neděle 11. prosince 2011

Drhané vánoce

sisalové vánoční ozdoby

Svoje dětství mám spojené s Jutou. Tedy podnikem Juta v Olomouci. Pracovala tam moje maminka a prázdniny jsem časti trávila u "tety" která bydlela ve služebním bytě vedle vrátnice. Později se v Jutě v Olomouci začal vyrábět umělý provázek, ale pro mne Juta zůstane spojena se sisalem.
Tyhle ozdoby jsou staré už dvacet let a občas jsem je dělala jako drobné vánoční dárky. Ty původní byly s ořechy tak jako v návodu.

Postup:
Používám podvojný uzel točivý (nebo také spirálový) a plochý. Raději používám spirálový, lépe se sním pracuje při spojování do kruhu.
Na střední vodivou nit používám 70 cm dlouhý sisal, na oplétání 260 cm dlouhý, oba přeložím na polovinu a přivážu si pomocným provázkem třeba k židli.
Udrhám do délky 22 cm a uzavřu do kruhu. Z jednoho nebo dvou pramenů vytvořím očko na zavěšení. Přišiji nití v barvě sisalu. Zakončení schovám pod mašličku a ozdobím oříškem. Ořech napíchnu párátkem v měkém místě a párátko zapíchnu pod mašličky a ucvaknu.
Tyhle jsem přidělala dnes. Vpravo nahoře je ješte bez dozdobení..
Ozdoby dole jsem viděla na galerii Marina a tak jsem je k těm svým vyzkoušela také. Na ty jsem použila dvě vodivé nitě dlouhé 50 cm přeložené na polovinu (celkem budou tedy čtyři) a oplétala jsem 120 cm dlouhou nití přeloženou na polovinu.Plch velký
A tohle jsou stálí obyvatelé naší chaloupky. Letos mi těch ořechů moc nenechali, naštěstí už šli na zimu spát.


Přeji pěkný den.