středa 13. června 2018

...pokračování

včerejšího příspěvku.
V poslední době jsem přemýšlela o svém blogu. Jestli psát, nebo ne. Jestli nestačí jen fotky na Instagram nebo Facebook. Dost často svůj blog využívám já sama, když hledám v návodech, jak jsem to kdysi dělala. A možná se vrátím i tomuto návodu. Takže i kdyby byl jen pro mne a pro Milušku, které tímto odpovídám na dotaz, tak už to nějaký význam asi má. Je to návod na úplně jednoduché šití, které zvládne každý.

Tento sáček jsem šila z pruhu 16,5 x 46 cm. Spodní stranu tvoří přehnutá látka, švy jsou na bocích.
Použila jsem strojovou výšivku, ale malá ruční výšivka půjde taky rychle. Obrázek jde namalovat, natisknout, použít decoupage, aplikaci, patchworkový bloček, uháčkovaný motiv, nebo jen zajímavou látku. Hmmm, musím něco z toho zkusit. Obrázek jsem vyšívala tak, aby střed motivu byl zhruba 7 cm od přeložení, tedy spodní strany budoucího sáčku.
Když dělám něco, co musím opakovaně rozměřovat, tak si z tvrdšího papíru (zase důvod koupit čokoládu v pevném přebalu) vyrobím takovouto značící pomůcku. Na zadní stranu si napíšu rozměr pruhu látky na pytlíček a mám všechno, co potřebuji, až budu šít příště.
Entluji dlouhé strany, a v tomto případě i krátké. Okraje si zažehlím ještě před sešitím bočních švů, je to jednodušší. Sáček je malý a na sešitém se to dělá špatně. Takže na každém konci dlouhého pruhu sežehlím do rubové strany 4 cm.  Kdybych se víc snažila, tak bych krátkou stranu nechala bez entlování a zažehlila na dvakrát, nejdříve 1 cm, pak 4 cm. Potom by bylo potřeba trochu posunout umístění dírky na šňůrku. Dělám to tak na větší sáčky.
Zažehlený přehyb zase rozložím a pruh složím na polovinu lícovou stranou k sobě. Opět používám svoje značítko a jen přiložím na látku a vyznačím místo, kde musím šev přerušit. Samozřejmě zajistím zapošitím. Stejným způsobem sešiju oba boční švy, abych měla otvor na obou stranách. Po stažení šňůrky to jde dobře využít. Nebo navlíknu šňůrku z každé strany a mám dvojité stahování.
Už stačí jen prošít tunýlek. Na kraji a pak asi 1,5 cm od tohoto švu.  Stroj s volným ramenem je výhodou, ale šila jsem i na šlapacím. 
K udržení stejné vzdálenosti od kraje existuje spousta udělátek. Na volné rameno dobře fungují gumičky. Na další možnosti koukněte TADY.
Krásné dny přeji. Jana