neděle 30. září 2018

K riflovině ještě len

Čím dál víc mě táhne k recyklaci, přírodnímu barvení a zpracování zbytků. Zbytků, které mám doma a takových, které jsou pro jiného nepotřebné. Vyřazené košile využívám jako podšívku do nákupek, snažím se zpracovat staré rifle a košile. Samozřejmě, že jich doma tolik nemáme, ale vyslíkám kamarády, občas zajdu do výprodeje v sekáči a něco ulovím na doplnění. Přednostně se ale snažím zpracovat to, co někdo vyřadí a posune ke mně. A z takových zbytků vzniká i můj sampler, tedy šití na papír s Monikou Kolejovou. Psala jsem o něm už v minulých příspěvcích, stačí kliknout na štítek Sampler pro kamarádku.
Ušila jsem riflový blok, ale stále mi zbývalo pár kousků lnu a damašku ze vzorníků. Bude to tak na tašku, ale chtěla jsem zkusit Singer, na kterém jsem ještě nešila. Je to sice takový otloukánek, který už má hodně za sebou a parádu už moc neudělá, ale okamžitě jsem k němu  získala vztah. Jednak jsem ho odkoupila od jedné charitativní organizace a jednak prostě přeskočila jiskra mezi mnou a tímto strojem. Asi právě proto, že už zdaleka není dokonalý.
Lovila jsem poslední teplé dny na zápraží a šila jsem ze lněných vzorků. Trošku silnější a dost naškrobený, ale nakonec se to vylouplo v růžovou cívku.


U rifloviny jsem cívku vůbec nepřiznala a jsou to prostě trojúhelníky:
 Sára se slunila se mnou:
Na papír používám starší kolečko, které už je látky tupé. Dílky z papíru si s ním předřezávám. Můj 20 let starý řezák už má lepší roky za sebou, ale na papír stačí. Určitě znáte, ale možná se bude někomu hodit.
 Abych na Facebooku oživila stránku Quiltíme, rozhodla jsem se proquitlovat pár čtverečků a ušít z nich tašku. Opět recyklace riflové sukně. Podařilo se mi ulovit novou sukni, nenošenou a pořádných rozměrů. Vzory jsou z galerie Leah Day. A proč je tady ta hromádka nití? Určitě to znáte. Moje babička to dělávala také. Jednak si většinou švadleny vystačily s cívkami, které měly v základní výbavě stroje a jednak se snažily šetřit nitě. A tak na spodní cívku namotaly jednu barvu, pak další, třetí, čtvrtou... Vsadím se, že vůbec nevěděly, že kdyby odmotaly jednu vrstvu, tak se dostanou k takové, kterou potřebují a už vůbec nevěděly, jaká barva je na začátku v cívce. Než jsem šla zkoušet svého Singera, chtěla jsem na jednu ze dvou cívek, které ke stroji nám, namotat svoje nitě a začala jsem odmotávat. Devět barev, z čehož ta poslední byla krémová nit, zbarvená do rezava od rezavějící špulky a dokonale zteřelá.
Připravit stroj na šití mi trvalo dvě hodiny. Jednak jsem odmotávala nitě na cívce a pak na šlapadle stroje, kde byla namotaná další taková hromádka. Tu jsem si neschovala, byla černá od oleje. Tyto nitě šly k ostatním zbytkům. Budou sloužit jako výplň jehelníčku (do jehelníčku jsou výborné), nebo možná nějak jinak. Zatím odkládám do velké zavařovací sklenice. Nejen nitě odmotané z cívek, ale i odstřižené od stroje.
Doufám, že jste si užili teplé podzimní dny jako já.
Kdo by se chtěl přidat a třeba začít s quiltováním, tak TADY najdete rady jak na volné quiltování. Ráda poradím, když nebude něco jasné.
Přeji krásné podzimní dny. jamala
P.S. ještě jednou se omlouvám za problémy s komentováním na mém blogu. Snad už je všechno v pořádku. Za Vaše komentáře moc děkuji.

6 komentářů:

 1. Jani, Tvůj blog je učebnice pro švadlenky. Stále tam nacházíme mnoho zajímavého i poučného. Jen se mi nedostává času, to vše vyzkoušet. Ale bude se snažit. M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, děkuju moc. Já s časem taky hodně bojuju, nejsi sama. J.

   Vymazat
 2. Ten stroj si opravdu říká o "lásku na první pohled", nedivím se, ale obdivuji Vaši trpělivost(i s odmotáváním nití a jejich dalším využitím). J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitko, děkuju moc. Nitě jsou úžasný materiál, škoda je hned vyhodit. J.

   Vymazat
 3. Janka, ako píše Marie, si skutočne knižka pre krajčírky. Ja nie som krajčírka, ale šijací stroj mám. Vo veľa prípadoch si mi pomohla, ďakujem ti a vážim si tvoje rady.
  Pozdravujem ťa zo Slovenska.
  Marta♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc. Mnoho toho tady není. Ale právě v to doufám, že se občas bude někomu něco hodit. Zdraví j.

   Vymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala