neděle

KKK (Kalhoty a návod na Klínové Kapsy)


Pustila jsem se do dalších letních kalhot. Látka byla hodně řídká a nijak zvlášť dobře se s ní nešilo.

Předem se omlouvám za obsáhlejší příspěvek. Ukážu jak šiji z kárované látky a jak šiji klínové kapsy.

Konečně mám opravený svůj letitý overlock. Prý je ve výborném stavu, říkal pan opravář. Po dvaceti letech služby si tedy zaslouží fotografii. Šila jsem z jednostranného kára, takže střih je nutné pokládat jen jedním směrem. Přeloženou látku dobře sešpendlím, vždy ve stejném rohu, abych se nespletla a všechno dobře sedělo. Čím víc špendlíků, tím přesnější budou ustřižené díly.
Tip: U řídké látky jako je ta moje často špendlíky při manipulaci s látkou vypadávají. Pomůže dvojité zapíchnutí do látky a je po problému.
Na označení střihu na látku používám obyčejné vymydlené mýdlo, které ostřím jemným smirkovým papírem.
Na označení druhého dílu používám kopírovací papír k tomu určený a kolečko se zoubky. Pouze tam, kde je potřeba vidět značení z líce, používám stehovku a kličkování (zip, délka kalhot).

Klínové kapsy:
Po vyzkoušení kalhot sestřihnu boční švové přídavky na stejnou šířku a v místě, kde budou kapsy stehování rozpářu.
Na kapsy použiji stejnou látku nebo kapsovinu. Moje látka je řídká a tak jsem raději vzala kapsovinu.
Na kalhoty pro dospěláka pak ustřihnu dva pruhy 42 x 28 cm. Položím na sebe lícem k sobě a přehnu na polovinu. Přehyb směřuje k zipové části. Boční a vrchní stranu dílu z kapsoviny (nebo stejné látky) vytvaruji podle předního dílu.


Kapsovinu rozložím a ustřihnu tvar kapsy na předním dílu a na jedné straně kapsoviny s ponecháním přídavku na švy.Při šití ze stejné látky tuto část vynechám.
Pokud šiji z kapsoviny je potřeba na ni našít díly z látky kalhot. Díl si ustřihnu předem přesně podle tvaru kalhot. Látka bude asi o 5cm za hranou budoucí kapsy. Začištěnou látku položím rubem na líc kapsoviny. a přišiji na kapsovinu. Na ustřižené tvarování kapsy pak našiji pruh látky - rovný nebo podle tvaru kapsy.
U rovného pruhu pak není potřeba další výztuha okraje kapsy.
Nyní už položím líc předního dílu na líc kapsové části a prošiji. Kraj kapsy je střižený šikmo a je potřeba jej vyztužit, pokud už není není vyztuženo další našitou látkou jako v předchozím kroku.
Tip: Vždy mám v zásobě nařezané pruhy vlizelínu v šířce 1,2 cm a 4 cm, nejčastěji je při šití používám.

Obrátím, zažehlím a v kraji proštepuji.

Teď už stačí jenom kapsový díl přehnout a urovnat do původního tvaru předního dílu.
Posledním krokem je pak tvarování dolní části kapsy do požadovaného tvaru. Dál už jen sešívám přední a zadní díl.


Po sešití zadního a předního dílu entluji švové přídavky dohromady. Sežehlím do zadního dílu a prošívám, většinou dvojitě. Nakonec kapsy zajistím zapošitím.

Do pásku navlékám širší gumu a poté prošívám. Prošívám stehy o něco delšími než při běžném šití. Naměřená guma se prošitím maličko vytáhne a je potřeba s tím počítat. Na dětské kalhoty jsem dávala dvě tenké gumy, do dvou tunýlků, abych mohla gumu snadno povolovat.Při sešití švů u károvaných látek špendlím vždy kolmo ke švu a šiju přes špenlíky. Špendlíky pojistím i nastehovanou látku, může se při šití na stroji posunout.

Tip: Při šití dětských kalhot jsem u vnitřních švů entlovala každý díl zvlášť abych mohla nohavice snadno rozpárat při opravách kolenních částí.


A manekýn mi utíkal na večeři.
Děkuji za pozornost, příště budu stručnější.
Pěkný den.6 komentářů:

 1. Jani, super nafocený postup. :-) Mám dotázek: v pásku máš jednu širokou gumu a poté prošitou, nebo děláš tunýlky? Děkuji. Dáša :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Odpověď jsem připsala k obrázku hotové kapsy. J.

   Vymazat
 2. Páni, to je naprosto profesionální šití :-)

  OdpovědětVymazat
 3. veru, vyzerá to absolútne profesionálne ...

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji za srozumitelný návod, který byl pro mně potěšením po hodinové snaze pochopit klínovou kapsu v knížce. Lenka

  OdpovědětVymazat
 5. Díky moc za návod!

  OdpovědětVymazat