neděle

Patchwork Moderní quiltování - recenze

Kniha  Patchwork od Brioni Greenbergové vyšla v Metafoře v  roce 2016 v překladu Marie Novotné.
Originál 25 Ways to sew Jelly Rolls, Layers Cakes & Charm Packs.
Český název je trochu zavádějící a tak popíšu, co vlastně v knize je.
Jak napovídá název originálu jde o šití z balíčků látek připravených od výrobce. Hotové sady jsou vybrány tak, aby látky spolu ladily, případně obsahují látky z jedné kolekce. A kdo neví jako já, co s nimi, tak se může nechat inspirovat.
V knize nejsou jen postupy šití, ale i rady, jak rozeznávat jednotlivé sady, jak materiál ošetřit a základní postupy při šití patchworkových projektů. Těch je v knize 25, 12 quiltů a 13 menších výrobků.

Co mne zaujalo v úvodu od autorky knihy:
"Záměrně jsem uvedené projekty neoznačila úrovní obtížnosti, protože ti zkušenější zvládnou všechny levou zadní a začátečníky by to zbytečně odrazovalo. Sama jsem se také začínala učit z knih, kde žádné stupně obtížnosti nebyly. Pokročilejší známí sice trousili poznámky o tom, že mám naivní představy, ale když to té knize bylo, tak to přece MUSÍ jít, no ne?"

12 quiltů a různé techniky moderní i klasické. Aplikace, šití na papír, anglický patchwork (ruční šití pomocí šablonek). Z malých projektů je to třeba Hvězdicová megataška (skládaný patchwork), obal na zápisník, obal na iPad, polštář, cesmínový běhoun.

Musím se přiznat, že jsem nevěděla, který projekt vyzkoušet. Lákal mě cesmínový běhoun, ale na začátku léta se mi do toho moc nechtělo. Zaujal mne quilt Kolotoč, ale je na něj potřeba pravítko na drážďanský talíř. Takže zvítězil quilt s názvem Letní květy. A protože letní, tak šité pěkně venku, v letní dílně.


A hodnocení? Rozhodně zajímavý přírůstek do patchworkové knihovničky. Až dodělám tu deku, tak si rozhodně musím spíchnout Bláznivou kabelu. Nebo raději hned?
Krásné patchworkové léto přeji. Jana

6 komentářů:

 1. Moc pekné Jani :) - ozaj také letné. A kniha je určite zaujímavá - musím si ju zohnať :).Ďakujem za tip :)

  OdpovědětVymazat
 2. Jani,zase jeden poklad do knihovny na tvé doporučení.Už se těším,až mi jí pošťák doveze.Krásné léto s veselým šitím,Štěpánka

  OdpovědětVymazat
 3. Jani,knížku mám doma,pořád dokola jí prohlížím a ještě jednou děkuji za dobrý tip.Hned bych se do všeho pustila.Papa a krásné léto,Štěpánka

  OdpovědětVymazat
 4. Štěpánko, mám velkou radost, že se ti líbí. Jana

  OdpovědětVymazat
 5. Jani, knížku si určitě koupím. Obdivuji tvé quiltování na FB i blogu. Koláč s rybízem určitě upeč. A dík za návštěvu na blogu. M.

  OdpovědětVymazat