úterý

Encyklopedie Vyšívání - recenze


Už na začátku roku vyšla v nakladatelství Metafora kniha encyklopedie Vyšívání .


Autorka Pauline Brownová, přeložila Eva Fuková a anglický originál: The Encyclopedie if Embroidery Techniques.

Rovnou napíšu - jsem nadšená. Především je to opravdu encyklopedie, takže zahrnuje různé vyšívací techniky, vyšívání ruční i strojové.
Každá kapitola obsahuje popis techniky, návod a příklady využití dané techniky. A tady musím napsat, že příklady jsou opravdu zajímavé a moderní. A inspirativních prací je spousta i v kapitole Galerie, která knihu uzavírá. Slovníček technik, rejstřík a seznam autorek vyšívaných prací je další významný bonus. Spoustu autorek už jsem si dohledala na internetu a je na co koukat.
Kuk na inspiraci v knize:Ještě se vrátím k obsahu knihy:  Vyšívání na tkaninu, malování jehlou, vyšívání s počítanou nití, vyšívání metalickou přízí, strojové vyšívání, aplikování, prošívání, Kapitola Ostatní techniky pak představuje další techniky jako tkaní jehlou, sámkování nebo stužkovou výšivku.


Já jsem vyzkoušela tzv. 

Volný styl strojového vyšívání.


Dočetla jsem se, že způsoby existují dva, s patkou a bez patky. Oba způsoby vyžadují zakryté nebo ponořené zoubky a pak lze vyšívat s patkou nebo bez patky. Látací patka se pak používá bez vyšívacího rámečku, ale já jsem použila dřevěný rámeček na vyšívání a vyšívala jsem bez patky. V knize jsem se dočetla, že rámeček je dobré omotat plátnem, aby se neprotlačoval do látky a také, aby se výšivka nestahovala. Na vyšívání je dobré horní nit povolit, není chybou, když trošku proleze na zadní stranu. Někdy se vyšívá z rubové strany a to je naopak potřeba nitě utáhnout. O tom někdy příště. Jako podložení výšivky jsem zvolila trhací vlizelín. Dá se dobře využít i při strojovém našívání aplikací. Obyčejný vlizelín bych nedoporučovala, rozhodně ne nažehlovací. Existují i nažehlovací vytrhávací nebo takové, které se obstřihnou. Materiálů vhodných pod výšivku se dá koupit hodně. Lze zkusit i bez výstuhy nebo na zkoušku použít třeba papírové kuchyňské ubrousky. Co se nití týká, používají se viskózové vyšívací a dolů tenké polyesterové. Koupit lze třeba TADY.
Je dobré použít tenkou jehlu 70ku a protože je hodně namáhaná, je nutné ji často měnit. Tupá jehla vytahuje nitě z látky na povrch výšivky.
Spoustu rad a videí najtete také u Ellen Anne Eddy.
Technika šití je taková, že se vrství barvy přes sebe. Šije se řidčeji a pak se vrství druhá vrstava o půl vzoru dál. Je lépa dávat dospod světlou a vrstvit na ni tmavší barvu, vypadá to lépe a nakonec mi to tak poradila i kamarádka.
A takto dopadly moje historicky první vyšívací pokusy na šlapacím stroji Royal ( ne elektrickém už jsem kdysi dříve vyšívala) s použitím rámečku a volného šití. Samozřejmě šlapací stroj není podmínka, ale u mne už tak nějak věc cti. Doplnila jsem quiltováním ve stylu zentangle. A zvládla jsem i krátké video. Samozřejmě lez skoro na každém stroji, stačí když má základní rovný steh.
Jestli můžu knihu doporučit? Už jsem psala, že jsem nadšená. Zatím mne nejvíce oslovily kombinace aplikací a volného vyšívání, ale jednou snad dojde i na ruční techniky.
 Krásné jarní dny přeji Jana.

7 komentářů:

LenkaK. řekl(a)...

Jamalko,nádhera a ještě jednou nádhera.Vyšívání je tak krásné,že by nikdo nemohl poznat,že to byla Tvá první vyšívka.Pa Lenka.K

Dana K. řekl(a)...

Jani, obdivuji tě, jsi úžasná!!!

jamala řekl(a)...

Děkuji moc. Jana

Anonymní řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
Katrinka K řekl(a)...

Nádhera je až neuveritelné že si to dokázala na šlapacom stroji .

Gita Kolačkovská řekl(a)...

je to neskutočná krása, ani slovami nedokážem opísať, aké pocity vo mne vyvoláva pohľad na toto dokonalé dielo :)

Danča řekl(a)...

Pro mne neuvěřitelná krása...máte můj veliký obdiv.