pátek

Vatelín, rouno, výplň

Použité materiály lze zakoupit v Jilaně nebo Polytexu. Samozřejmě existují i jiná rouna, ale zde jmenovaná rouna mohou sloužit jako příklad pro bližší představu jaké rouno zvolit.
Tento článek se věnuje spíše rounům, která nemají žádnou lepicí vrstvu, nenažehlují se, ale pouze se vkládají mezi dvě vrstvy materiálu. Přidala jsem ale i něco o materiálech s nažehlovací vrstvou.
Objemová rouna se používají na deky, přehozy, ale i různé menší výrobky. Kromě objemového rouna jsou samozřejmě různé výstužné materiály a právě u menších výrobků už je volba materiálů na konkrétním využití výrobků a jak je budeme zpracovávat. Výstužným materiálům se tento článek nevěnuje, ale je jich zase velká škála v různých gramážích. 

                 


https://www.polytex.eu 
Polytex posílá vzorník, není už tak obsáhlý jako býval dříve, ale pro ilustraci poslouží.

 Při výběru vhodného rouna je potřeba si uvědomit, jestli vyrábím deku na sedačku, přehoz na dvoupostel nebo zakrývací deku. Z deky na sedačku si mohu vyrobit něco tvrdšího a více prošitého, přehoz na dvoupostel si udělám lehoučký a tenký a můžu si ho vyquiltovat hustě, deku na zakrývání prošiji jen jednoduše. Důvodů je několik, deka zůstane měkká a úspornější prošití zakrývací deky minimalizuje tzv. studené švy. Jednoduše neznamená jen ve švu, ale mohu si navrhnout nějaký jednoduchý vzor, který vzor deky podtrhne. Důležitý je tedy účel deky, použití, četnosti praní. Myslím, že není možné odpovědět: Používám tento vatelín a žádný jiný. Nezapomeňte, že konečný výsledek ovlivní více faktorů. Použité látky, nitě a způsob prošití. Přírodní vlákna spolupracují s naším tělem a teplotou, jsou tedy více vhodná, umělá vlákna zahřejí, ale nejsou přirozeně samoregulační. Na druhou stranu jejich údržba je náročnější a tvarová stálost není taková jako u umělých materiálů.
Poznámka: Pokud si necháváte deku proquiltovat, nikdy nepište quiltařce: "Nechám to na Vás", pokud nechcete být zklamaní ohledně hustoty prošití. Toto je velmi důležitý bod domluvy a odvíjí se od toho i vhodně zvolené rouno.

Následující poznatky jsou moje zkušenosti, které jsem získala. 

Na obrázku porovnávám rouna 120 g při hustějším prošití.
První část obrázku. Hlazená vatelín volně a hlazený vatelín stlačený x vpichovaný vatelín volně a vpichovaný vatelín stlačený. Ano, je to stále 120 g a nikde nic nezmizí. 
Co udělá rouno prošití, zahlazená vrstva hlazeného vatelínu vytvoří prázdnou bublinu v případě, že prošití je husté. Celkově je práce při hustějším prošití tvrdší. Je potřeba si uvědomit, že ta aktivní (nadýchaná) vrstva hlazeného vatelínu je snížená o zahlazenou vrstvu. 
Jan L, tedy vatelín vpichovaný. Rouno dokonale vyplní vzniklou bublinu. Používáním se vpichování ještě více uvolní a výrobek změkne. To platí i u rouna vpichované do podložky (i podložky jsou různé a ovlivní konečnou flexibilitu materiálu). Rouno vpichované do podložky znázorňuje poslední náčrtek. Část rouna tvoří podložka a na samotnou výplň zůstane menší gramáž. 
Je potřeba  napsat, že hlazený vatelín a rouno vpichované do podložky snese větší rozestupy mezi prošíváním. Naopak volně ložené rouno typu Jana L potřebuje hustější prošití.
Poznámka: Rouna jsou zpravidla vpichovaná, nikoli lisovaná, proto mají vrstvy možnost se uvolnit a používáním změknou. Tuhost rouna je dána četností vpichování.Rouna z Jilany přehledně:


Jan L 120 g - univerzální na deky, dobře se ošetřuje. Vhodný na quiltování pod strojem, vrstvy tolik nekloužou a materiál je kompaktní. Jak už jsem uvedla, výborný na husté prošití, deka zůstane měkká. Rouno není vpichované do žádné podložky, není vhodné na velmi řídké prošití. Na výstavě jsem měla deku prošitou s tímto rounem a podloženou vatelínem a velmi švadleny překvapilo, že v dece je právě toto rouno. Deka je objemná a hřejivá. Samozřejmě záleží nejen na rounu, ale i na použité látce, nitím a způsobu prošití jak jsem už uvedla.
Jan L 150 g - i tento vatelín se dobře prošívá, je vhodný do dětských dek. Pod stroj je vhodný na menší deku nebo je dobré mít stroj s delším ramenem. Na videu je deka podložená  košilovinou. 

Vlněné rouno 120 g - vlna je pro poučené majitele a je nutné ji ošetřovat velmi opatrně. Rouno z jilany je ze surové vlny a je tedy velmi choulostivé na údržbu. Zahraniční vlněná rouna bývají už upravená a snesou méně šetrné zacházení. Vlna není vhodná do dek, které se ušpiní a často perou. Nikdy nedávejte vlněné rouno do charitativních dek a vždy deku označte štítkem. Můžete štítek vyšít výšivky ke stažení ZDE.
Jak na údržbu vlněného rouna si přečtěte přímo v odkazu na E-shopu Jilany. Další článek najdete ZDE.

Jewa 165 g - hustěji vpichované rouno je vhodné na tašky, prostírání, kapsáře, nástěnné quilty nebo deky na sedačku. Je moje oblíbené na tyto výrobky. 
Javisa 150 g - velmi splývavé rouno, které i při velmi hustém prošití zůstane měkké. Není příliš hřejivé a je vhodné na dekorativní deky. Ve spojení s oděvním flanelem je ale luxusní na letní deky.
Rouna z Polytexu, která používám.
Termolíny jsou rouna vpichovaná do nějakého základu. Vždy v popisce najdete jaký materiál je použit jako základ rouna. Podle toho rozlišujte vhodné rouno a pokud obsahuje zahlazenou vrstvu nebo vrstvu do které je vpichované vlákno, tak můžete použít řidší prošití. A opět jak už jsem uvedla, vpichová vlákan se časem uvolní a výrobek změkne.
Používám Termolin 80 g na ručně prošívané deky nebo na quiltované ubrusy.
Termolin 80 N používám na malé výrobky. Obaly na knihy, malé prostírky, kde není žádoucí velký objem. 
NOVINKA Polytex nově nabízí Termolin i v gramáži 120, 140 a 160 g. Super zpráva. Ráda používám rouno 120 g na deky quiltované pod strojem. Rouno je měkké díky příměsi viskózových vláken.
Takže 60 g ubrusy, 80 a 120 g do deky. Vyšší gramáže zase prostírání, tašky, kapsáře, prostě všechno co má trochu víc držet. Každopádně 180 g je pro mne strop,  vyšší gramáže nepoužívám. Termolin 180 g a Termolin N 180 g je vhodný na nástěnné quilty a tam, kde nevadí, že je práce tvrdá a těžká, například podsedáky. Samozřejmě vždy je možné kombinovat i dva materiály a přidat třeba k termolínu nějaký jiný typ výstuhy. Třeba nelepicí netkanou textilii ke zpevnění výrobku nebo lze nažehlit na spodní stranu výrobku. Polytex posílá vzorník zdarma.
Bavlněný Termolin 150 g je recyklát a je trochu tvrdší. Dávám do letních dek, ale zahřeje i tak. Nesráží se. Vyšší gramáž, kterou nabízejí, je sice jemná, ale je to šíleně těžký. 250 g je už opravdu hodně. 
Hlazený vatelín - používám 120 g, 150 g nebo 180 g pouze na volněji prošité deky a prošívám jen na rámu. Při quiltování vrstvy kloužou proti sobě a práce není komfortní a je pro zkušené quiltery při práci pod strojem. Chci jen velmi řídké prošití, pak je to ideální rouno. Pozor při zpracování, aby se vrstvy neposouvaly proti sobě. 

Za vyzkoušení stojí třeba Termolín vlněný nebo duté vlákno.  Oba jsou pouze v gramáží 180 g a tak je nutné volit správné prošití. Vlněný Termolínm máme v dece, kterou používám na zakrývání. Nemám ji příliš prošitou, deka je skvělá.
Polytex posílá i vzorníky, ale už nejsou tak detailní jako kdysi a rouno je ve vzorníku jen v jedné tloušťce od každého druhu a pouze stálá nabídka.

K vatelínům silnějším než 200 g bych napsala jen, že deka není peřina. Silnější rouna je lépe použít na rámu nebo svazovat. Co je svazování?  KLIK TU. 
Důležité je samozřejmě pracovní místo. Deka, která leží na stole nebude padat, vy ji nemusíte držet a můžete se soustředit na to, jak ji držet dobře kolem patky. Tj. ruce jako při quiltování a materiál přitlačit dolů a rovnoměrně posouvat pod jehlu. Rukavice s protiskluzovou vrstvou jsou velký pomocník.
Ještě bych dodala, že dávám přednost klasickým materiálům, tedy plátno a flanel na zadní stranu. 
Dále bych doporučila článek o jehlách,  který s vatelíny přímo souvisí KLIK SEM.
A ještě jedna důležitá věc. Pokud používáte lepidlo, tak opatrně s vrstvou lepidla. Pokud si zalepíte jehlu, může se stát, že bude časem rouno vylézat na povrch. Lepidlo není nutné, raději si dám prácí se sendvičováním, viz. video.

Čemu se vyhnout:
Já bych vynechala čalounická rouna na klasické deky. Rouno je velmi ostré a nesplývá, trčí.  O to víc Vám bude trčet deka, když si představíte, že přidáte vrstvy látky a prošití. Prodejce v obchodě většinou nemá o patchworku žádné povědomí a dokonce i mnoho patchworkářek často ještě tápe v prošívání a teprve dlouhodobější praxí zjistí, co je vhodné a co není. 

Údržba: Vždy je nutné šetrné praní dle pokynů výrobce. Velmi opatrně s vlnou. Často čtu také, že sušíte deky v sušičce. Je potřeba vždy číst doporučení výrobce a obecně se sušení v sušičce na prádlo vyhnout a pokud sušit, tak opravdu šetrně a jen u výrobků, kde to výrobce dovoluje. 
Sušení v sušičce zhoršuje kvalitu Vaší deky a může způsobit vylézání vláken na povrch a to i v případě, že výrobce uvádí sušení jako možné. Ideální je sušení na plocho.Na velkém stojanu (deka se suší i ze spodní strany) nebo zavěšené za dvě protilehlé strany mezi šňůrami. Vyberte si den na praní deky. Sušení by nemělo být zdlouhavé, hrozí zapouštění barev.

 Nezapomeňte při každém novém projektu vyměnit jehlu a začít prošívat s novou jehlou a kvalitní hladkou nití. Snížíte pravděpodobnost prolézání rouna látkou. Pokud používáte lepidlo, je nutné dodržet čas, kdy je možné prošívat. Jehla zalepená lepidlem opět zvyšuje pravděpodobnost žmolků z rouna na lícové straně výrobku.

Jak poznáte, která strana patří pod lícovou látku. Je-li rouno vpichované, tak směr jehly při vpichování bude stejný jako při šití.
Pokud je rouno vpichované do nějaké podložky, tak je to jednoduché. Směr vpichování je do podložky, směr šití jehlou bude tedy do podložky. Podložkou tedy k rubové straně (Termoliny, bavlněná rouna vpichovaná do podložky). Pokud je ale rouno vpichované bez podložky, tak je tou správnou strana, která vypadá méně chlupatá. Ta strana, která má "celulitidu" - důlky patří pod lícovou stranu a k zadní straně patří ta chlupatější (žmolkovitá). Tedy ta, kde je vlákno vypíchnuté směrem ven (rouna z Jilany).
Materiály vpichované do podložky zaručí tvarovou stálost deky - nedochází tolik k deformaci tvarů a rohům quiltu.
(Zdroj informací: výrobci, internetové diskuse a můj oblíbený blog Suzi quilts).

Příliš úzký vatelín nebo zpracování zbytků.
Pokud nevyužiju zbytky na různé trénování, tak rouno lze natrhat do hraček, pokud je měkké. Ve videu ale také ukazuji, jak je možné takové rouno spojovat. Kompaktní rouna lze snadno spojovat i pomocí šicího stroje.

Slíbené video platí nejen pro volné quiltování, Pokud nevidíte, tak je ZDE.

Pokud nebude deku hustě quiltovat, tak Termolin DV je měkký a příjemný. Ověřeno naší Sárou. Nicméně pod strojem je klouzavý a práce s ním je trošku méně komfortní.
Edit 04.08.2023
Pokud budete používat rouna, případně výstuhy, s nažehlovací vrstvou, pak je dobré vybrat správný výrobek, jeho sílu a zažehlit dle pokynu výrobce. Samozřejmostí je následné šetrné praní.
U nás vyrábí firma Polytex nažehlovací rouno s názvem Sakon. Pokud se rozhodnete Sakon použít třeba do prostírání a následně prošívat, tak vrstva s lepidlem patří na spodní stranu a vrstva s vlákny pod lícovou stranu výrobku. Je to stejné jako u nenažehlovacích Termolínů. Lepidlem se tupí jehla a ani pro stroj není toto nic příjemného. Je nutné se zamyslet nad tím, co nám lepidlo ve výrobku přinese kladného. Pokud výrobek prošívám, tak lepená výstuha není nutná. Toto je jen velmi zkrácená verze o nažehlovacích (především objemových) výztuhách. Já se jim zpravidla vyhýbám nebo používám tak, aby sloužily, nikoliv škodily.

Výstuhy už jen velmi krátce. Výstuhy jsou vyráběny z tkaných nebo netkaných materiálů. Výztuhy a vlizeliny jsou také nelepicí nebo s lepící vrstvou.
Lepení výstuh provádějte tlakem žehličky (nikoli taháním) nebo, lépe, za pomoci lisu. Většina lepicích výstuh se nažehluje bez páry, pokud neuvádí výrobce jinak. Po nažehlení nechte důkladně vychladnout na rovném povrchu. Čím silnější výztuha, tak se hůře nažehluje. Nelepicí výstuhu je pro větší trvanlivost lépe prošít. Na kabátové nebo kostýmové látky se výstuha našívá pikýrovacím stehem. Ale to už jsem hodně jinde. 

Pro upřesnění, někdy je třeba použít i neobjemové výstuhy, které se nenažehlují. Z těch nenažehlovacích silnějších používám zpravidla Ronolin, Ronar (vyrábí Polytex).

Na tyto kytičky, které jsou jen zastřihnuté jsem použila Sakon 80 g

A nakonec... Nemám nic společného ani s firmou Jilana ani Polytex. Neručím tedy za kvalitu výrobků, která se může změnit. Neručím ani za případné problémy s nevhodně zvoleným rounem. Ze zkušeností ale vyplývá, že často dochází k problémům díky špatné manipulaci s výrobkem při výrobě nebo následném praní a sušení. U materiálů s lepicí vrstvou se přidává ještě jako podstatný aspekt správné nažehlení.

Samozřejmě můžete také experimentovat s různými druhy textilií například na chňapky nebo prostírky, případně i do dek. Mám na mysli alternativy jako je flanel, teplákovina, ručníky a podobné materiály. 

9 komentářů:

 1. ... Jani, moc pěkně vysvětleno, zase jsem se dozvěděla něco nového. Máš skvělou pomocnici, rádkyni i kontrolorku :-) Pohodové jarní dny Miluška

  OdpovědětVymazat
 2. Taky jsem ze začátku dost tápala. Teď už jsem si vypracovala takovýto postup. Posledni deky dělám na přání "muchlaci", na záda dávám minky. Doprostřed jen duté vlákno 80g, ne moc husté prošívání jen topu a výplně. Potom teprve minky, pečlivě prostehuji, prošívám všechno dohromady jen cca 10 cm od okraje, jinak jen bodově, tak na 8-10 mistech na dece (aby držela pohromadě a dobře se s ní manipulovalo). Prostírání a ubrusy naopak prošívám hustě. Pěkný zasněžený MDŽ. 🌷J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Švadlenky v tom tápou hodně. Ano i to je možnost prošít rouno a top a přidat zadní stranu. Pokud se mně někdo zeptá, tak takto i poradím, ale já to nepoužívám. Já mám raději flanel na tělo, mám takový jemný, který používám. Je to přírodní materiál a i když dám polyester dovnitř, tak na tělo mám bavlnu, i když já ráda dávám bavlnu i do deky. Díky za přání, i tobě. J.

   Vymazat
  2. Jani, děkuji za rady. Použila jsem flanel poprvé, společně s bavlněným rounem. Udělala jsem chybu, dost hustě prošila. Snad časem změkne. Flanel je užasný, podařilo se mi sehnat perfektní vzor, přesně k dece, co jsem šila. Jinak ale nikde pěkné flanely není vidět, vyjma kostkovaných, které se spíš hodí na chlapecké košile. Což mi je líto, protože bych ráda už u této kombinace zůstala.
   Jestli víš, o nějaké prodejně, kde je nabídka flanelů, prosím, dej odkaz. Díky moc za tvé milé stránky. Eva

