pondělí 16. listopadu 2015

Tkaní na ručním stavu - recenze


V Metafoře vyšla zajímavá kniha Tkaní na ručním stavu od Florencie Campos Correaové.
Určitě zajímavý počin, když uvážím, že tkaní nebude tak masová činnost jako patchwork nebo háčkováni.
Každopádně činnost silně návyková,  jak jsem zjistila.

Ruční stav, to v tomto případě znamená stav hřebíčkový. V knize jsem se dočetla, že tento způsob tkaní byl oblíbený ve 30. letech 20. století. K nejoblíbenějším patřil stav Weave-It, který byl patentován v roce 1934.  Historii je věnována celá stránka, tak to si už dočtete.

A co ještě je v knize. Tak především to nejdůležitější, aby se dalo tkát - návod jak stav vyrobit.  Samozřejmě, pokud si nekoupíte hotový. Můj manžel mi stav vyrobil. Bohužel se moc nedržel návodu a hřebíčky dal daleko od vnitřní hrany. Se stavem se hůř pracuje a tak moje zkušenost je dodržet rozměry a rozvržení. V knize je šablona, která je velikostí ideální pro tkaní z příze Elian Klasik nebo podobné kvality. Ještě k pomůckám. Kromě příze je zapotřebí pořídit si dlouhou jehlu. Bez problémů jsem koupila v galanterii.
Zkusila jsem zatím základní tkaní z třívrstvé osnovy a čtvrtá vrstva se tvoří provlékáním. V tomto případě další barvou.

Než se protkám k poslednímu ze vzorů, tak to uplyne hodně vody.

100 různých čtverečků a jejich kombinací (je to vůbec možné?). Barvy, textury, kombinace. Podrobné popisy, barevné ladění, výběr příze, ukázky čtverečků vyrobených z různých materiálů. A v neposlední řadě projekty. Taška, pouzdro, stínidlo, psí obleček, čelenka, vesta, čepice, bačkory... celkem 15 projektů.
Chybí dodat, že knihu přeložila Eva Fuková a kniha vyšla na podzim roku 2015. Originál: 100 pin loom Squares.

Kdo chce zkusit něco nového, stojí to za to. Pohodové tkaní přeji. Jana

1 komentář:

  1. Vypadá to mochezky, jsem zvědavá, kolik čtverečků uděláš a co z nich vznikne:-)))

    OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala