Pro letošní rok mám splněný můj takový soukromý závazek, že i když mám longarm, tak alespoň jednu deku ročně musím proquiltovat na šlapáku. Alespoň dokud to zvládnu. V tomto příspěvku nejen deku ukážu, ale také se podělím o svoje zkušenosti s prošíváním obecně. Takže si udělejte čas na čtení, protože toto je článek nabitý informacemi a odkazy. Videa najdete na konci článku. Na prvním mluvím o tom co potřebuji ke quiltování, pak video šití s pravítky, video free motion quilting a lemování.
Plné znění článku v placené části ZDE
Návod: Granny's Flower Garden. Nezapomeňte se podívat na page 2, kde najdete i realizované projekty. Prošití jsem zvolila tak, aby deka zůstala měkká a ještě užitková.
Deku jsem šila na českém šlapacím stroji Minerva 122 a quiltovala na německém stroji Mundlos Original Victoria z260.
Něco o strojích. Minerva je stroj, který Vám bude známější, protože je to domácí stroj a navíc české výroby. Je to stroj s kyvným chapačem a byl určen pro běžné, lehké domácí šití. Naproti tomu Mundlos je stroj krejčovský, ve své době byl velmi drahý a patřil ke špičce průmyslových strojů. Ne, nespletla jsem se, je to konstrukcí stroj průmyslový, jen je šlapací i když se později vyráběl i s motorem. Má i chapač stejný jako stroje průmyslové. Nelze říci, že jeden nebo druhý je lepší. Oba stroje jsou výborné řemeslné kvality, jen mají jiné určení.
Popis deky: velikost 150 x 186 cm. Není to úplně drobeček. Na šířku pod strojem naprosto v pohodě a na délku bych zvládla klidně i o blok víc.
Použité rouno Termolin 120 g. Rouno je vpichované do základu a rozhodně změkne než deku doděláte. I když je rouno polyesterové, tak asi nejvíce připomíná vzhled starých quitů a k dece se hodí. Původní plán byly jen čtverečky a kytička bez echa.
Zadní strana plátno.
Co je v plné verzi článku:
Článek o rounech
Rychlá rada č.1 A rychlá rada č. 2. Návod obsahuje dvě rychlé rady pro quiltování
Pracovní prostor jak upravit pracovní prostor, aby se nám lépe prošívaly větší deky.
Statická pravítková patka a jak ji seřídit. Něco o záludnostech pravítkové statické patky a video jakou patku si nejlépe pořídit pro Váš stroj
Jehly Malá kapitola o jehlách
Šlapací stroj a jeho specifika.
Ovládat šlapací stroj není zas tak těžké, je to o zvyku. Už se mi několikrát stalo, že mi někdo řekl: Vy máte výhodu, tu rychlost si lépe korigujete. ALE
Šlapací stroj je většinou docela pomalý, takže musíte poměrně zuřivě šlapat, když chcete mít větší rychlost při velkých tvarech. Je to potřeba pro zachování plynulých tvarů. A právě při těch větších tvarech nohy fofrují a ruce pomalinku tvoří romantickou kytičku🌸. Při quiltování s pravítky je to ještě horší. Ideální je ovládat stop start bez použití rukou k rozjetí hnacího kola. Vždy při začátku šití pak pravým okem zkontrolovat hnací kolo, zda se točí na správnou stranu. Jinak se přetočí nit dozadu a je potřeba vyjmnout cívku a začít znovu. U strojů s kyvným chapačem to ještě jde vybalancovat celkem snadno. U mého stroje je chapač rotační, tedy citlivější na každý pohyb vzad. Dále je potřeba ovládat nohou pedály tak, aby jste při zastavení nejen polohovali jehlu dolů, ale také ji tam udrželi, když budete rovnat a upravovat deku pro další práci.
Našívání lemu: Lemování našívám několika způsoby. A dvě podrobné konkrétní možnosti. Velká a kapitola. Díky komentářům na Facebooku, kdy si autorka ani postup u mne na blogu nepřečetla a kritizovala ho, jsem se rozhodla nadále na svém blogu nezveřejňovat další návody a postupy.
Videa
Nově a pěkně udělaný vzhled domovské stránky. Skvělý návod na quiltování . Jani, jsi výborná učitelka. Posílám pozdrav. Marie K.
OdpovědětVymazatMaruško, děkuji moc. Chtěla jsem, aby byl blog přehlednější. Děkuji moc za komentář. Jana
VymazatPekne zrozumiteľne napísané a vysvetlene, je to už tvoj štandard. Tvoj blog je nekonecnou studnicou vedomostí.
OdpovědětVymazatJani, krásné povídání a pro nás poučné. Právě včera byla potřeba vyměnit jehlu... no katastrofa, nový balíček a žádná nešila správně, půl hodiny ztracené. Vyndat jehlu kontrola správného nasazení, oči už také nejsou co dřív, vše ok a steh přeskakuje. Znovu montit, čistit stroj, jehlu. Další balení jehel OK. To jsem dřív neznala, no jo tolik výrobců a kvalita pro staré stroje není dobrá. Děkuji za tvou práce, moc si toho vážím.
OdpovědětVymazatAko vždy krásne čítanie. Toto je blog,kde sa stále vraciam. MartaV.
OdpovědětVymazatLezarts
OdpovědětVymazatZase báječný návod a užitečný výklad.Díky!
Přeji hezké patchworkové dny.
Skvělá práce, spousta rad, paráda. Děkuji.
OdpovědětVymazatDobrý den, jak článek, tak videa jsou moc zajímavé. Šárka
OdpovědětVymazatKrásné. Dokonalé. Jsem asi zrychlená střela, nepořádně mám všechno ušité, včetně lemování.
OdpovědětVymazatJana
Milá Jamalko, nepřestávám Ti být vděčná za Tvé sdílení zkušeností, které jsi získala dlouhým zkoušením, testováním, učením a cvičením. Nejsem zdaleka tak vytrvalá jako Ty (a teď právě jsem zoufalá, protože ani jeden z mých dvou strojů nepracuje tak, jak bych chtěla, a nedokážu pořádně vyladit stehy; chce to servis, já vím) a spoustu věcí dělám spíš intuitivně, než abych zkoušela a zkoumala.
OdpovědětVymazatNěkteré věci dělám taky a jsem vždycky moc ráda, když si je u Tebe potvrdím. A Tvé vychytávky obdivuju a poměrně často zkouším. Jako třeba teď našívání lemu bez ořezávání. K dokonalosti to mělo daleko a hlavně jsem pak udělala chybu v ořezávání, ale to je můj problém, že chci něco dotáhnout ještě v noci, kdy na to špatně vidím. Určitě to zkusím i příště.
No a ty kruhy jsou super. Šiju čím dál méně, jinak by mě lákaly.