Vzpomínám si na první šití na Bernině Auroře před mnoha lety. Před ní jsem měla Pfaff nebo Husquarnu. Ale také jsem byla zvyklá na průmyslovou Minervu. Když jsem sedla k Bernině byl můj dojem stejný jako kdybych sedla za průmyslový stroj. Vysoké patky, které pevně sedí. Na nízké uchycení jsem si nikdy nezvykla, stejně jako na horizontální chapače.
Silný stroj, který není choulostivý na nitě, to je další přednost Berniny. No a ta největší, kterou jsem ocenila je quiltování. A nemyslím jen BSR patku, která hlídá délku stehu. Ale i obyčejné patky mají jednu velkou přednost, která u žádné jiné značky není. Jejich pohyb nahoru dolů je plynulý, patka nepadá silou na stehovou destičku. V poslední době Bernina rozšířila nabídku o patky, které se dají výškově nastavit. Spojí se tak výhoda patek statických a "skákajících". Patky se tak ještě lépe přizpůsobí výšce materiálu. V nabídce je patka pravítková, otevřená a s talířkem. A pak samozřejmě standardní patky různých profilů ve velkém výběru. Tím chci říct, že pokud je nějaký stroj výborný na quiltování a kdo chce mít zážitek i u domácího stroje podobný jako na strojích typu longarm, pak je volbou Bernina. Proč o tom vlastně píšu? Protože občas odpovídám v diskuzích na otázku, jaký stroj je dobrý na patchwork a quiltování. Proto tedy článek, na který můžu odkázat. Také proto, že díky jedné recenzi mi leží takový článek v hlavě.
Ještě něco k longarmu. Je to rok, kdy jsem si řekla, že už neušlapu všechny deky a musím si pořídit něco na quiltování na stole s trochu delším ramenem než má moje Aurora. Zjišťovala jsem si různé možnosti longarm strojů na stole i na rámu. Chvilku jsem uvažovala o domácí Bernině v nějaké vyšší verzi. Zkoušela jsem průmyslový stroj, stále mi vadila jedna zásadní věc a tou byla skákající pravítková patka, která nejde nahradit a má ji právě jen Bernina. Jsem moc náročná? Možná. Ale někdy se v životě přihodí něco, kdy si řeknete: Teď nebo nikdy. Domácí Bernina by byla dobrá volba, ale já jsem nepotřebovala ozdobné stehy a vybírala longarm. Rozhodovala jsem se mezi různými značkami a Berninou řady Q. No samozřejmě, někdy moje ekologická mysl vztyčí prst, jestli to nebylo zbytečné. Nicméně na stroji dělám všechno rovné šití s pravítky i free motion, našívám lemy na deky. Ten velký prostor mi umožní opravdu pohodlné quiltování. Troufám si říct, že udělám více věcí a pohodlněji než na rámech, které jsou z nás v současné době nabízeny. Funkční větší stroj zabudovaný ve stole je pro mne je mnohem lepší řešení než rám, na který si musím stejně udělat sendvič na zemi nebo na stole. Je-li takový rám v sestavě s domácím strojem, tak je časté přepínání deky na rámu nekonečnou činností. Pro běžné domácí šití je longarm na stole varianta, která nezabere příliš místa a deky je možné luxusně prošívat.
Longarm Bernina lze zakoupit se skládacím stolem a později našetřit na rám. Na trhu už jsou rámy studiové (v době, kdy jsem kupovala Borbálu ještě nebyly), které jsou levnější (a také menší a nezabírají tolik prostoru) a jsou pro stroje Q16 a Q20. Tato variabilita je také důležitá, ne každý longarm může ze stolu na rám. A díky novým rámům může na rám i Q16. Najdou se ale i takoví, kdo naopak přešli z rámu na stůl. Je to velmi individuální a záleží to na povaze toho, co vytváříme.
Při šití s pravítky a při quiltování velkých tvarů využívám i laserové hlídání délky stehu, které je spolehlivé. A že stroj zvládne krásně i stehy přes knižní lístek a mezizubní kartáček, tak o tom už jsem se také přesvědčila 😆. Spojení malého silného stroje a velkého prošívacího je pro mne ideální kombinace.
Kam na Berninu. Určitě k prodejci který se na prodej strojů Bernina specializuje. Zaučí vás a odejdete se strojem, který bude dlouho sloužit. Já na Slovensko. PatchworkParty.sk je prodejcem všech strojů Bernina, včetně longarmu. Já mám do Bratislavy blíž než do Prahy a vždy se dovím něco zajímavého, pro mne nového. Důležitý je pro mne přístup, servis a možnosti strojů Bernina. Kdo by se bál eura, tak vůbec nemusí, ani placení v korunách není problém. A jestli jsou to stroje drahé, tak to je otázka. Kvalita x cena je srovnatelná s jinými stroji a u logarmu je to stejné. Nabízené longarmy s kvalitním rámem jsou na úrovni ceny Berniny.
Jani, přeji hezký večer. Přečetla jsem si váš článek a nemohu než souhlasit. Mám
OdpovědětVymazatBerninu 440QE a jsem nad míru spokojena. Jako první stroj jsem měla PFAFF tuším, že 2648, cca před 15 léty. Pak jsem si jednou sedla k Bernině a bylo jasno. PFAFF jsem prodala a Bernina 440 byla jasná volba. Mám ji dodnes a je to moje zlatíčko. Zvažovala jsem i vyšší třídu, ale pak jsem uznala, že na moje šití je tahle dostačující. Přeji, aby vám nový stroj dooobře sloužil a dělal jen radost Jiřina
Přesně tak. Měla jsem stejný Pfaff. Tedy o malinko nižší. Ale tam se to lišilo jen v počtu stehů. Stroj byl slabý a to slavné IDT jenom vyvyžovalo to, jak špatně se na tom šilo. Celou dobu jsem si říkala, že to přece je dobrý stroj, když už stál takové peníze. Ale když jsem sedla k Bernině, tak jsem teprve pochopila. Díky za reakce. Ať se daří. Jana
VymazatAž mě dojímá, jaký je aurora drobeček proti Borbále. Ale jsem moc ráda, že ji mám. Šiju čím dál méně, tak ani neuvažuju o jiném stroji. Mám ještě Horizon od Janome, tak to mi musí stačit.
OdpovědětVymazatBorbála je velká. I Q16 je vedle ní drobek. Zatím šiju hodně. Nemám zatím vnoučata, tak mě to baví. A jednou ji třeba prodám, kdo ví. M. říká, že se musí něco dít, aby se měl čím bavit. A já se v podstatě u toho jenom vezu. J.
Vymazat,,,jak neumím šít na šlapacích strojích, tak ta zelená Bernina se mně moc moc líbí....
OdpovědětVymazat