čtvrtek 20. září 2012

Odhalená kolečka
Tak prý na co mám ta kolečka. Aby nevzniklo nějaké nedorozumění - jedna kolečka háčkuji z dlouhých sloupků, další z krátkých. Ta kolečka z dlouhých sloupků jsou asi snadněji odhadnutelná. Přibyl k nim lem a jsou z nich čtverečky.  Ispirace z Ravelry, postup jsem si vymyslela podle obrázku, nerada čtu návody. Kdo nezná Ravelry - jedná se vlastně o sociální síť zaměřenou na háčkování a pletení, často s návody zdarma. Je nutné se zaregistrovat.
Tady je pomůcka k anglickým návodům.

Sestavování se ujala Sára, kdoví jak to dopadne:
A jak jsem je obháčkovala:
Podle popisu by kolečko ze čtyř řad sloupků mělo mít 64 dl. sl. v poslední řadě. Stranu čtverce dělám nad 16 oky.
Do jednoho sloupku nahodím ze světlé vlny oko, 3 řet. oka namísto dl. sl., pak háčkuji vždy do dalšího dl. sl. základního kolečka: 2 dl. sl., 2 polosloupky, 5 krátkých sloupků, 2 polosloupky, 3 dl. sl. a do 16 oka pak uháčkuji ○2 2x nahozené dl. sl., 3 řet. oka, 2 2x nahozené dlouhé sloupky○ (sloupky háčkované do 16tého oka tvoří roh). Nad dalšími 16 oky opět: 3dl. sl., 2 polosloupky, 5 krátkých sloupků, 2 polosloupky, 3 dl. sl. a do 16 oka pak uháčkuji ○2 2x nahozené dl. sl., 3 řet. oka, 2 2x nahozené dlouhé sloupky○ , nakonec připojím pevným okem.
Háčkuji s Lady od Vlnapu. Mám nějaké zásoby z dob, kdy jsem pletla svetry pro syna.


Kolečka z krátkých sloupků
Ozdoby z časopisu Ona ví, myslím z loňského roku. Kolečka mají průměr 9 cm a sloupky přidávám podle potřeby, aby vzniklo kolečko. V časopise byl i nějaký dlouhý návod jak kolečko vytvarovat. Jsou háčkovaná z bavlněné příze režné barvy s lesklým vláknem. Vyšívám přízí Nela z Niťárny předním stehem. Přemýšlela jsem, jak budu přenášet vzor, vystřihla jsem si papírové šablonky pro vyšití obrysu, detaily pak nějak od oka. Pak sháčkuji dvě kolečka takto: 3 krátké sloupky, 3 řet. oka, 1 krátký sloupek do stejného oka jako poslední. Žádnou vycpávku nepoužívám jen spojím kolečka dohromady.


 Tak je to s mými kolečky. Samozřejmě budu pokračovat v háčkování, tedy jestli Sára dovolí.
Přeji pěkný den