pátek 28. prosince 2012

Noviny pro tatínka

Je mi dobře na chaloupce. Spím, jím (vaří pan M.), šiju a chodím se psem po lese. Tuto idylku mi pokazila pouze kolegyně, která hned v první pracovní den po svátcích svým opakovaným vyzváněním v sedm hodin ráno vzbudila celou chaloupku. Udělala jsem opatření a vypnula mobil.
A tak mi už pan M. neříká: Vem si mobil, když jdu ven. Ale: Vem si baterku. To po mé včerejší prodloužené výpravě. Musela jsem si ale vyvětrat hlavu, protože  to moje šití mi nevychází tak, jak jsem si představovala.
Že oranžovo-zelená kombinace bude trochu oříšek jsem věděla. O tom ale příště. Náhradou jsem začala šít z novin a modrého kára a takhle to dopadlo:
 Jak jsem psala šiju z proužků. Jsem zvyklá šít na průmyslovém stroji, ale ten je poněkud neskladný a tak jsem si pořídila stroj poloprůmyslový a současně quiltovací.
Na sešívání dlouhých pruhů je výborná 1/4' patka s plíškem, která udrží i při rychlejším šití stejnou šířku švu
Sešila jsem si pruhy po dvou...Pak po čtyřech a uřízla čtverec, který jsem takto rozřezala.
To celé ještě třikrát a ze čtyř čtverců pak vyjde na jeden blok.

A takto vypadá blok, krerý se sestaví z dílků.
Měla z něj být celá deka, jenže některé dílky vyjdou nakonec moc malé a ty modré látky pak nevypadaly zrovna dobře. Asi by byla vhodnější varianta z mramorovaných látek.
Třeba někdy jindy.
Ještě dodám, že kdyby to chtěl někdo zkusit, chce to pruhy 6,5 cm široké a blok pak vyjde 36 cm, takže docela velký.  Samozřejmě seskládáním vznikne další čtvercový vzor z rohů základního bloku, ale určitě to chce větší deku.

Mám čtyři pruhy a co s mini - přišít další a z pěti pruhů nařezat podobně jak jsem řezala a sestavit jiný vzor? Nebo přidat další dva pruhy a ušít nějaký optický klam? Něco jsem si promyslela na své procházce po lese. Pak jsem si prošla knihy a časopisy, na netu deky z jelly rolls a nakonec jsem se vrátila k variantě, která mne napadla jako pvní.

Spousta inspirace co s pruhy je tady. Nakonec jsem sáhla po jednoduchém vzoru, ke kterému zpracovala krásný návod Jitka. Pruhů může být více a vznikne jen větší vzor.


Výsledný blok:

 Tak a kdo opravdu dočetl až sem, tak tady ještě mí dva andílci. Je jen na vás, které mám na mysli:
Krásné poslední dny starého roku.
P.S. Klobása nám po dvoře nechodí, ale sousedovic kocour, který obě pěkně provokuje. Tak do vypadá, že se holky na něho domlouvají.