neděle 30. prosince 2012

Noviny pro tatínka podruhé


Kdo si přečetl o mém saltu vzad s dopadem na záda, tak až na rozpíchanou dlaň a modrý palec, je to dobrý. Ale musím přiznat, že jsem tam chvilku ležela a zírala do nebe, než mi došlo, že jsem spadla a že bych měla vstát.

Palec spaskl a tak můžu pokračovat.
Když deku skládám z více látek (scrap), tak si výsledek před sešitím nafotím. Fotka ukáže co oko hned nevidí.

Když jsem šila modrotiskovou deku, měla jsem docela strach, aby sedla bordura. Jednak byla z tenké a pružné košilové látky a dost široká k těm čtverečkům.
Pokud látka hodně pruží (většinou je to do šířky - od pevného okraje k druhému) doporučuje se stříhat na délku, tedy podél pevného okraje jak jsem to dělala i já. Délku bordury je vhodnější vyměřovat ve středu deky a v 1/3 a to pečlivě a raději přeměřit. Kraje deky mohou být delší a zdeformované a celá borura by se mohla vlnit.
U dek se šikmými dílky je také potřeba počítat s deformací tvaru a pečlivé vyměření bordury pak ušetří hodně práce při prošívání. Borduru pak před přišitím přišpendlím na krajích, pak ve středu, a zase ve středu...

Na prošívání si jednotlivé vrstvy chystám na zemi. Spodní látku přilepím k dlažbě, ale nenapínám, jen rovnám.
A jak je vidět ani přípravu vatelínu nelze podcenit.
Ten umělý nechávám do druhého dne rozložený, bavlněný přímo na zemi napařím přes plátno přikládáním žehličky. Ještě jsem nezkoušela vlněný a další druhy.
Nemám ráda tlusté vatelíny, takže dávám max. 100 g umělý a 150 g bavlněný. Bavlněný by měl být hustěji prošitý u toho polyesterového mohou zůstat větší plochy.
Kdysi jsem stehovala. Poslední dobou špendlím - vrstvy se neposouvají. Použila jsem tři balení špendlíků (myslím tím těch patchworkových zavíracích, jsou takové zalomené).
Lepidlo ve spreji nepoužívám.


S prošíváním jsem si opět nevěděla rady. Zkusila jsem to ručně, ale k těm novinám to nešlo. Prošívám na stroji a opět s pomocí malířské krycí pásky.Klidného Silvestra přeji.