čtvrtek

Cik cak

Vzor chevron ⋁⋁⋁⋁⋁⋁⋁⋁ mne odjakživa fascinuje. Bez ohledu na to, zda jsem ho háčkovala, pletla nebo šila nebo jsem někam použila látku s tímto vzorem. Má blízko i k valentýnskému symbolu srdíčka a vůbec je super. Má vlastně blízko i k vlnkám, které mám taky moc ráda.

Co jsem teď šila já? Kamarádka mi věnovala nějaké látky na charitativní šití a první co jsem viděla, že musím ušít, tak právě tento vzor. Látky věnovala Jan z blogu Ihla a Niť. Občas jsem doplnila pro zpestření nějakou jinou látkou, aby deka byla výraznější. Zvolila jsem jednoduchý postup, aby práce šla rychle od ruky. 

Zatím mám tyto dva topy, ale ještě nekončím. Skoro tři měsíce jsem neprošívala na rámu a tak musím potrénovat než se pustím do Vašich dek, které tady mám. Ještě jednu bych chtěla poděkovat za trpělivost a pochopení situace.

Vzor chevron lze šít mnoha způsoby. KLIK  (odkaz na jiný zdroj) na přehled možností. Vlastně tam chybí způsob jakým jsem kdysi šila já. Ten je podobný mému dnešnímu, ale byl scrapový a základní čtverec byl namísto dvou obdélníků ze čtyř čtverců. U těch čtverců je super, že se v scrapové verzi dá pracovat s šířkou pruhů - světlá tmavá. Deku už nemám, byla pro kamarádku a jedná se o velmi starou záležitost. Další zajímavý vzor jsem našla TADY KLIK.
Takže raději zpátky k současnému šití. Když se kouknete na toto video, tak tam je ve zkratce vše, ale vysvětlím to podrobněji. Nešila jsem podle žádného konkrétního návodu, vysvětlím svůj postup.

Omlouvám se všem, kdo šijete v inch. Já jsem obojetná a pokud si sama počítám deky, tak v inch myslet neumím. Moje pruhy jsou široké 8 cm. Je vcelku jedno jaký ušiju šev (samozřejmě je nutné pak zachovat na jedné dece stejný), protože to nakonec prostě uříznu do čtverce. 

Nejdříve jsem si tedy naskládala pruhy tak, jak budou po sobě následovat. Z každé látky vždy dva pruhy, protože ke každé barvě se vždy našívá barva předchozí a následující. Ze šířky 110 cm mi vyšly čtverce tak, jak jsem potřebovala. Skládala jsem řadu z šesti čtverců a následující ze sedmi. Tedy pět plus dva přečnívající. Ty jsem teprve po sešití odřízla, aby vznikl půlený čtverec. Zbytky budou na polštář.

Tady je vidět skládání. Spodní modrá bude zase doplněná čtvercem vzniklým ze stejné modré sešité s látkou následující. 
Nahoře i dole jsem doplnila malými trojúhelníky z pruhu 9 cm širokého a přebývající (v tomto případě modré) špičky jsem po sešití odřízla.
Sešívání čtverců pak je stejné jako u všech quiltů skládaných po diagonále. Tedy z rohu do rohu. Výsledná šířka mého quiltu je přibližně 113 cm.
No a aby se mi to nepáralo, tak jsem obšila dokola rovným stehem. Kuk na video.
A abych nezapomněla. Ještě pohled ze zadní strany. Nepatřím ani do tábora sežehlovacího ani rozžehlovacího. Ale každopádně sežehlené švy jsou mi bližší, protože mi prostě přijdou pevnější a vůbec mají další výhody, ale to je na delší psaní. Na mém blogu s návody najdete návod jak na roztočené zámečky. Rychlý odkaz KLIK SEM.
No a že všechno moje patchworkové sešívání proběhlo na šlapacím stroji, tak to snad ani nemusím psát. Protože je to můj poslední, pořízený před dvěma lety, tak jsem ho konečně musela vyvětrat. Opět Mundlos, ale novější verze, která má i ponořovací zoubky podavačů.. A Sáruška samozřejmě dohlížela.

Než se pustíte do šití chevron quiltu, tak ještě jedno video, pokud jste ho ještě neviděli na mém YouTube kanálu. Zkontrolujte si, zda máte správně umístěné nitě ve stroji.

Když byla řeč o stejné šířce švu, tak já nejraději používám magnet, který není vysoký, abych mohla šít i na jinou vzdálenost, ale k udržení stejného švu je dostačující. Opět přidávám video.

Na závěr Vám popřeju klidné dny a přidám odkaz na jeden krásný chevron quilt, který bych jednou ráda zkusila. KLIK SEM. (odkaz na stránky Bernina). No a pokud mi k tématu zanecháte komentář, tak budu taky moc ráda. Děkuji, jamala
P.S. Já vím, nedala jsem žádné háčkování, ale třeba někdy jindy nebo koukněte do alba mých prací roku 2023, tam je všechno. Někdy jsem fotila jen jeden kousek jako vzorek a v komentářích najdete odkaz na návod.

8 komentářů:

 1. Opět skvělé - a díky moc za odkazy jak na různé šití chevron vzoru, tak na quilt "co musíš ušít" - tam jsem zůstala fakt dlouho a už je to uloženo do budoucna... :D Díky za všechny rady a poznámky k šití, které mě zase posouvají o kousek dál... Martina V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti já mám totiž kit na ten původní quilt Amandy Murphy. Dostala jsem ho ke stroji. Ale mám takovou bledší verzi, tak k tomu asi zakoupím nějakou tmavou látku. Protože tohle se mi opravdu líbí moc.

   Vymazat
 2. Moc krásná práce!!!!

  OdpovědětVymazat
 3. ... Jani, paráda, krásně popsáno a nafoceno. Od té doby, co jsem na Tvém blogu objevila návod na roztočené zámečky (myslím, že to bylo u minecraft quiltu) - roztáčím - top je pak pěkně vyrovnaný, žádné velké hrbolky a také se pak lépe prošívá. Sáruška si vybrala pěkné měkké místečko s dostatečným rozhledem :-) . Pohodové dny Miluška

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jsme přidala i odkaz na zámečky. Sáruška vymýšlí. Ani nevím, kolikrát jsem ji na tu skříň musela vysadit. Je to seniorka s mnoha vrtochy a my skáčeme jak ona píská. Pohodové dny i Tobě. Jana

   Vymazat
 4. Jani, taky jsem takhle šila chevron, myslím podle Amandy Jean (mám knihu). Je kukací, základ světle šedá a pak sladěné zbytky. Díky za připomenutí. J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super. Šedá je parádní kombinace. Já jsem rozklikla asi dva návody, ale vždycky byla stránka nedostupná, tak jsem si řekla, že když si to nakreslím a spočítám, tak to bude rychlejší. Takže vlastně nevím, zda jsem to šila "správně", ale výsledek vypadá dobře a jsem spokojená. Díky. J.

   Vymazat
 5. Lezarts

  …tady není co dodat. Opět báječné rady!

  OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala