úterý 28. července 2020

Pátý prázdninový

Letošní prázdniny šití jde nějak kolem mne a nic nevytvářím. Nebudu se vymlouvat na domácí práce a zahradu, ale spíš to byla nemocná Vendula a další okolnosti. Trochu ale barvím. Letos spíše pokusy, kudy vede cesta a kudy ne. Co sbírat na barvení a s čím se nezabývat, abych měla více času na sbírání bylinek vedle barvení. Dělám malé vzorky, příští rok už to budu mít trochu vychytanější, ale zase může být jiný rok a bude všechno jinak. Nebarvím velké kusy, mám bednu látek od loňska.

Udělala jsem si i takový odskok od barvení látek k vlně. Vlna jako rostlinný anebo proteinový materiál se barví mnohem lépe a tak jsem dala pár pokusů bez mořidla. A protože kamarádka mi psala, že je to velmi pracné, tak dnes sepíšu, že je to úplně jednoduché a vyzkoušet to může každý.
Jediné mořidlo použité v tomto projektu je  mořidlo železné. 
Návod:
Barvím 100% vlnu, ale je potřeba počítat s tím, že každá bude barvy přijímat jinak.
Pokud budete chtít rozšířit paletu barev, tak železné mořidlo je nejjednodušší řešení. Potřebujete pár rezavých hřebíků, vodu a bílý ocet. Ocet by mohl být problém, takže se tím nemusíte zatěžovat a dáte obyčejný.Voda a ocet v poměru 2:1 dáte do sklenice spolu s nějakým rezavým předmětem. Nemusí toho být hodně sklenička od okurků bohatě stačí. Toto vytvoříte za pár minut a necháte stát minimálně týden a mořidlo bude připravené. Opatrně je před použitím přelijte do nějaké nádoby, aby kal a hřebíky zůstaly ve sklenici. Ale klidně tuto pasáž můžete vynechat a budete mít jen méně odstínů.
Já jsem barvila mladými výhonky břízy, třezalkou a zelenými ořechy, které předčasně opadly. Bříza byla z výhonků na pařezech pokácených stromů, třezalka teď roste všude, viděla jsem ji  i ve městě na rumisku. Pokud ji  spolehlivě nepoznáte, zkuste podrtit květy mezi prsty, měla by nechat červenou barvu. Ořechy jsem sbírala sice pod cizím stromem, ale ty nebyly k užitku, takže jsem žádnou škodu neudělala. Zůstaly malé, zavadly a opadly.
Listy břízy a třezalku jsem nakrájela na menší kousky a každý rostlinný materiál jsem dala zvlášť do průhledné nádoby (sklo, plast), zalila vodou a zavřela, aby se mi tam neutopili broučci. S tím na sluníčko alespoň na 14 dnů a barva se z rostlin vylouhuje. Potřebujete kytičku třezalky a větviček a pár ořechů do kapsy, protože barví intezivně. Vody dejte tolik, aby byl materiál ponořený, kdykoliv můžete nálev naředit.
Vlna byla páraná, takže jsem ji namotala na karton, abych měla přadena a ta jsem před barvením ponořila do vody na pár minut. Novou bych vyprala, jen běžným způsobem, samozřejmě bez aviváže. Když je venku hodně teplo, stačí po nějaké době rostliny odebrat z nádob (klidně je tam nechte, ale špatně se vybírají a mohou vlnu nabatikovat) a dát vlnu do barviva. A nechat nějaký den barvit. Samozřejmě jsou různé finty jak to "přihřát", ale říkala jsem, že návod bude jen jednoduchý. Za den, dva nebo tři je nabarveno. Záleží na trpělivosti a sluníčku. V tomto případě hraje hlavní roli čas a pak barvy budou poměrně stálé. Železo použijete tak, že na chvilku ponoříte nabarvenou vlnu do odebraného nálevu. Ale jen na chvilku a dobře vyperte, protože železitá voda není pro vlnu ani hedvábí moc vhodná.
Zleva: Třezalka přemořená železem, březové listy, třezalka a ořechy. Přidala jsem pro porovnání kousek původní vlny. 
Na barvení bavlněných látek už je potřeba mořit. Toto je jedna z možností, jak nabarvit třezalkou. 

Tento projekt je ultra rychlý. Barva se sice vypere. Ale celé barvení mi zabralo 10 minut. Barvila jsem hedvábný šátek (první a poslední, jen proto, že ho prostě doma mám), který nebyl namořený, jen jsem ho namočila. Barvila jsem květy muškátu. Kdybych namořila kamencem, byla by barva ještě výraznější, jak už jsem tady ukazovala v předchozím příspěvku. Barva sice nevydrží, ale až šátek vyperu, tak budu mít zase materiál k barvení a "nový" a úplně jiný šátek. Byl to jen takový pokus, protože hedvábí mě dusí a vůbec s ním nechci pracovat, protože zabíjení. Nicméně hedvábí je materiál příznivý na vstřebání barev a kdo ho chce používat, tak je to jednodušší barvení než barvení látek rostlinného původu. Existuje sice i hedvábí ekologické, ale to je příliš drahé, takže ho vynechám.

V obci se dělá nová silnice a tak padnou i škumpy, které se rozrostly až ke krajnici. Tak jsem dělníky předběhla a pár jsem jich uřezala. Je to velmi cenný materiál k barvení i k ekotisku. Dá se s ní barvit, použít jako mořidlo nebo se umí krásně otisknout.
 Taky máte letos pocit, že je jaro, léto i podzim najednou?
Krásné léto přeji. Jana
A pokud budete zkoušet barvení podle mého návodu, nechte mi tady komentář, jak to dopadlo, díky moc. 

2 komentáře:

  1. Budu muset vyzkouset ,nejdrive jdu na to moridlo a nez bude jaro tak bude pripravene .Vyzkousim surovou vlnu -vypranou a uvidim co z toho vyjde.

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Ať se daří. Já se od toho nemůžu odtrhnout, moc baví. J.

      Smazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala