sobota

Nejen záložka do knihy

Na konci roku mi přišlo do e-mailové pošty upozornění, že Veronika z Tkanee KLIK SEM opět pořádá minikurz tkaní. Absolvovala jsem v září, ale to jsem měla jiné starosti a utkala jsem záložku a na svět tkaní úspěšně zapomněla. Přihlásila jsem se k Novoročnímu tkaní a opět jsme se moc nechytala, ostatně jako vždy. Takže úplně na poslední chvíli jsem utkala záložku.
Takhle, abych vám to přiblížila. Minikurz je představením práce, kterou Veronika dělá a také představením placeného kurzu, který nabízí. Minikurz je skvěle vedený a je to moc příjemné místo, kde si utkáte záložku a kdo s tkaním koketuje může pokračovat v placeném kurzu.  

Jako poděkování za ty příjemné chvíle jsem tedy utkala záložku. Vůbec se nepovedla, protože jsem vůbec nezvolila dobrou vlnu na osnovu. Nicméně už jsem se zahákla drápkem a natáhla jsem osnovu na další. Tkáme na knize, nejsou potřeba vůbec žádné speciální pomůcky. Samozřejmě kdo má, tak tká na rámečku nebo na školním stavu. Mně to baví na knížce. Hodně mě to takhle baví. Prošlupy jsme tvořila jehlicí, pěkně každý zvlášť a pomalinku jsem si utkala další dvě záložky. 

A už před tkaním jsme věděla, že je chci použít dál. Věděla jsem, že chci plátnovou vazbu a proto byl důležitý i ten výběr materiálu, aby plátnová vazba vypadala dobře. Na druhou stranu jsem nechtěla vzory, jen takové primitivní tkaní ve dvou barvách. 

Celá taštička je taková slowly (i když já trochu pospíchala). Je také jedno velké upcycle a jedno velké spojení mnoha lidí. Hanka a Alena darovaly vlny. Jiná Hanka vzorníky, Monika zbytky látky, Petra přivezla v létě perlovky. Je tam i kousek přírodního barvení, tmavší vlna je barvená ořechy. Tenká látka s proužky byly moje kalhoty.
Tady je schéma taštičky. Sešila jsem pruhy A, B, A a do švu jsem přichytila i dílek č. 1. Ten je tkaný a zatím byl přichycený pouze ve švech. Tím jsem vlastně vyřešila ukončení.
Díl C je vcelku a díl C1 je na něj našitý slepým stehem. Dílek je z tenké látky, založené okraje a našitý na látku strojově seshora. Díl C jsem sešila se skupinou ABA a opět jsem do švu přichytila i konec záložky. 
Poté jsem boční strany záložky spojila pomocí tzv. slepého stehu se spodní látkou. Určitě by šlo použít i roztažený cik cak. Záložku jsem technicky vzato naaplikovala. Řídký steh stačí, všechno ostatní podrží husté prošití. Samozřejmě ve hře je spousta variant. Já jsem to původně měla vymyšlené úplně jinak. Ale na to snad ještě dojde.
Zadní strana je bez záložky, ale je to jen z časových důvodů a také proto, že jsem nevěděla, co mi vlastně vyleze a jak se budou materiály k sobě chovat. I z toho důvodu nemám fotky z procesu, protože jsem vymýšlela za pochodu, v časovém presu a čekalo mě ruční prošívání.
Celý velký obdélník, tedy i se zadní stranou, jsme podložila flanelem (zbytky ze zadních stran z dek) a prošívala velkými stehy. Na zadní straně jsou už jen díly z tenké pruhované látky. Použila jsem perlovku vedenou dvojitě, podobně jako u tašky KLIK SEM na článek, kde najdete i videa jak na prošívání. No a nakonec jsem jednoduchým způsobem ušila taštičku. Návod ZDE (návod se nachází v placené sekci blogu).
Díky minikurzu jsem dostala i nápad jak zpracuji látací příze, které mám.

+
Moje cesta v tkaní začala před mnoha lety a stálí čtenáři blogu vědí, že občas něco malého umotám na stavu. Do placeného kurzu se nechystám, ale určitě jsem v minikurzu dostala velkou chuť občas něco umotat a určitě o tom tady dám vědět.

Krásně utkané dny. jamala

2 komentáře: