pondělí

Téma roku 2024 prošívání, quiltování

 Před časem jsem měla napsat knihu o volném quiltování, ale v průběhu psaní mi došlo, že to téma není tak snadno uchopitelné. Dospěla jsem k názoru, že volné quiltování vytržené z kontextu nemá význam učit. A tak jsem se rozhodla, že kniha nebude, ale že bude něco jako souhrnný návod na prošívání (quiltování) různými technikami a způsoby. Dojde i na to volné quiltování.

Předám Vám 30 let své praxe. Svoje chyby, znalosti, názory na jiné postupy. Zkušenosti s prošíváním na malém domácím stroji, na šlapacím stroji, na průmyslovém stroji, na longarmu na stole i na rámu. Práci na rámu vysvětlovat nebudu, ale porovnám s prošíváním pod strojem. Netvrdím, že jiné postupy jsou špatné, ale vysvětlím, proč nevyhovují mně. Na rozdíl od knihy je tento způsob obsáhlejší, mohu napsat co bych do knihy dát nemohla, můžu odkázat přímo na výrobky, materiály. Mohu být osobnější, můžete se ptát. Budou videa, bude povídání o strojích. 

🔻

Kde tyto infomace najdete?  🔎🔎🔎
Články budu uveřejňovat na uzavřeném blogu KLIK SEM pro info. 

🔺

Počet čtenářů blogu je omezený. Jakmile se uzavřený blog naplní, budu nabízet kapitoly o prošívání zvlášť také za cenu 1500,- Kč. Součástí tedy nebudou různé bonusy jako pdf soubory šití na papír a podobně.


3, 2, 1 start 

Předkrm, tedy tři důležité věci, dva mýty a jedna důležitá pomůcka.

Co tedy považuji za důležité. Bavíme se nyní o prošívání pod strojem.

 • Pracovní místo. Především pokud jdu prošívat nějaký větší výrobek jako je ubrus, deka a podobně. Ten výrobek nesmí padat dolů a táhnout. Potřebujeme tedy dostatek místa za strojem, vlevo od stroje a také je dobré, když nebude deka padat ani vepředu. Nezáleží na tom, zda mám nebo nemám dílnu, jde to řešit. 
 • Výběr rouna. Jaké rouno si vyberu, tak se mi bude dobře nebo špatně pracovat. 
 • Výběr vzoru na prošívání. Tady to chce kopu zkušeností a jít pokus omyl. Nebo někoho, kdo nám vysvětlí co a proč udělal tak nebo jinak. Deky se prošít prostě musí z mnoha důvodů, o kterých si také řekneme Nejde mi vůbec o to, že někdo rád kudrlinky nebo spíš rovné linky. Jde o to, aby ten výrobek byl pěkný dlouhodobě. Začátečníci dělají většinou stejné chyby, ale Vy je už neuděláte

Dva mýty. 

 • "Já nequiltuji, já prošívám jen rovně." Omyl. Pokud prošíváte vícevrstvý (zpravidla třívrstvý) sendvič, tak quiltujete. Vzniká výrobek - quilt. A je jedno, zda prošíváte ručně nebo strojově. Je jedno když při strojovém prošívání používáte obyčejnou patku a podávání pomocí stroje nebo prošíváte volnou technikou.
 • V mých počátcích se tradovala jedna rada, a narazila jsem na to i nedávno. Ta rada zní. Začni od prostředka a šij směrem do stran. Myšleno tak, že co přebývá se vytlačí směrem od středu ven. Zdaleka tento názor není překonaný, jak by se mohlo zdát. Pokud si deku špendlím a stehuji, tak ji na podklad urovnám a držím ji stále v daném tvaru. Ideální je top rovný jako list papíru, ale to se nám ne vždy povede. Pokud se nám někde tedy top "vyboulí" tak nic nikam nevytlačujeme, ale pěkně urovnáme tak, aby z deky nevyšel šišoid. Místo, kde mám někde materiálu více, tak si musím pečlivěji našpendlit (nastehovat) a tu přebytečnou látku postupně navlnit- zapustit do vatelínu. 

Jedna pomůcka.

 • Tou jsou rukavice s pogumovanou dlaní. Mohou být i bezprsté, pro ty, kdo mají problém s pocením rukou. Je to velká pomůcka, kterou já rozhodně doporučuji nejen na volné quiltování, ale i na prošívání s obyčejnou nebo kráčející patkou. Opravdu by to měly být rukavice (návleky na dlaň), které nebudou po materiálu klouzat. 

A ještě doplnění pojmů z oblasti volného pohybu (free motion). Už jsem zmínila kdy quiltujeme. Ještě popíšu rozdíl mezi výšivkou a quiltováním. 

Výšivka se provádí na látku, případně na látku s podkladem, který po vyšití zůstane nebo se vytrhá. Látka se zpravidla upíná do rámečku (není nutné, záleží na technice a na stroji) a vyšívá se s patkou nebo bez patky. Používá se vyšívací patka, která je podobná nebo stejná jako patka quiltovací. Stroje z horizontálním chapačem budou potřebovat patku, protože nezvládají provazovat stehy bez patky.

Quiltování se prování na zpravidla třívrstvém sendvič. Tady už bez patky pracovat nemůžeme, protože potřebujeme stlačit materiál tak, aby nitě dobře provazovaly. Vzor může být hustý a velmi podobný výšivce, ale také řídký, vhodný na deky.
Shrnutí. Nezáleží tedy na hustotě, ani na tom, zda používám patku pro volný pohyb, ale na tom s jakými vrstvami materiálu pracujeme. Nedá se psát o quiltované výšivce. Buď je to výšivka nebo quiltování.

O čem tedy budu psát.
 • o tom, čeho chceme docílit, jaký má náš výrobek být
 • o pracovním místě
 • o strojích a pomůckách
 • o materiálech (látky, nitě, rouna)
 • o stylech prošívání, neboli spojování sendviče
 • o tom, jak připravit sendvič
 • jak šít, abychom si usnadnili následné prošívání
 • jak navrhovat prošití
 • kde se inspirovat
 • samozřejmě po popíšu ty chyby, které jsem dělala já a pyšně poukážu na to, co se mi povedlo. Také zmíním jak se mi náhled na prošívání s přibývajícími hromádkami prošitých dek měnil.
 • co vlastně obnáší pracovat volným pohybem a jak je možné tuto dovednost využít. Takže to nebude jen o quiltování, ale zase to pojmeme trošičku šířeji.
Krásný, mrazivý leden. jamala

1 komentář:

 1. Jana Kubešová19. ledna 2024 v 10:25

  ....říkám to stále....a neslevím..... jsi neskutečná....... ajsem ráda , že tady máme....

  OdpovědětVymazatPoznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.