sobota 23. ledna 2016

Antiguilterka III. - jak na volné quiltlování potřetí

Dnes o

Kreslení

Quilterky říkají kreslit. Tedy kreslit vzory tužkou na papír. Po jednotlivých částech (fázích vzoru) a pak plynule tak, jak se quiltuje. Usnadňuje to vlastní šití, neboť je důležité dostat vzor do hlavy (nebo do ruky?) a pak ho vytvářet automaticky a soustředit se jen na vlastní techniku šití.
Důležité je také ZAPLNIT vzorem celou plochu, aby nezůstala hluchá místa.
Tak ještě jednou: KRESLIT. A nemusí to být jen na papír. Do sněhu, do písku, křídou, tužkou, prstem ve vzduchu.

Seřízení stroje

Patka: Tak už jsem psala, že látací nebo quiltovací patka je nutná. Seřizují se jen patky, které neskáčou a nastavuje se výška nad látkou tak, aby stehy ještě vázaly.
Podavače: Ponorné podavače  se zasunou dolů a je to. Kde ta možnost není, pak nastupují destičky. A nebo u starších strojů, kde je spouštění zoubků hodně složité. Ale někdy je steh prostě jenom lepší, když se zoubky nespustí, ale zakryjí. U quiltovačky Janome je k dispozci vyšší stehová deska, které zoubky zakryje.
Nafotila jsem různé možnosti zakrytí zoubků. Kovová krytka na Minervu M16, plastová na zcela moderní stroj Brother V3,5 a nebo obyčejná plastová destička, kterou opatříte dírkou a nalepíte na stroj. A nebo už v minulém příspěvku zmíněná quiltovací podložka.
Asi takto:

Napětí nitě: Dolní většinou zůstává a horní většinou musím povolit oproti běžnému šití se stejným typem nití. Na různých strojích různě. U starších je s tím víc práce, novější se chytnou hned a někdy není potřeba nic měnit. U některých strojů jsem musela výrazně povolit i dolní nit. Zkoušet až to půjde.

Přítlak patky: Přítlak patky snížím, případně zkouším jak to půjde. Zdá se být zbytečné, ale na kvalitu stehu to může mít vliv. Hlavně ty patky, které látku přitlačí jsou tímto ovlivněny. Takže zase zkoušet.

Délka stehu: Vlastní délka stehu si samozřejmě řídím rukama a rychlostí šití. Mluvím teď o nastavení stroje. Při zakrývání zoubků je nastavení stehů na délku 0 nutné. Podavače tak jedou jen nahoru dolů a nehrozí, že budou posouvat z místa překrytí. Já dávám délku stehu na 0 vždy, steh by tak měl být stabilnější. Stalo se mi, že Ladu 77 s kyvným chapačem jsem musela nastavit tak, že steh šel trošku do zpátečky. Pak teprve se mi dařilo dělat obloučky dozadu. 

A někdy to vůbec nejde, ale nakonec si to nějak sedne. A když ne, tak ještě můžou pomoci speciální - quiltovací jehly. Ale pokud to jde bez nich, tak je ani nepoužívám. Ono někdy pomůže jen použít silnější jehly. Nit se do nich líp zapustí a chapač pak nit líp odebírá.
Samozřejmě všechno to nastavení je potřeba vyzkoušet na stejném materiálu, jaký quiltuju. 
A málem bych zapomněla. Při quiltování stroj udělá hodně stehů, takže hlavně ty staré stroje určitě pořádně mazat.

Ještě ukázka, že to jde i na starých strojích. Quiltováno na stroji Mundlos Victoria Original. Zoubky zakryté kartou. Protože stroj už má hodně za sebou (je po krejčím) a látka po něm opravdu neklouže, použila jsem i quiltovací podložku. Stroj původně šlapací, teď už poháněný motorem.
Radostné quiltění přeji. Jana

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala