úhlem.  Vzory 11 a 12: 
Různé kombinace rovného prošívání, které vlnky nějakým způsobem doplní a změkčí, aby celek nepůsobil tvrdě. Vzor 13: 
Toto je vzor, kdy bych řekla, že se s vlnkami nepočítá a najednou se tam objeví. Jen tak, aby vzor udělaly zvláštní. Opět to může být celoplošný vzor a vůbec nemusí být rozestupy mezi jednotlivými linkami přesné. 


Tady je modifikace tohoto vzoru v praxi. Vzor vlnek jen doplňuje rovné prošití ve velkých vlnách. 

Vzor 14:
Další variantou vlnek mohou být stále ty stejné vlnky - Bernina Aurora vzor 4. Ponechala jsem vzor v původním nastavení a kombinovala s rovným stehem. Prošívala jsem melírovanou nití a vznikly krásné efekty na jednobarevné látce. Pokud tyto vlnky nemáte na svých strojích, tak téměř na všech strojích je trojitý cik cak steh a ten lze krásně použít. A zase můžete dělat různé vzory, nejen proužky, ale i do čtverce, velkých vln. I když já jsem šila bez vatelínu, tak je to vzor, který ozdobí deku a udělá ji zajímavou.  Ještě přidávám video jak snadné to je:
 A skoro nakonec. Podobný efekt jako vlnky splní i trojitý zig-zag steh, pokud vlnky nemáte. Není ale už tak univerzální jako vlnky. Třeba má Váš stroj nějaký jiný vyšívací steh, který můžete s úspěchem použít. Důležité je, aby nebyl příliš složitý. Ty složitější budou vhodné na malé výrobky, ale nehodí se na deku.


Věřím, že vlnky si najdou místo v nějaké podobě na jakémkoli stylu quiltu. Já je dělám volným quiltem a kdo nemá možnost vlnkovat stehem ve stroji, tak může trénovat volné quiltování. Pokud nacvičíte volný quilt, tak budete mít více možností pracovat v různých směrech a vymyslet další vzory. 
Mějte krásné dny. jamalaNa této dece jsem sice s vlnkami nepracovala, ale daly by se krásně využít a část šitou šablonami jednoduše šít stejně jako rovné prošití, ale se vzorem vlnek.

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰
Krásné vlnění přeji. Jana

7 komentářů:

 1. Krásne, vôbec by ma nenapadlo kombinovať vlnky a rovný steh

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc. Mám toho vymyšleného ještě víc, ale nechtělo se mi to už šít. Ale každý si jistě vytvoří nějaké další kombinace. J.

   Vymazat
 2. Parádní inspirace, dík! Vlnkami v úhlopříčně položených čtvercích jsem prošívala malé dětské dečky do kočárků, to bylo moc hezké. Ovšem byly to vlnky ze stroje, ne z ruky. :) Ale tohle střídání mě nenapadlo a přitom je to moc pěkné. Teď už jsou konečně na cestě obrázky na deku pro Stelinku, tak třeba na ní něco vyzkouším.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alenko, tento článek je prioritně právě pro ty, kdo budou vlnkovat pomocí ozdobného stehu ve stroji. Samozřejmě kdo to pak zvládne volným quiltem, tak má ještě trochu víc možností. A děkuju. J.

   Vymazat
 3. jsem úplný začátečník a vůbec jsem nevěděla jak na deku pro vnuka. Moc díky za inspiraci, vypadá to fantasticky. Jdu na to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, moc děkuji za odezvu. To je super, ať se daří. J.

   Vymazat
 4. Jani to je další úžasný nápad nejen pro mě, která se to volné quiltovánï ne a ne naučit. A upřimě po těhle tvých nápadech se mi do toho ani nechce.😀

  OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala