pátek 5. března 2021

Vatelín, rouno, výplň

Dnes bych se jen krátce chtěla zastavit u výplní do deky.  Já si myslím, že je potřeba si uvědomit, jestli vyrábím deku na sedačku, přehoz na dvoupostel nebo zakrývací deku. Z deky na sedačku si mohu vyrobit něco tvrdšího a více prošitého, přehoz na dvoupostel si udělám lehoučký a tenký a můžu si ho vyquiltovat hustě, deku na zakrývání prošiji jen jednoduše. Jednoduše neznamená jen ve švu, ale mohu si navrhnout nějaký jednoduchý vzor, který vzor deky podtrhne. Důležitý je tedy účel deky, použití, četnosti praní. Přemýšlím o tomto článku už dlouho a uvědomuji si, že je to velmi kontroverzní téma. Nicméně myslím, že není možné odpovědět: Používám tento vatelín a žádný jiný.

Následující poznatky jsou moje názory, každý to vidíme jinak. 

Vyzkoušela jsem pod strojem hlazený vatelín 180 g, 120 g i další. Já dávám přednost vatelínům, jejichž vrstvy jsou pevně spojené. Natočila jsem krátké video, kde vysvětluji techniku volného quiltování s těmito vatelíny. Pokud bych quiltovala s pravítky, tak na hlazeném vatelínu to také jde a dělala jsem to, ale víc než 120 g bych ani nezkoušela. 
U nás je nabídka výplní v tomto směru dost špatná. Není poptávka, není nabídka. Přitom s dobrým vatelínem si zvládne prošít deku švadlenka i na domácím stroji. Na ruční prošívání je tenký celistvý vatelín také jasná volba. 
Jaký vatelín z těch tuzemských a levnějších. Nejlépe mi vychází výplně z Polytexu, kde přímo nakupuji. Na quiltování Termolin 80 g + flanel (o flanelu se ve videu zmiňuji), případně bavlněný 150 g. Termolin změkne praním, i když ten bavlněný tolik zase ne. Kdysi byl v nabídce Termolin 120, ten byl ideální tloušťkou a doufám, že se výrobce k němu někdy vrátí. Potom jakýkoliv vatelín duté vlákno. Pokud se rozhodnete pro hlazený, tak 100 g stačí. Hlazený vatelín nezavrhuji, ale chce to už zkušenost a nevidím důvod, proč si dělat život složitější. Je velký rozdíl, ve způsobu, jak ho pod strojem držím a se silným nadýchaným vatelínem udělám velké vzory stěží. Sama používám hlazený vatelín, ale spíše na rámu. Dodržuji vždy pravidlo čím silnější vatelín, tím méně husté prošití.
K vatelínům silnějším než 200 g bych napsala jen, že deka není peřina. Američanky deku se silnějším vatelínem neprošívají. Maximálně ji svazují, ale s tak silným vatelínem by nikdo nezápasil. Pokud budete prošívat silnější vatelín, tak je důležité pracovní místo viz. komentáře nebo moje stránka o Quiltování. Deka, která leží na stole nebude padat, vy ji nemusíte držet a můžete se soustředit na to, jak ji držet dobře kolem patky. Tj. ruce jako při quiltování a materiál přitlačit dolů a rovnoměrně posouvat pod jehlu. Rukavice s protiskluzovou vrstvou jsou velkou výhodou.
Ještě bych dodala, že dávám přednost klasickým materiálům, tedy plátno a flanel na zadní stranu. Různé umělé materiály jsou sice současný trend, ale použila jsem je třeba v rámci recyklace a většinou spojuji jen svazováním. Určitě se s nimi pracovat dá, ale zvolila bych quiltování (prošívání) s obyčejnou patkou nebo prošití na rámu.

Slíbené video, tentokrát se tam mihne můj největší pomocník. Pokud nevidíte, tak je ZDE.

Pokud nebude deku hustě quiltovat, tak Termolin DV je měkký a příjemný. Ověřeno naší Sárou.
Na závěr ještě přidám nějaké návrhy quiltů, které jsem navrhla v aplikaci Quilt Cat a další jsou v mém albu na Rajčeti.
Přeji krásné dny a quiltujte s radostí, bez stresu. jamala

9 komentářů:

 1. ... Jani, moc pěkně vysvětleno, zase jsem se dozvěděla něco nového. Máš skvělou pomocnici, rádkyni i kontrolorku :-) Pohodové jarní dny Miluška

  OdpovědětSmazat
 2. Taky jsem ze začátku dost tápala. Teď už jsem si vypracovala takovýto postup. Posledni deky dělám na přání "muchlaci", na záda dávám minky. Doprostřed jen duté vlákno 80g, ne moc husté prošívání jen topu a výplně. Potom teprve minky, pečlivě prostehuji, prošívám všechno dohromady jen cca 10 cm od okraje, jinak jen bodově, tak na 8-10 mistech na dece (aby držela pohromadě a dobře se s ní manipulovalo). Prostírání a ubrusy naopak prošívám hustě. Pěkný zasněžený MDŽ. 🌷J.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Švadlenky v tom tápou hodně. Ano i to je možnost prošít rouno a top a přidat zadní stranu. Pokud se mně někdo zeptá, tak takto i poradím, ale já to nepoužívám. Já mám raději flanel na tělo, mám takový jemný, který používám. Je to přírodní materiál a i když dám polyester dovnitř, tak na tělo mám bavlnu, i když já ráda dávám bavlnu i do deky. Díky za přání, i tobě. J.

