středa 9. května 2018

Až se jaro zeptá II

Dnes toho mám hodně, tak ani nevím, jak začít. TADY je první příspěvek o mojí dece ze sněhových batik. Dodělala jsem borduru a deku jsem začala prošívat. Nejdříve kolem sashingu a potom quiltování. Deka je zhruba 140 x 180 cm, takže si myslím, že jsou důležité dvě věci. Kvalitní vatelín a velký stůl na prošívání. Využívám krásné počasí a šiju venku. Ale i tam si udělám kolem stroje velký pracovní prostor.  Za šlapací stroj jsem si dala ještě jeden a na levou stranu stůl, abych mohla pohodlně prošívat. Rovně jsem prošívala s kráčející patkou.
Práci usnadní quiltovací rukavice (nebo jako mám já pracovní s pogumovanou vrstvou) a quiltovací podložka s hranatým otvorem na zoubky podavačů. Podložka má funkcí hned několik. Práce lépe klouže, zadní látka se neodírá o stroj a špendlíky v topu zase neničí stroj. Používám pouze špendlíky, případně vodou rozpustnou nit na stehování. Nikdy top nelepím, vadí mi dočasnost lepidla, která mne omezuje.
Do deky jsem dala poprvé vlněný vatelín. Prát se musí opatrně, ale stojí to za to, krásně se mi s ním pracovalo. Dávala jsem jen jednoduchou vrstvu. Nemám ráda objemné deky a na práci pod strojem by dvě vrstvy už byly komlikovanější.
Koupit ho můžete TADY, případně na FLERU.

 Lada má vzdálenost od jehly 21 cm a deka se mi naprosto bez problémů vešla.
Natočila jsem krátkou ukázku prošívání na šlapací Ladě 105 s kráčející patkou a s pomůckami.
Takto vypadá deka přichystaná na quiltování.

Od začátku jsem věděla, že budu quiltovat vzory od Lori Kennedy. Její knihy můžete koupit na na Martingalebook nebo Bookdepository. Spousta návodů je dispozici na jejím blogu. Lori, thank's for your beatiful designs.Ještě jedna vychytávka. Opět jsem si udělala velký pracovní prostor kolem sebe a to jsem musela stěhovat znovu stroje. Deku si můžu rozložit a dobře vidím, jak mám pokračovat. A v tomto případě, kdy každý vzor je zvlášť, je spousta zapošívání a na rozložené dece se mi dobře zatahovaly uzlíky. Navíc deka nikde nepadá dolů, netáhne a práce je mnohem jednodušší. 
 Aby mi práce neklouzala, používám těžítka. Přemýšlela jsem i o hrazdě, kterou jsem mnohokrát viděla, ale nakonec jsem si řekla, že mi nevyhovuje. Jednak deku nevidím rozloženou a klipsy se musí docela často přepínat. Takže zvítězila těžítka. Může to být cokoliv, závaží nebo plechovky naplněné něčím těžkým. Je dobré mít nějaké ouško na uchycení. Opět jsem natočila krátké video, o zvukový doprovod se zasloužila naše Vendulka. Stroj jsem vyměnila a quitovala jsem na stroji Mundlos Original Victoria 260.
Další rady jak na volné quiltování TADY.

Čekají mne ještě trojúhelníky a bordury. Ale dny volna skončily, tak mám alespoň čas si poračování rozmyslet.
Děkuji za komentáře a dotazy, nebo reakce, jestli jsou Vám moje rady k užitku.
Zkuste šít venku a když to nejde na stroji, tak třeba ručně. Přeji krásné dny. Jana