pondělí 6. listopadu 2017

Našívám

Tento víkend jsem lemovala Deku z lásky a sotva jsem to zvládla. Zcela jsem totiž propadla našívání. V pátek jsem viděla na Facebooku u Anky Zimové nádherné pončo s našitými vzory z vlny. Řekla jsem si teď a nebo nikdy.
Patku na Berninu mám už dlouho. Jednou jsem to vyzkoušela a nějak to nešlo a asi jsem neměla tu správnou motivaci. Technika se  jmenuje yarn couching a takto ji najdete na netu. Já mám Berninu Auroru 440 a patka číslo 43. Zkusila jsem našívat i na šlapacím stroji a tak sepsala svoje postřehy.

První způsob nevyžaduje dovednost volného quiltování. Potřeba je stroj s entlem a vhodná patka. Patka by měla být dole se žlábkem, do kterého zapadne vlna. Může být i s otvorem na navlečení šňůrky (třetí fotka) nebo má  jen nožičky, které vlnu vedou.  Na našívání jsem zvolila průhlednou nit a povolila jsem napětí horní nitě. Našívala jsem entlem 4mm širokým a hustota přibližně 2mm. Ale protože je to na šlapacím stroji, tak to nemůžu říct přesně. Na typu našívané vlny moc nezáleží. Tady jsem použila vlnu určenou k plstění. Asi je lepší si vzory předkreslit. A pak už jen střídat různé materiály, nebo barvy, nebo jen použít melírovanou přízi.


Na řadu přišel další šlapací stroj a  tentokrát technika volného quiltování. Použila jsem patku, která se prodává na Aliexpress na quiltovačky a vyplněná je plastem s dírkou uvnitř. Opět jsem použila průhlednou monofilovou nit a napětí jsem povolila. Pokud je horní napětí utažené, tak v zatáčkách se našívaná vlna pak občas nezachytí.


Něco jsem k tomu natočila.


A do třetice opět našívání technikou volného quiltování. Jak jsem psala, vlastním i patku na Berninu určenou k našívání příze. Na této patce je otvor menší a hledala jsem vlnu, která by byla vhodná a píšu o tom dále v příspěvku. I na Bernině jako na šlapacím stroji jsem nastavila entovací steh. Tady se musí už opatrně, vzhledem k vodícímu otvoru pro našívanou přízi na patce a má malinko jiný význam. Použila jsem entl široký 0,9 mm. Pokud vedete nit do patky bočním otvorem, tak ta jehla pak jde blíž k navedené přízi. Ten boční otvor nepoužívám vždy, někdy vedu vlnu přímo do otvoru v patce jako na šlapacím stroji. Opět jsem šila průhlednou nití a napětí horní nitě jsem povolila.
Doporučila bych TOTO VIDEO.  Bernina má k této patce i vodicí drátek umístěný na stroji. Nepoužívám ho, protože ta našívaná příze se zbytečně napíná a jehla ji nezachytí. Vyfotila jsem pár příkladů svých experimentů.
Příze Barborka, výrobce SDS
 Vlna, kterou mám už delší dobu. Vypadá efektně a objemně a dírkou v patce pěkně projde. Nevedu přes boční obvor. Vlna se hodně natahuje a další napínání způsobilo, že jehla ji v zatáčce nezachytila.


Pletená dutá placatá šňůrka 

 A tady jsem experimentovala a z tenké mohérové vlny jsem si udělala řetízek. U řetízku jsem dávala do otvoru v patce přímo a nepoužila jsem boční otvor. Toto se našívalo bez problémů.
 Lesklá lacetka. Ta už šla trošku hůř. Hlavně je místy silnější a trošku se to zadrhávala. Nějaké vlnovky by šly určitě bez problémů.

 A toto je bavlněná příze je stáčená. Ale při přetočení na druhou stranu se nerozmotá na jednotlivá vlákna a tentokrát jsem navlékla nit přes boční otvor. 

Ještě dva příklady. Opět vlna Bambus, která už je spletená, není stáčená a taková se v otáčkách nerozmotá. Buklé, froté, pletené šňůrky. Byla mi doporučena příze Dolphin, stejná by měla být příze Bambi z Vlnapu. nezkoušela jsem.
 A příklad bavlněné příze Kateřina. Ta se lehce rozmotá v zatáčkách a vůbec to nejde.

A jedno video a naprosto úžasná Ellen Anne Eddy ukazuje různé patky na stroje Bernina určené k našívání.

Krásné dny přeji. Jana