středa

Babiččiny záhonky

Pro letošní rok mám splněný můj takový soukromý závazek, že i když mám longarm, tak alespoň jednu deku ročně musím proquiltovat na šlapáku. Alespoň dokud to zvládnu. V tomto příspěvku nejen deku ukážu, ale také se podělím o svoje zkušenosti s prošíváním obecně. Takže si udělejte čas na čtení, protože toto je článek nabitý informacemi a odkazy. Videa najdete na konci článku. Na prvním mluvím o tom co potřebuji ke quiltování, pak video šití s pravítky, video free motion quilting a lemování.

Plné znění článku v placené části ZDE


Návod: Granny's Flower Garden. Nezapomeňte se podívat na page 2, kde najdete i realizované projekty. Prošití jsem zvolila tak, aby deka zůstala měkká a ještě užitková. 

Deku jsem šila na českém šlapacím stroji Minerva 122 a quiltovala na německém stroji Mundlos Original Victoria z260.
Něco o strojích. Minerva je stroj, který Vám bude známější, protože je to domácí stroj a navíc české výroby. Je to stroj s kyvným chapačem a byl určen pro běžné, lehké domácí šití. Naproti tomu Mundlos je stroj krejčovský, ve své době byl velmi drahý a patřil ke špičce průmyslových strojů. Ne, nespletla jsem se, je to konstrukcí stroj průmyslový, jen je šlapací i když se později vyráběl i s motorem. Má i chapač stejný jako stroje průmyslové. Nelze říci, že jeden nebo druhý je lepší. Oba stroje jsou výborné řemeslné kvality, jen mají jiné určení. 


Popis deky: velikost 150 x 186 cm. Není to úplně drobeček. Na šířku pod strojem naprosto v pohodě a na délku bych zvládla klidně i o blok víc. 

Použité rouno Termolin 120 g. Rouno je vpichované do základu a rozhodně změkne než deku doděláte. I když je rouno polyesterové, tak asi nejvíce připomíná vzhled starých quitů a k dece se hodí. Původní plán byly jen čtverečky a kytička bez echa. 
Zadní strana plátno.

Co je v plné verzi článku:

Článek o rounech

Rychlá rada č.1 A rychlá rada č. 2. Návod obsahuje dvě rychlé rady pro quiltování

Pracovní prostor jak upravit pracovní prostor, aby se nám lépe prošívaly větší deky. 

Styl prošití. Něco o tom jak prošívat užitkové deky 
Jednotlivé kroky:  Postup, jak jsem deku prošívala ve čtyřech po sobě jdoucích krocích.
Jak navrhnout vzor na konkrétní patchworkový top

Obecná úskalí: Něco o šití s pravítky, jak na spodní nitě, jak vyzkoušet a navrzhnout volné quiltování. 

Statická pravítková patka a jak ji seřídit. Něco o záludnostech pravítkové statické patky a  video jakou patku si nejlépe pořídit pro Váš stroj

Jehly Malá kapitola o jehlách

Šlapací stroj a jeho specifika.
Ovládat šlapací stroj není zas tak těžké, je to o zvyku. Už se mi několikrát stalo, že mi někdo řekl: Vy máte výhodu, tu rychlost si lépe korigujete. ALE
Šlapací stroj je většinou docela pomalý, takže musíte poměrně zuřivě šlapat, když chcete mít větší rychlost při velkých tvarech. Je to potřeba pro zachování plynulých tvarů. A právě při těch větších tvarech nohy fofrují a ruce pomalinku tvoří romantickou kytičku🌸. Při quiltování s pravítky je to ještě horší. Ideální je ovládat stop start bez použití rukou k rozjetí hnacího kola. Vždy při začátku šití pak pravým okem zkontrolovat hnací kolo, zda se točí na správnou stranu. Jinak se přetočí nit dozadu a je potřeba vyjmnout cívku a začít znovu. U strojů s kyvným chapačem to ještě jde vybalancovat celkem snadno. U mého stroje  je chapač rotační, tedy citlivější na každý pohyb vzad. Dále je potřeba ovládat nohou pedály tak, aby jste při zastavení nejen polohovali jehlu dolů, ale také ji tam udrželi, když budete rovnat a upravovat deku pro další práci.

Našívání lemu: Lemování našívám několika způsoby. A dvě podrobné konkrétní možnosti. Velká a kapitola. Díky komentářům na Facebooku, kdy si autorka ani postup u mne na blogu nepřečetla a kritizovala ho, jsem se rozhodla nadále na svém blogu nezveřejňovat další návody a postupy.

Quiltovací kruhy. Ve videu říkám, že nutné nejsou, ale pro mne se už staly nezbytností. Je to proto, že se mám ráda a při tak velké dece šetřím ramena, krční páteř a ruce. Práce je i rychlejší, nemusím tolikrát přechytávat ruce a rovnat top. Pro mne už se staly věcí nezbytnou při quitlování na stole. Odkaz na článek o kruzích TUDY.
Poznámka k ceně kruhů. Kruhy jsou vhodné na větší stroje, tedy stroje, které už jsou samy o sobě investicí. Kruhy jsou doplňkem, který stojí za zvážení, protože opravdu uleví rukám a umožní quiltovat větší vzory. Kdybych se měla rozhodnout mezi kruhy a skládacím rámem k domácímu stroji, tak rozhodně kruhy a vlastně bych ještě ušetřila.

Odkaz na pravítka Nej šicí stoje KLIK
Nezapomeňte vybrat správnou výšku pravítka. KUK na naši nabídku šablon, kde o tom píšu více. Na videu jsem také používala pravítko Line Tamer. Toto má ale výšku 6 mm a na patku, kterou mám už je docela vysoké. Koupíte ho třeba na Etsy.

Videa


komentovaná videa jsou viditelná pouze v placené sekci.


Krásný zbytek prázdnin. jamala

10 komentářů:

 1. Nově a pěkně udělaný vzhled domovské stránky. Skvělý návod na quiltování . Jani, jsi výborná učitelka. Posílám pozdrav. Marie K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, děkuji moc. Chtěla jsem, aby byl blog přehlednější. Děkuji moc za komentář. Jana

   Vymazat
 2. Pekne zrozumiteľne napísané a vysvetlene, je to už tvoj štandard. Tvoj blog je nekonecnou studnicou vedomostí.

  OdpovědětVymazat
 3. Jani, krásné povídání a pro nás poučné. Právě včera byla potřeba vyměnit jehlu... no katastrofa, nový balíček a žádná nešila správně, půl hodiny ztracené. Vyndat jehlu kontrola správného nasazení, oči už také nejsou co dřív, vše ok a steh přeskakuje. Znovu montit, čistit stroj, jehlu. Další balení jehel OK. To jsem dřív neznala, no jo tolik výrobců a kvalita pro staré stroje není dobrá. Děkuji za tvou práce, moc si toho vážím.

  OdpovědětVymazat
 4. Ako vždy krásne čítanie. Toto je blog,kde sa stále vraciam. MartaV.

  OdpovědětVymazat
 5. Lezarts
  Zase báječný návod a užitečný výklad.Díky!
  Přeji hezké patchworkové dny.

  OdpovědětVymazat
 6. Skvělá práce, spousta rad, paráda. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrý den, jak článek, tak videa jsou moc zajímavé. Šárka

  OdpovědětVymazat
 8. Krásné. Dokonalé. Jsem asi zrychlená střela, nepořádně mám všechno ušité, včetně lemování.
  Jana

  OdpovědětVymazat
 9. Milá Jamalko, nepřestávám Ti být vděčná za Tvé sdílení zkušeností, které jsi získala dlouhým zkoušením, testováním, učením a cvičením. Nejsem zdaleka tak vytrvalá jako Ty (a teď právě jsem zoufalá, protože ani jeden z mých dvou strojů nepracuje tak, jak bych chtěla, a nedokážu pořádně vyladit stehy; chce to servis, já vím) a spoustu věcí dělám spíš intuitivně, než abych zkoušela a zkoumala.
  Některé věci dělám taky a jsem vždycky moc ráda, když si je u Tebe potvrdím. A Tvé vychytávky obdivuju a poměrně často zkouším. Jako třeba teď našívání lemu bez ořezávání. K dokonalosti to mělo daleko a hlavně jsem pak udělala chybu v ořezávání, ale to je můj problém, že chci něco dotáhnout ještě v noci, kdy na to špatně vidím. Určitě to zkusím i příště.
  No a ty kruhy jsou super. Šiju čím dál méně, jinak by mě lákaly.

  OdpovědětVymazatPoznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.