   Smazat
  2. Jani, děkuji za rady. Použila jsem flanel poprvé, společně s bavlněným rounem. Udělala jsem chybu, dost hustě prošila. Snad časem změkne. Flanel je užasný, podařilo se mi sehnat perfektní vzor, přesně k dece, co jsem šila. Jinak ale nikde pěkné flanely není vidět, vyjma kostkovaných, které se spíš hodí na chlapecké košile. Což mi je líto, protože bych ráda už u této kombinace zůstala.
   Jestli víš, o nějaké prodejně, kde je nabídka flanelů, prosím, dej odkaz. Díky moc za tvé milé stránky. Eva

   Smazat
  3. Evi, já měla zásoby a nyní jsem kupovala u Mráze. Je dražší, ale zdá se být dobrý. U Mráze jsem koupila i velmi levný, ale jen zbytek. Kvalita se zdála být dobrá. Tak snad něco naskladní. Flanely vyrábí La Linea, ale koukala jsem, že jednobarevné jsou pouze jednostranné a není ani výběr barev. Ono to není pro každého. Kamarádka říkala, že už flanel do deky nechce. Nicméně já stále sháním nějaký dobrý zdroj. Z výplní se rýsuje nová výplň z vlny u českého výrobce, určitě zde napíšu info. Je tenoučká, ale to vůbec nevadí. Mám podobnou z Ameriky v dece. Deka je hustě prošitá, tenká, přesto hřeje. V kombinaci s flanelem to bude teplá deka. Bavlna je různá, některé jsou jak dech, recyklovaná je tužší. Krásné svátky přeji. Jana

   Smazat
 3. Děkuju za další dobrý článek, Jamalko. První deky jsem plnila nehlazeným vatelínem od Mráze, pak jsem řadu let kupovala hlazený vatelín v Bellusu a teď kupuju v Polytexu. Mám roli hlazeného 120 g (alespoň myslím, že je to 120 g, jsem fakt hrozná), ale teď deky moc nešiju, tak čeká na skříni. Měla jsem před časem velkou hromadu bavlněného vatelínu, dobře se quiltuje, ale je z něj velký nepořádek. Vlastně ani nevím, jestli existují i jiné druhy, ten můj byl žlutavý.
  Mám raději deky hustěji prošité, protože jsou pevnější a vypadají dobře i bez žehlení. Dobře se složí a převážejí, což třeba zrovna u dek pro Deky z lásky považuji za žádoucí vlastnost. Viděla jsem několik málo prošitých dek po opakovaném praní, dokonce i po jednom jediném praní, a ty deky nevypadaly vůbec dobře. Úplně ztratily fazónu.
  To je asi problém mnoha patchworkových výrobků. Kdysi jsem si na Fleru koupila jedno prostírání. Tehdy jsem začínala a tak mě zajímalo, jaké na dotek, jak je prošité, pevné. Navíc se mi líbilo. Měla jsem ho roky uložené netknuté a pak jsem si řekla, že ho použiju a vyprala jsem ho. Neměla jsem to dělat. Látky se zvlnily, vyboulily, a prostírání je k ničemu. Tehdy jsem platila 220 Kč za jeden kus. Když jsem ho objednávala, nedávala jsem moc pozor a tak nějak samosebou jsem myslela, že dostanu sadu čtyř. :) Za těch 220 Kč ale ten jeden kousek nestál, ani kdyby vydržel víc než jedno praní.
  Já vím, tohle už je úkrok někam stranou. Jsem z Dek z lásky i ze všech ostatních dek, které jsem ušila a darovala, zvyklá deku před předáním vyprat, a tak hned vidím, co s dekou udělá třeba kombinace hustějšího prošívání s prošíváním řídkým. Teď už dávno tuhle chybu nedělám, ale kdybych deku neviděla vypranou, tak na to nikdy nepřijdu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. P.S. Teda nemám roli jako návin, kupovala jsem 10 metrů a to je taky role. :) A Sára je boží a největší pomocnice... asi jako naše Rozárka, chicht.

   Smazat
  2. Alenko, naprosto souhlas. Deky z lásky. Mockrát jsem o tom psala, když někomu radím, tak také. Vysvětluji, že takové deky se budou hodně prát a tak je potřeba je prošít. Ne do "mrtva", ale prošít. A nemusí to být volné quitování. A máš pravdu, že jsem viděla deky, které si troufám říct, e těm dětem vydržely hodně krátký čas. Jenže kdo si to na vlastní kůži nezkusí, tak neví. Spousta lidí má hranici šev - a nejde dál a přitom se dá spousta věcí krásně a jednoduše vyřešit a nemusí se končit na hranici švu. Husté a řídké prošití. Nedávno jsem v jedné skupině radila s prošitím panelu. Paní se chytla rady, zřejmě nezkušené patchworkářky, že má střídat husté a řídké prošití. Toto jsou další dvě věci, které by si zasloužily samostatný článek. A bylo by toho víc ke vzorům. Já se snažím ukazovat prošívání i pro ty, kdo volně quiltovat neumí (puzzle deka). Navíc si myslím, že volné quiltování není nutné dávat všude, no je hodně populární. Občas vidím promyšlenou deku s rovným šitím, dokonce na Veritasce jsem viděla excelentní práci. No bylo by to na celodenní seminář. Děkuji ti moc za připomínky a komentář. J.

   Smazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala