ALBUM - moje práce 2023

ALBUM - moje práce 2023
Album všech prací 2023. ♥KLIK NA KOČIČKU♥ Další fotky, které nebudou na blogu ani nikde jinde. Dejte si sledování alba, ať vám nic neunikne.

čtvrtek

Jak začít s patchworkem III

Děkuji všem za milé komentáře u minulého příspěvku, snad příliš nezklamu Vaše očekávání. Tady je třetí pokračování šití F. F. Flanelky. V minulých článcích jsem už popsala všechny moje zásadní myšlenky, které vedly ke vzniku tohoto projektu, tak nebudu zdržovat a jdeme šít. Ještě mne napadá u deky bych měla říkat spíše upcyklace, tedy povýšení z jednoho výrobku na jiný. Zamyslím se nad tím, protože mi přijde, že i tento pojem se už vžil a je dostatečně známý. 

Nastříhala jsem si všechny čtverce a obdélníky. Také jsem už napsala, že mám návrh. Ten jsem si kreslila na papír. Na všechny šablony a poznámky používám papír z obalů nebo kancelářský odpad.
Šití. Já jsem deku sešívala na stroji. Jednak  bych ráda pracovala na dalším projektu a jednak si myslím, že spousta zájemců o patchwork po něm pokukuje právě proto, že díky rouškám začali šít na stroji. A pokud ne, tak starý šlapací stroj nebo Veritaska se dají sehnat za pár peněz, často za odvoz. Obyčejný šlapací stroj byl často v domácnosti využíván na drobné práce, tyto stroje stačí jen vyčistit, namazat a případně koupit nový řemínek. A takový stroj na šití stačí. Pokud bude šít někdo v ruce, tak nezdá se to, ale je to docela rychlé. Šije se předním stehem a po několika stezích (když znovu nabíráte na jehlu) se dělá zajišťovací zpětný steh. Na techniku šití se můžete podívat v TOMTO videu (kolem druhé minuty začíná ruční šití). Mně to takto vyhovuje, vyzkoušejte. Doporučuji udělat si z tvrdšího papíru proužek na odměření šířky švu - u károvaných košil nebude nutné značit, je tam skoro vždy linka, které se můžu chytit. Takže si jen odměřím, stejně jako když jsem deku stříhala. Bude-li šev širší vůbec nevadí, jen musí být všechny stejné. Pokud se látka více třepí, tak klidně udělejte švy širší. Třepení látky může zmírnit i naškrobení.

Pokud už jste si pořídili řezák a podložku a šijete z metráže, tak je dobré si látku pečlivě srovnat, přeložit na čtvrtiny a srovnat dle linek na podložce. Pravítko pak položíte tak, aby řez byl rovný a pravoúhlý k hraně složené látky. Pomůžete si jiným pravítkem. Patchwork se neřeže po čtverečcích nebo tvarech, ale uříznu si celý pruh a z něj pak odřezávám další dílky. Nehrozí nebezpečí, že naruším kraj látky pro další dílek. Patchwork se sešívá retězově a potom teprve stříhám nitě. Určitě nedoporučuji používat odstřih po každém sešitém dílku. Není na to stavěný a může to způsobit nepříjemné problémy s vtahováním látky do stehové destičky, v lepším případě se pouze ztupí nože.

Návrh jsem překreslila v programu QuitAssistant, který je zdarma. Jen jsem to načrtla, takže ty čáry na obdélnících nejsou rovně, ale mohla by to být myšlenka dalšího quiltu. Rozkreslila jsem i zadní strany quiltu tak, jak by vypadala, kdyby deka byla šitá výhradně z košil. Důležité je, že zadní strana musí být nejméně o 5 cm na každou stranu širší a ve velikosti zadní strany musí být střižený i vatelín.

Zadní strana:
Čtverce si vyskládám podle návrhu. Já měla devět druhů látek takže ve čtvercích se mi jedna látka v každé řadě opakovala. V řadě tvořené pruhy jsem vynechala tři výraznější vzory v teplých barvách, takže jsem sestavovala jen z šesti druhů flanelů.
Doporučuji deku vyfotit. Jednak přinese jiný pohled na deku a jednak, když se mi nějaký čtvereček někam zatoulá nebo spadne, tak vím kam patří. Při skládání na deku můžete kouknout tak, že přivřete oči. 
Řady si označím čísly a připnu tak, abych měla vždy směr, kterým budu řadu skládat. Na videu to bude vidět.
Ve videu mluvím také o žehlení, pokusím se to stručně popsat. Až seženu pomocníka, tak natočím i video. Takže, delší švy sežehlím nejdříve na plocho, aby se stehy zapustily a narovnám případné zvlnění. Žehlím bez napařování a žehličku přikládám, aby se mi dílky nevytáhly. Zase platí, že tenké látky je možné naškrobit, já to dělám spíše výjimečně.
Opět bez napařování a tahání žehličky po látce sežehlím švy jedním směrem. V tomto projektu dodržím stejný směr sežehlení na jednu stranu, při sešívání pruhů k sobě budu mít jednodušší kontrolu nad správností sešití. Já používám ještě dřívko z tvrdého dřeva, které na šev přiložím poté, co jsem zažehlila  žehličkou. Žehličku přiložím na další šev a druhou rukou přitlačím ještě dřívko na sežehleném švu. Malou žehličku používám spíše na drobné díly, na konečné žehlení beru větší. Ale je dobré mít žehličku lehkou do ruky. Ještě se doporučuje žehlit kolmo ke švu, záleží na typu žehličky, důležitější mi přijde žehličkou nenatahovat látku. Na závěr je možné přežehlit top s párou, ale stále platí pravidlo - žehličku jen přiložit.
Když jsem žehlila, tak jsem si označila špendlíkem střed obdélníkového dílu. Špendlík zapíchnu jako bych stehovala, aby mi při manipulaci s pruhy nevypadl z látky.
Ve videu mluvím i o škrobení. Já jsem se rozhodla dodatečně naškrobit některé dílky, abych sendvič mohla snadněji sestavit. Proč škrobit? Některé látky jsou použité a tvarově nestabilní, je dobré je tedy naškrobit. Dále používám různé tloušťky látek, takže naškrobením se sjednotí kvalitou. Budete-li šít z nějaké tenké rifloviny, tak se může dost třepit. Částečně tomu zamezí i škrob. Používám obyčejný škrob za studena (u mne nenajdete jednorázové spreje), který si rozmíchám s vodou a aplikuji rozprašovačem na rostliny. Po naškrobení je dobré rozprašovač hned vyčistit, aby se nezanesl škrobem. Záleží také na druhu škrobu, je potřeba vyzkoušet. Nejvíce mi ničila rozprašovač Škrobenka, tak té je lépe se vyhnout.
Slibované video. Pokud video nevidíte, tak je TADY
Magnet je sice speciální pomůcka, ale někdy se najdou doma různé druhy magnetů, které lze použít. Ovšem se zvýšenou opatrností na elektronických strojích.
EDIT: Omlouvám se, že na videu mluvím potichu. Nejsem schopná mluvit víc nahlas a zvuk byl naplno.
A hotový sešitý top, fotila jsem na sluníčku. 

Návrh deky je vlastní, chtěla jsem co nejjednodušší vzor, abych se vyvarovala šití zámečků a chtěla jsem něco jiného než jen čtverečky. Pokud by chtěl někdo čtverečky, návod na zámečky TADY. Ale klidně by to mohly být jen posunuté čtverce. Určitě jsou možné i další varianty, vzory jsou celkem výrazné, tak jsem to už víc nerozdělovala.  Já budu deku prošívat ručně perlovkami, tak to bude chvilku trvat.

Jak deku nachystat na prošití:

Látka na zadní stranu má být větší alespoň o 5 cm na každou stranu. Jednak je lépe s dekou manipulovat a malé posunutí horní části do stran nevadí. Stejně velký by měl být i vatelín. Vždy spojujte všechny tři vrstvy. Tedy zadní stranu, vatelín i top. Ulehčíte si práci, nebude trpět stroj a spojením všech vrstev najednou bude deka trvanlivější. 
1. způsob: Spodní látku dám lícovou stranou na podlahu, přilepím rohy malířskou krycí páskou, abych látku napnula. Položím vatelín a na něj sešitý top rubovou stranou k vatelínu. Na každou stranu mám minimálně těch 5 cm větší vatelín a spodní látku. Bavlněný vatelín doporučuji napařit přes plátno. Nějaké video TADY

2. způsob: nejlépe bude vidět na TOMTO videuPoužít můžu nudle, papírovou trubku nebo jen dřevěné latě (jejich výhodou je, že se nikam nekutálí a je možné pracovat na stole umístěném v prostoru). Prostě quilt na něco namotám a pak si vrstvy pohodlně sešpedlím. Nudle na plaváni jsou super. Je to pohodlnější způsob než na zemi a já mu dávám přednost.

3. způsob: Máte-li velký stůl napínejte vrstvy po částech pomocí kancelářské plechové sponky (klip, RON, binderka)

Spojení vrstev pro snadnější quitlování. Já používám quilterské zahnuté špendlíky. Jsou ohnuté a lépe se zavírají. Špendlík drží vrsty přesně na místě a nic se neposouvá. Vlastní quiltování pak musím provádět mezi špendlíky. Nikam dál látku nevytlačovat a pokud se mi něco boulí, musím to zapustit do vatelínu, abych na konci neměla šišoidní deku. Špendlení někdy podpořím stehováním. K lepení. Kdo mne zná, tak ví, že nám ráda lepení. Nepoužívám sakon, pokud nepotřebuji něco speciálního a zrovna tak nepoužívám dočasná lepidla. Nákup špendlíků je jednorázová investice a nákup spreje mi přijde zbytečný (totéž škrob). Zbytečný nákup hořlaviny s jejíž likvidací si nevím rady. Lepidlo stříkejte na vatelín, nikoli na látku. Pozor na znečištění okolí deky a také na látku samotnou, lepidlo může zanechat fleky. Deku mohu prošívat jak dlouho chci, není prkenná a spojení špendlíky, případně stehováním je dostačující. Na ruční quiltování jsou vhodné menší špendlíky nebo raději nastehovat poctivě stehovkou.  Mně špendlíky zavazí, protože se o ně zachytává nit se kterou pracuji. Deku na ruční prošívání je možné nechat u quiltařky nastehovat vodou rozpustnou nití. 

Rouno - Vatelín. O vatelínu najdete odkaz článku o quiltování.  Zde se zmíním krátce. Pod stroj nebo na ruční prošívání je vhodný kompaktní vatelín.  Platí, že čím silnější vatelín, tím méně prošití. Husté prošití u silného vatelínu z něj stejně udělá tepelně nefunkční a tvrdou deku. Existuje jakési obecné pravidlo je, že neprošité místo nemá být větší než dlaň. Je to taková nepřesná informace, nicméně malinko pomůže pro zevrubnou představu. Zahraniční vatelíny mají přímo napsané, jak velká může neprošitá část být. Proč deku prošívat? Zvýší to její trvanlivost. Jednak se při praní neničí vatelín a navíc v neprošité dece se budou švy třít o vatelín a rychleji se vytřepí. 

Velmi důležité je vymyslet hustotou sourodé prošití. Prošití kdy se střídají hustě prošité a pak neprošité části je pěkné jen do prvního vyprání. Záleží na látce, rounu, nitích a zvoleném prošití jak bude výrobek (deka) měkký a poddajný. Vymyslet dobré prošití na deku je věc zkušenosti. I profi quilterka může sáhnout vedle a mějte na paměti, že méně (tím myslím množství použitých vzorů) je více. Takže pokud se pustíte do volného quiltování, chce to mít už trochu natrénováno a ideál je zvolit jednoduchý vzor, který s jistotou ovládnete. Raději jeden vzor po celé ploše, klidně i přes obrázky a aplikace než nezvládnuté prošívání v blocích.

Určitě časem vyzkoušejte i nějaké lepší vatelíny s bambusem nebo podobné.  Zahraniční quilterky používají tenké kompaktní vatelíny. Quilt není peřina. Silnější rouno je vhodné na dětské deky na zem nebo to pevnější na přehozy na sedačku. Ozdobný přehoz přes postel stačí vyplnit tenkým rounem. Navíc mám skvělou příležitost ušít si deky dvě a vrstvit. ♥ Vyzkoušejte i vlnu nebo bavlnu jako výplňový materiál, vlnu nedoporučuji do dětských dek, které se musí častěji prát. Při údržbě se vždy řiďte tím materiálem, který je na dece nejchoulostivější. Pokud chcete, aby deka dlouho vydržela, tak čtěte pokyny výrobce. Málokteré rouno je vhodné do sušičky. Osobně dávám do sušičky jen starší užitkové deky. Většina vatelínů (ano i tolik oblíbený hlazený vatelín) do sušičky nepatří.

Látka na zadní stranu: Použiji bavlnu nebo flanel, vyzkoušet můžete i gázovinu. Deka bude měkká . Já nedávám fleece a podobné materiály. Tričko si obléknete také raději bavlněné a mě umělé materiály nevyhovují. Navíc deka je pak hodně těžká. Nicméně pracovala jsem i s těmito materiály. Jednodušší je to volným quiltem, s kráčející patkou je to trochu horší práce, je potřeba snížit tlak na patku. Přítlak patky je nutné snížit při prošívání tří vrstev vždy. Matriál se méně hrne, je ale potřeba pracovat tak, jak ukazuji na videu.

Přidávám i nějaká videa:Ukázka volného quiltování na stroji s malým ramenem. Šlapací Veritas s prostorem 16 cm od jehly. Vatelín Jan L z Jilany 120g. 

 Začíná se od středu. Postupuji od středu nejdříve na jednu stranu. Poté práci otočím a opět pracuji na druhé polovině. Ušiju šev, vrátím se na začátek a tak pořád dokola. Čím dále jsem od středu, tím lépe se mi pracuje. Nešiju ale jeden šev na jednu a druhý na druhou stranu, pokud to není záměr. 

Začátečník bude asi prošívat ve švu. Výhodou je, že ten šev to trochu podrží a nebude se látka hrnout. Nevýhodou je, že ten quilt často vypadá nějak nedodělaně. Někdy to nevadí, ale zkuste myslet i na to, že šev (například bordura) není žádná hradba za kterou se nesmí. Krásně jde pracovat s celoplošným prošitím i s kráčející patkou. Pokud použijete kráčející patku, tak její výhodou je rovnoměrnější posouvání. Materiál se tedy posouvá nejen zoubky podavače, ale i pomocí zoubků, které má v sobě zabudované kráčející patka. Nemusíte prošívat jen rovným stehem, ale využít lze vlnky nebo prádlový entl či jiné jednoduché vzory. Udělala jsem malý seriál o prošívání celoplošným vzorem kdy kombinuji rovné a vlnkové prošívání. KUK sem.

Prostor k prošívání: Co nejvíce místa kolem stroje. Pokud nemáte velký pracovní stůl, tak si dejte klidně kuchyňský stůl do rohu tak, aby dozadu a do levé strany bylo místo na deku. Stroj pak postavte na pravou stranu stolu. Po levé ruce můžete přistavit prkno, na pravou stranu třeba ještě židli nebo malý stolek. Pokud stůl stojí v prostoru, tak je zapotřebí zabránit padání deky i směrem za strojem. Stačí židle, jejíž opěradlo zajistí, že deka nespadne. Deku pod stroj hrnu. neroluji. Video ZDE

I na quiltování s kráčející patkou si nezapomeňte pořídit pogumované rukavice a pracujte pomalinku. Vždy je potřeba držet ruce tak, abychom přitiskli vrstvy stejně jako při volném quiltování. 


Pokud máte malé rameno stroje, tak můžete deku navrhnout tak, že prošijete větší části deky, které spojíte dohromady technikou QAYG quilt-as-you-go. Určitě nedoporučuji takto spojovat malé díly, pokud nebude deka sloužit jako přehoz nebo závěs, je pak těžší a tuhá. ZDE jsem natočila video. Existuje více způsobů, budou jistě dohledatelné.
Příklad jak by mohl vypadat přehoz na dvoupostel složený z více větších dílů. Hnědé čáry jsou dělení. Mohou to být jen pruhy, nebo nepravidelně velké díly, pokud budete šít moderní quilt.

 Já jsem svoji deku prošívala takto - rovné prošití v libovolné vzdálenosti, jak mne napadlo ve dvou směrech.
Článek o jehlách vhodných na prošívání TADY


Pokud si netroufáte na žádné prošití, tak
může ke kompletaci deky použít svazování - návod TADY.
Prošívání bavlnkami TADY. Další rady najdete na mojí stránce Jak na quiltování (na horní liště).
Můžete také použít techniku bodového sešití, kdy ušijete bod třeba vyšívacím stehem Vašeho stroje.
Samozřejmě všechny techniky můžete navzájem kombinovat. 

Postup lemování najdete ZDE. Je možné lemovat tak, že lem tvoří zadní strana deky (když není dost látky na střižení proužku lemování, je to ideální). Nemám postup přímo na lemování deky, ale je to podobný způsob jako V TOMTO VIDEU.

 Ať se Vám krásně šije. Hlavně žádný stres. Je to Vaše deka, Vaše radost. Tento návod není o tom jak se to dělá a jinak to nejde, ale o tom, že takto je to možné dělat a mít deku svoji od A do Z. Od prvního stehu po lemování.
První dva články najdete TADY a ZDE.

Verze pro tisk printfriendly

Velmi mě potěší, když mé návody použijete a budu ráda za případné reference na moje stránky. 

Moje návody jsou zcela zdarma. Pokud by jste chtěli přispět finančně, tak prosím o příspěvek na kočičky ZDE. Uvedete-li do zprávy nějakou souvislost s Dílnou jamala, poznám, že je to díky mojí aktivitě. Děkuji moc.

👉 Na přehled návodů KLIK 👈

2 komentáře:

  1. Jani, děkuji za vlídný článek v nevlídné době. Deka přímo láká do své hřejivé a měkké náruče, bude milována. Skvělé.

    OdpovědětVymazat
  2. Jamalko, jako vždy Tě čtu moc ráda. Tvůj přístup k patchworku je jednoduchý, prostý, laskavý a láskyplný. Přesně takový, jakým by měl být.
    A jako vždy jsi velkorysá, dělíš se nezištně o své vědomosti, zkušenosti o něco mnohem většího. Děkuju Ti.

    OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala