sobota 21. května 2016

Šití - recenze


Kniha, kterou vydalo nakladatelství Metafora Šití - jak na to od autorky Lorny Knight, je jistě zdrojem informací pro začínající i pokročilé švadleny.

Úvod: Svět šití zastřešuje širokou škálu dovedností zahrnující šití šatů, výrobu bytového textilu, čalounictví, patchwork, quilting, vyšívání, uměleckou tvorbu a také nejrůznější opravy. Ať jste v šití nováčci, nebo zvažujete, že se vám stane životní náplní a prací, nikdy nebudete v tomto oboru vědět všechno. I kdybyste doposud šili, jen když jste museli, vždycky je tu pár maličkostí, jejichž zvládnutí tuhle práci usnadní.

V knize jsou konkrétní projekty, ale hlavně základní klasické i moderní postupy a techniky. Od vybavení dílny, přes kapitolu o materiálech, k technice vlastního šití a zdobení různými technikami.

Jak vybrat správný stroj, jehlu, nitě a vůbec jakoukoliv pomůcku k šití.
Jak si vyrobit těžítko z cihly a taky na co takové těžítko vlastně využít.
K čemu slouží klopník.
Proč nevyhazovat zbytky nití a co se z nich dá vytvořit.
Jak pracovat se střihy.
Samozřejmě základní postupy šití oděvů.
A víme, jak vlastně navléknout nit do jehly? 
Jak a proč podšívkovat.
Kapitola o různém zdobení látek popisuje techniky vyšívání, aplikování, našívání prýmků, výrobu kytiček, bobbin work a další.
Kdo hledá encyklopedii, tak tohle je kniha, která pomůže orientovat se ve světě šití.


 
Nechybí ani zmínka o zatkávání. A tak doplním jeden zatkáváný projekt. Tentokrát jsem zkusila zatkávat česance a vlnu trochu jinak. Je to recyklace starých riflí.

Přeji krásné dny. Jana