pátek

Longarm Bernina Q

 Na Srazu patchworkářek jsem se snažila co nejlépe odprezentovat co takový stroj umí. A protože moje ukázky byly rozložené do celého dne, tak dnes představím různé techniky, které Bernina řady Q dovede.

Prezentovala jsem stroj na stole. Já mám stroj Q 20 (51 cm prostoru od jehly), ale ověřila jsem si, že krásně by fungovala i Q16 (41,91 cm prostoru od jehly). Na srazu jsem měla od prodejce půjčený skládací stůl a tento je univerzální pro oba stroje, jen výplňový díl je umístěn vpředu nebo vzadu podle stroje. Stůl tedy zůstává stále stejný a i při Q 16 je místa pod strojem dost i na velkou deku. Skládací stůl je nejlevnější varianta. Překvapilo mne, jak je stabilní a navíc i povrchově příjemný a navíc výškově nastavitelný. Deska je dřevěná, žádný plast jak jsem se domnívala. Prostorově je skládací stůl velmi úsporný, tj. 23 x 91 cm po složení. 
Bernina nabízí nejen tento stůl. Stroj může být osazen do pevného rozkládacího stolu nebo stůl zvedací, což je varianta, kterou bych volila, kdyby byl v době koupě k dispozici. U takového stolu je možnost šít klasicky a u práce sedět nebo můžete u práce také stát. Střídání těchto poloh je výhodné pro dlouhodobé prošívání.
Stoly mají výbornou povrchovou úpravu, není nutná quiltovací podložka.

Bernina je navíc stroj univerzální, takže můžete stroj postavit do stolu a pokud se časem rozhodnete prošívat spíše deky, nebo získáte prostor, je možné dokoupit rám. Stroj tedy funguje jako skládačka, kdy si zvolíte co potřebujete a můžete kdykoli svoje rozhodnutí změnit. 

Na stůl se nabízí tři typy stroje Q 16, Q 16 plus, Q 20. Cenově je nejpřijatelnější Q 16, ale pokud by jste se rozhodovali jednou stroj přesunout na rám, tak tento nemá možnost připojení jednotky pro šití pantografu. Další dva stroje už tuto možnost mají. Pro všechny stroje je vhodný studio rám (pro lepší srozumitelnost mu říkám hobby), Q 20 pak může mít i PRO rám (profi).

Stroj je vhodný na prošívání i další kreativní techniky spojené s volným pohybem. Můžete zakoupit velké množství patek, které jsou, vyjma základní longarmové patky, použitelné i pro domácí stroje Bernina.

Bernina řady Q je prošívání bez kompromisů, protože můžete bez jakéhokoli omezení pracovat i s pravítky s benefitem stejných stehů a velkého prostoru. Ale je samozřejmě možné šít i bez regulace stehu. 

 • Běžné prošívání free motion quilting s možností přesného stehu nebo na manuál. Je to jediný longarm, který má zabudovanou regulaci stehů přímo ve stroji. Stroj umožňuje i šití bez pedálu (známé z domácích strojů jako šití "na knoflík").


 • Prošívání s pravítky. Pohodlně vytvoříte vzor jako by jste pracovali s obyčejnou nebo kráčející patkou. Nemusíte tolik točit prací, protože můžete šít do všech směrů. Při této činnosti oceňuji, že stehy mohou být stejné a přitom se práce nebude hrnout a posouvat. Totéž platí třeba pro šití žinylky. Nemusíte měnit směr a silný stroj prošije několik vrstev včetně rifloviny.


 • Stroj zvládne snadno i Bobbinwork. To znamená, že různé silnější nitě, perlovku, tenké stužky, případně metalické nitě a další nestandardní materiály můžete navinout jako spodní nitě a pracovat tak, že vzor se vytvoří na spodní straně.
  Při této technice a při šití dvojjehloui oceníte měřič spodní napětí. Tento je dodávaný jako příslušenství stroje. Nemusíte tedy dokupovat. 
  Jak u bobbinworku, tak u šití dvojjehlou určitě platí, že pokud tuto techniku používáte častěji, je dobré si dokoupit další cívkové pouzdro.


  Měřič spodního napětí nitě

 • Yarn Couching tedy našívání vlny a bavlnky. Vlna se našívá tak, že vhodnou patkou protahujete vlnu současně s vrchní nití. Při šití se vlna našívá na podkladový materiál. Bernina má více možností pro tuto kreativní techniku a můžete vytvářet zajímavé oděvní nebo bytové doplňky. Nemusíte se omezit jen na quiltovací vzory, ale můžete vytvářet zvířata, květiny nebo abstraktní detaily obrazů. Díky nádstavcům na pravítkovou patku, je možné našívat šňůrku i s pravítky.

