sobota 18. srpna 2012

Taková srdeční záležitost


Začínám už přišitým štítkem z minulého příspěvku:

Říkali v rádiu, že si o dovolená máme plnit své sny. Já jsem si svůj sen splnila ušitím této deky. Neoslňuje zahraniční kolekcí látek (spíš mne baví kombinovat podle mého vidění), ani efektním patchworkovým vzorem, ani složitými ornamenty prošívání. Snad díky ručnímu prošívání se stala mojí srdeční záležitostí. Projekt opět inspirovaný knihou Patchwork pro moderní ženu. Autorka použila staré látky, já české látky. Takže něco modrotisků, něco modrých tisků z Moravské Třebové, kanafas, ostatní tisky, také košilový popelín na borduru. Takže materiálově všehochuť, hrubší i jemné látky, což fotka bohužel tak krásně neukáže. Barevně modrá, hnědá, vínová a na zpestření jasně červená. Na zadní stranu jsem použila hnědošedou hrubší měkkou bavlnu, která se mi léta do ničeho nehodila.


Deka je šitá ze čtverečků 8,5 x 8,5 cm (to je rozměr i s přídavky na švy). Prošití pak tvoří mřížku  5 x 5 cm. Bordura je z jemného popelínu. Při prošívání se docela nepěkně vlnila, ale teprve po prošití celé bordury se deka teprve srovnala.

A takto jsme deku prošívaly: 

Polštář mám tentokrát jen jeden, zato veliký. Takové měla moje babička. Nejdříve jsem si nachystala na dva čtvercové, ale nebylo to ono.Málem bych zapomněla. Linie prošívání jsem si značila malířskou zakrývací páskou. Tenhle fígl jsem už viděla víckrát a to jak na strojové i ruční prošívání.
Spotřebovala jsem jednu 50m a druhé, která šla dávat opakovaně jsem měla asi polovinu balíčku. Celkem tedy jen na deku asi 80 m pásky, tedy prošití.

 Přeji pěkný letní modrý den