pondělí 9. ledna 2017

Napadl sníh

Napadl sníh. Což je skvělé na lyžovačku a sáňkovačku, ale může to být zajímavý pomocník při barvení. Zkouším, zkouším a doufám, že mi při oblevě sníh neroztaje. Pokud ano, další díly budou příští zimu.

Barvení sněhem už jsem jednou zkoušela. Nedopadlo to moc dobře, barvy jsem měla hodně bledé a kýžený efekt se nedostavil. Barvení je určeno pro barvy za studena, nejlépe barvy reaktivní, které, pokud jsou kvalitní, mají zářivé odstíny. Až dodatečně jsem zjistila, že sníh je přece jenom na i na barvy za studena moc studený a je dobré zafixovat barvy tepelně.

Budu psát postup při barvení barvami za tepla, jak jsem ho dělala já. Zkusila jsem barvy Duha nebo Iberia, případně Chevas. Jsou sice určené k barvení za tepla, ale jde to řešit. Postupy bych viděla v zásadě dva. Obarvit sníh, nebo nanášet barvu na sníh a to lze také dvojím způsobem.
Důležité je látku před barvením vyprat, nejlépe vyvařit ve vodě s přídavkem prášku a krystalické sody, a zbavit apretury nebo máchacích přípravků. A teď co s tím:

1. Namočit látku do slané vody a nechat v ní nějakou dobu máčet. Sůl se má do těchto barev přidávat do barvicí lázně a proto bych ji použila na máčení látky. Budete-li barvit jinými barvami, například reaktivními, je nutné použít namáčení látky dle návodu (např. soda u reaktivních barev).Barvu pak nanášet na sníh v sypkém stavu. Sníh odstraní nešvar sypané batiky, jak ji možná znáte. To se sype barva rovnou na látku, ale vytváří tečkovaný efekt. Takto barvím nejčastěji.
2. Já jsem smíchala barvu a sůl. I tak jsem si látku předem namočila ve slané vodě. Rozpustila v trošce vody a vychladila. Takový koncentrovaný roztok, kterým jsem sníh opatrně polévala.  Nepoužívám, jen jsem vyzkoušela.
3. Namočit látku do slané vody (nebo jiné dle návodu na barvách). Sníh připravit do nějakých kyblíků nebo větších sklenic a obarvit sypkou barvou. Pak už dávat obarvený sníh přímo na látku. 
A teď jak jsem to dělala. 
Látku jsem namočila a nakrabatila na mřížku. Prsty postupně pruh látky hrnete směrem do dlaně. Látku můžete i naskládat ve stylu shibori, já raději mačkanou batiku. Použila jsem mřížky ze staré ledničky, kterou už maminka chtěla vyhodit. Při prvním postupu by voda měla být se solí. Pokud použijete reaktivní barvy, tak s krystalickou sodou. Řídím se především návodem na barvách.
A vyrazila jsem pro sníh:

Na látku jsem dala vrstvu sněhu. Chce to pořádnou vrstvu, aby sníh postupně odtával a vytvořit co nejzajímavější efekty. Nemusí být ani sníh, stejnou službu udělá i led.
 Pokapala jsem silným koncetrátem barvy. Opatrně, abych barva zůstala jen na sněhu a hned neprotekla. V poslední době používám jen sypání barvy na sníh. Ušetřím si práci a výsledek je stejný.
A čekala až sníh roztaje:
A nemaje barvy za studena, musela jsem fixovat párou. Lze i v mikrovlnce nebo v troubě. Fixovat párou se musí delší dobu, aby se látka dobře zahřála.
No a pak máchání a použití fixatéru (pokud je dle návodu nutný). Hodně to pouští, ale kdo barví ví, že gumové rukavice jsou nezbytné. Barvu je potřeba vyplavit a poté zafixovat. Ocet nebo fixatér Chevas, podle použitých barev a návodu. A pak už jenom usušit. No takhle to asi nepůjde. Trošku mi to zmrzlo.
Takto barvená látka vytváří zajímavé efekty. Jediný problém je vychytat množství barvy a najít si své barvy, které budou vyhovovat. Je to ale výborný experiment s neznámým výsledkem.
Použila jsem červenou a fialovou a na druhou látku námořnickou modř a zelenou.Barvím většinou barvami za tepla Iberia i českými barvami za studena Chevas. Jsou od našeho výrobce a po ustálení příslušným fixaterem barva vůbec nepouští a voda je čirá. Samozřejmě barvy reaktivní barví do hloubky vlákna a jsou trvanlivější. Je to jen na Vás, čím budete barvit. Protože prášek se rozptýlí všude je potřeba barvit ve vhodné místnosti a u reaktivních barev i s rouškou.
Další pokusy a poznatky TADY.
Přeji krásné, zasněžené dny. Jana

4 komentáře:

 1. To je skvělé, Jamalko. Vyšlo Ti to krásně (k čemu jsou jásavé barvy, tohle je to pravé!) a ještě ke všemu se podělíš o své zkušenosti. Jsi senzační a šikovná.

  OdpovědětVymazat
 2. Krásne Jani! Veľmi zaujímave a o farbení snehom som ani nepočula :).Ako píše Alenka - vďaka,že za nás testuješ :) a podelíš sa.Si zlatíčko! a moc moc šikovná! Určite aj dielko z látočie ušité bude stáť za to! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc zajímavé. Už jsem se viděla, jak sypu barvu venku na sníh a pak na to házím látku. Ještě, žes ten návod nafotila :). Ta červená se mi moc líbí, ale mám strach se do barvení pustit, asi by mne ranilo, kdyby to pak v patchworku pouštělo.

  OdpovědětVymazat
 4. Naposledy som takto farbila asi pred 3 rokmi,ked bol sneh. Teraz nevieme čo s ním a vôbec ma to nenapadlo. Dík za pripomenutie. Takže už mám program na víkend.

  OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala