úterý 13. srpna 2013

Když vyrábím aplikace


tak to u nás vypadá nějak takto. V albu Na čem pracuji jste mohli vidět tento můj pracovní zmatek na stole. Kleště a kladivo nejsou pracovní pomůcky, ale model:
Vyráběla jsem aplikace, kam jinam než pro Deky z lásky, pro projekt 42 Lukášek.
Postup jak šít strojovou aplikaci: vystřihnu hrubý obrys z pavučinky (Vlizesofix) , nažehlím stranou s lepidlem na narubovou stranu látky a vystřihnu. Papírová vrstva zatím na látce zůstává.
Podle přesného tvaru vystřihnu jednotlivé díly přesně. Pokud se díly překrývají je potřeba přidat kousek látky na té části, která bude vsunutá pod dalším dílkem - jednotlivé dílky se překrývají.
Odstraním vrstvu papíru a postupně, nažehluji na základní látku a na ni našívám. Od těch dílků, které tvoří nejspodnější vrstvu obrázku. 
Aby se základní látka, na kterou aplikaci našívám, při šití nekrabatila, podkládám trhacím vlizelinem určeným pro strojovou výšivku. Kdo nemá, tak někde jsem kdysi viděla návod, ve kterém byly k tomuto účelu použité kuchyňské papírové utěrky. Raději ty kvalitnější a pevnější. Samozřejmě utěrka nebo vlizelín se pak vytrhá. Při šití to základní látku dostatečně zpevní a pro další použití není základová látka tuhá jako když je vyztužená dalším vlizelínem.
Aplikace je možné přišívat různými typy stehů. Tak jak jsem přišívala já, různě hustým entlem nebo jen rovným stehem.
 

A tady jsou obrázky jednotlivě. 

Ještě kousek mojí deky. Opět se to vyvíjí úplně jinak jako u modrohnědé deky. Začala jsem látkou na borduru a nakonec tam stejně asi nebude. Látky jsem postupně měnila, až vyměnila skoro všechny.

Tak krásné dny přeji. Jana