   Vymazat
  3. Evi, já měla zásoby a nyní jsem kupovala u Mráze. Je dražší, ale zdá se být dobrý. U Mráze jsem koupila i velmi levný, ale jen zbytek. Kvalita se zdála být dobrá. Tak snad něco naskladní. Flanely vyrábí La Linea, ale koukala jsem, že jednobarevné jsou pouze jednostranné a není ani výběr barev. Ono to není pro každého. Kamarádka říkala, že už flanel do deky nechce. Nicméně já stále sháním nějaký dobrý zdroj. Z výplní se rýsuje nová výplň z vlny u českého výrobce, určitě zde napíšu info. Je tenoučká, ale to vůbec nevadí. Mám podobnou z Ameriky v dece. Deka je hustě prošitá, tenká, přesto hřeje. V kombinaci s flanelem to bude teplá deka. Bavlna je různá, některé jsou jak dech, recyklovaná je tužší. Krásné svátky přeji. Jana

   Vymazat
 3. Děkuju za další dobrý článek, Jamalko. První deky jsem plnila nehlazeným vatelínem od Mráze, pak jsem řadu let kupovala hlazený vatelín v Bellusu a teď kupuju v Polytexu. Mám roli hlazeného 120 g (alespoň myslím, že je to 120 g, jsem fakt hrozná), ale teď deky moc nešiju, tak čeká na skříni. Měla jsem před časem velkou hromadu bavlněného vatelínu, dobře se quiltuje, ale je z něj velký nepořádek. Vlastně ani nevím, jestli existují i jiné druhy, ten můj byl žlutavý.
  Mám raději deky hustěji prošité, protože jsou pevnější a vypadají dobře i bez žehlení. Dobře se složí a převážejí, což třeba zrovna u dek pro Deky z lásky považuji za žádoucí vlastnost. Viděla jsem několik málo prošitých dek po opakovaném praní, dokonce i po jednom jediném praní, a ty deky nevypadaly vůbec dobře. Úplně ztratily fazónu.
  To je asi problém mnoha patchworkových výrobků. Kdysi jsem si na Fleru koupila jedno prostírání. Tehdy jsem začínala a tak mě zajímalo, jaké na dotek, jak je prošité, pevné. Navíc se mi líbilo. Měla jsem ho roky uložené netknuté a pak jsem si řekla, že ho použiju a vyprala jsem ho. Neměla jsem to dělat. Látky se zvlnily, vyboulily, a prostírání je k ničemu. Tehdy jsem platila 220 Kč za jeden kus. Když jsem ho objednávala, nedávala jsem moc pozor a tak nějak samosebou jsem myslela, že dostanu sadu čtyř. :) Za těch 220 Kč ale ten jeden kousek nestál, ani kdyby vydržel víc než jedno praní.
  Já vím, tohle už je úkrok někam stranou. Jsem z Dek z lásky i ze všech ostatních dek, které jsem ušila a darovala, zvyklá deku před předáním vyprat, a tak hned vidím, co s dekou udělá třeba kombinace hustějšího prošívání s prošíváním řídkým. Teď už dávno tuhle chybu nedělám, ale kdybych deku neviděla vypranou, tak na to nikdy nepřijdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. P.S. Teda nemám roli jako návin, kupovala jsem 10 metrů a to je taky role. :) A Sára je boží a největší pomocnice... asi jako naše Rozárka, chicht.

   Vymazat
  2. Alenko, naprosto souhlas. Deky z lásky. Mockrát jsem o tom psala, když někomu radím, tak také. Vysvětluji, že takové deky se budou hodně prát a tak je potřeba je prošít. Ne do "mrtva", ale prošít. A nemusí to být volné quitování. A máš pravdu, že jsem viděla deky, které si troufám říct, e těm dětem vydržely hodně krátký čas. Jenže kdo si to na vlastní kůži nezkusí, tak neví. Spousta lidí má hranici šev - a nejde dál a přitom se dá spousta věcí krásně a jednoduše vyřešit a nemusí se končit na hranici švu. Husté a řídké prošití. Nedávno jsem v jedné skupině radila s prošitím panelu. Paní se chytla rady, zřejmě nezkušené patchworkářky, že má střídat husté a řídké prošití. Toto jsou další dvě věci, které by si zasloužily samostatný článek. A bylo by toho víc ke vzorům. Já se snažím ukazovat prošívání i pro ty, kdo volně quiltovat neumí (puzzle deka). Navíc si myslím, že volné quiltování není nutné dávat všude, no je hodně populární. Občas vidím promyšlenou deku s rovným šitím, dokonce na Veritasce jsem viděla excelentní práci. No bylo by to na celodenní seminář. Děkuji ti moc za připomínky a komentář. J.

   VymazatPoznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.