 • S vyšívací patkou můžete vyšívat jak v bubínku, tak sendvič. Samozřejmě není to automat, ale o to víc si to můžete užívat. Stroj zvládne různé nitě bez problémů a tak je tady opět prostor ke kreativní práci.


 • Aplikace volným quiltem, případně revezní aplikace volným quiltem jsou další možnosti.

 • S pomocí pravítka a vhodné patky lze snadno našít lemovací proužek


 • Echo quilting je snadný s echo quilting clips, které lze snadno připevnit na patku a udržovat stejnou vzálenost od základní linky.. Lze šít volným quiltem nebo s pravítky a je více velikostí pro vytvoření echa. Takto lze snadno prošít i členitý patchworkový top, protože stroj to umožní.


  Echo quilting volně z ruky s pomocí vodícího kroužku.

 • Stroj umožňuje šití dvojjehlou. Vzor může být požitý z lícové i rubové strany a vytváří zajímavé efekty. O nastavení čtěte dále v článku.


 • Stehování. Režim stehování zajistí deku tak, aby bylo možné pohodlně prošívat bez velkého množství špendlíků a deka byla i dostatečně stabilizovaná.
 • Šití s kovovou nití není problém, stroj umožňuje nanést silikonovou vrstvu pro hladký průběh šití
 • Navíjení spodní nitě je pohodlné a je možné během šití. Dám navíjet a současně provedu vyčištění stroje a pohodlně mohu kontrolovat navíjení, protože navíjení mám hned v přední části stroje.
 • Rychlost až 2200 stehů za minutu, nicméně rychlost je samozřejmě možné regulovat nejen pedálem, ale i na displeji stroje. Je možné nastavení zbytkové rychlosti BSR, což je také velmi důležité pro plynulou práci. Nápověda, počítadlo stehů. Já často oceňuji zabudovanou kalkulačku, která mi umožní rozpočítat si třeba pianové klávesy.
 • Velmi pohodlně lze pracovat s kruhy - Clipper Ring. Jednoznačně doporučuji!. KLIK SEM pro podrobnější recenzi. Edit: Na výstavě jsem chvilku dělala velkou deku bez kruhů (odnesla si je už zákaznice) a nedá se to porovnat. Bolely mě klouby na rukách i ramena.
Je čas na Vaše dotazy.

 • Cívky spodní nitě. Stroj má velké cívky, takže nebudete tak často měnit spodní nitě. V této souvislosti je dobré zmínit, že se strojem dostanete měřič napětí spodní nitě (foto výše), takže kdykoli můžete přesně nastavit požadované napětí. Co se týká napětí horní nitě, tak do paměti stroje si můžete uložit různé možnosti. S tím souvisí nastavení například na bobbin work nebo šití dvojjehlou. Pokud jednou vychytáte správné napětí, tak kdykoli se můžete vrátit ke správným hodnotám. 
 • Automatický odstřih. Stroj  nemá odstřih přímo u stehů. Je to stroj quiltovací a při takové práci se odstřih nepoužívá. Má ale ořez nitě u jehly a u navíjení spodní nitě.
 • Hlučnost stroje. Překvapilo Vás, že stroj není hlučný jako na videu. Ano, video znásobí hluk, který se mikrofonem přenáší, zvláště, když mám zapnuté BSR. Stroj není vůbec hlučný a na manuál má zcela tichý chod. 
 • Padl i dotaz na zvukovou výstrahu při použití regulace stehu při rychlejším šití. BSR patka na domácí Bernině a longarmu je velký rozdíl. Longarm je stavěný na vyšší rychlosti, takže nemusíte mít obavy z častého zvukového hlášení, že stroj nestíhá. Výhodou longarmu je, že BSR patka je pod stehovou deskou a nic nebrání ve výhledu na práci. Domácí stroj neumožňuje práci s pravítky s BSR patkou.
 • Lze na stroji i ušít deku? V pravém slova smyslu ne, ale je možné použít techniku, kdy našíváte látku na vatelín a spodní stranu. Je takto možné ušít deku nebo polotovary pro další výrobky. Lze použít na vzory, které se našívají postupně. Pruhy, sruby, dvorské schody a podobné. Po našití pruhu je možné pruhy prošít s pravítky nebo volným quiltem a to vše na jednom stroji. No a benefit je velký prostor ve kterém se pohybujeme. 


 • Ještě video

U nás není až tak běžné mít longarm na stole. Ale jsem ve skupině, kde jsou quilterky, které mají vyzkoušené obě možnosti a některé přešly ze stolu na rám, ale i takové, které přešly z rámu na stůl a jsou spokojené. Samozřejmě zakázka se na stole dělat nedá, ale pokud nechcete prošívat na zakázku a dělat si svoje vlastní deky a současně menší práce a případně víc kreativní činnost, tak longarm na stole je ideální. Ještě bych dodala, že pokud prošíváte na rámu, neumíte automaticky pod strojem a naopak. Dovednost prošívání na rámu je třeba udržovat a pokud vidíte dokonalé šití, tak je za ním také mnoho prošitých dek a hodin práce. Pro Váš správný výběr je nutné si spočítat, kolik prošijete dek a kolik děláte menších výrobků a zda uplatníte kreativní techniky. Je tedy dobré vědět o této možnosti a správně si vyhodnotit, zda pro Vás bude lépe pracovat na stole nebo na rámu. Já sama pracuji na stole i na rámu, mohu odpovědět na Vaše dotazy.

 • Častým dotazem byla cena. Je to speciální stroj, který je na takovou práci konstruovaný. Umožní Vám šít bez kompromisů a proto cenu nelze porovnávat s levnými domácími stroji. Nicméně v prování se strojem na rámu je cena příznivá a rozhodně adekvátní práci, kterou stroj provede. 
  Základní Bernina Q 16 vyjde v současném přepočtu 138 000,-, skládací stůl 28 000,- 
  Doporučuji zakoupit kruhy pro quiltování 3 800,- a patku pro šití s pravítky - longarmovou. To považuji za základní výbavu. 
  Důležité je, že můžete platit v korunách. Dostane se Vám autorizovaný servis a dle mých zkušeností nadstandardní servis. 
 • Další stroje, stoly a doplňky si můžete prohlédnout přímo u prodejce KLIK SEM.
 • Pokud potřebujete další rady, tak zde je KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
 • moje RECENZE najdete ZDE nebo klik na štítky pod článkem.
 • Na závěr. Pro vážné zájemce nabízím možnost vyzkoušení stroje na stole u mne v Dílně.
 • Quiltování na longarmu je quiltování bez kompromisů

  Krásně proquiltované dny přeji, jamala

10 komentářů:

 1. Jani ´dakujem za článok a kopec informácii o strojoch, je veľmi informatívny. Je to môj sen, ale momentálne nie je v mojich možnostiach si takýto stroj dovoliť, nie kvôli miestu ale kvôli financiám . Ale možno niekedy a možno vyhrám nejaké to Lotto(ktoré síce nepodávam)..... ale ako sa vraví raz aj motyka vystrelí a ja sa zobudím a budem vedieť voľne quiltovať a mať na účte dosť peňazí na taký stroj.......:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, děkuju za názor. Pokud nequiltuješ, tak je takový stroj samozřejmě zbytečný. Ale pro quiterku, která nemá prostor na rám a nevěnuje se quiltování dek na zakázku je to dobrá možnost. A troufám si říct, že i finančně to není tak strašné, když to porovnám třeba s vyšívacím strojem, který je opravdu jednostranně zaměřený a jeho hodnota velmi rychle klesá a za nějaký rok je neprodejný, tak tohle je stroj, který má mnohem trvalejší hodnotu.

   Vymazat
 2. Jsem moc ráda že jsem si mohla vyzkoušet na výstavě moc by se mi líbil a děkuji za krásný popis a videa sledují Váš blok už dlouho, udělala jste za tu dobu veliká pokrok děkuji Míla V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc. V době, kdy jsem blog začala jsem si quiltování osahávala. Ono i to samotné quiltování se hodně vyvíjelo. Největší škola je prošívat deky. To je asi nej disciplína. Ani ne tak pro technické zpracování, ale pro výběr vzoru. Je to velmi těžké a stále se to učím.

   Vymazat
 3. .....kdybych byla o 20let mladší, tak bych se do toho vrhla s elánem a nadšením, takhle jen tiše závidím......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, jak přijedeš, tak na něm můžeš řádit jak budeš chtít. Moc se na Tebe těším.

   Vymazat
 4. Děkuji za skvělý článek a za možnost vyzkoušet si tento stroj.

  OdpovědětVymazat
 5. Perfektní článek .Děkuji

  OdpovědětVymazat
 6. Sleduji s pusou dokořán. Skvělý článek. Dík za čas , který věnuješ nám všem. Marie

  OdpovědětVymazat
 7. Děkuji za sepsání, tak podrobného článku. Ať se daří 🍀

  OdpovědětVymazat