středa 17. října 2018

Ještě tisk listy - návod

Ještě se dá využít posledních listů k ekotisku. A protože některé chcete tisknout a nejde to, tak i když to sama neumím a nemám ráda, když někdo učí a pořádně to neumí, tak i přesto jsem se rozhodla sepsat pár poznatků. Pro ty, co tápou zcela. Těm, kdo ekotisk umí se omlouvám, zatím víc neumím. A že možností je hodně. Takže nejdříve moje další pokusy s ekotiskem. No a konečně už vím, co s těmi tisky budu dělat:
Tak a teď jen stručně jak na to. Budu psát o ekotisku na látku: 
Látku je potřeba zbavit apretury, škrobu. To platí pro všechny látky, které chcete barvit. Vyvařit a zbavit škrobu a ostatních nežádoucích látek (včetně přípravků určených k máchání). Pomůže krystalická soda, případně kamenná sůl. 
Látku je potřeba namořit. Velmi důležité je PH používané vody. Nejlépší je na každé barvení voda dešťová. Na moření je možné použít  třeba kamenec nebo rezavou vodou s octem. Výluh rezavých předmětů dělám alespoň týden. Látku pak ponořím do tohoto výluhu. Mořím 12-24 hodin. Kamenec povařím, podle materiálu (bavlna, len) případně přidám krystalickou sodu. Na 100 g látky 4 lžíce kamence, 1/2 lžíce krystalické sody a dostatečné množství vody. Mořidlo ovlivní tisk a konečnou barvu.
Používám hrnce určené jen pro barvení. 
Mokrou látku si rozložím a položím na ni listy, které jsem namočila na 1-30 minut do vody se rzí. Proč 1? Protože záleží spíše na mořidle a 1 znamená, že jsem list jen rezavou vodou protáhla. Vhodné jsou především škumpa (samotná škumpa je mořidlo a tedy jistota), javor, listy ostružiny, olše, dobře mi vyšel i kakost. Listy dávám spodní stranou na látku. Aby se neotiskly listy do všech vrstev, tak celý pruh látky zakryju tenkým igelitem (sáčky do odpadkového koše) a namotám na kulaté dřívko. Převážu provázkem a vařím 2-3 hodiny na páře. Klidně zkuste povařit i ve vodě s dalšími rostlinami. Vybalím až vychladne. Nejlépe další den. Nevybalujte dříve, někdy se píše, že se má otisk rozbalit až za několik dnů. Rozhodně ale až vychladne. Pak máchám a peru, protože je potřeba dostat rez z látky co nejlépe. Jinak v látce dál pracuje a látku rozkládá.
Nejlepší výsledky jsou s vlnou nebo hedvábím, na bavlnu a len se tiskne hůře.

Pokud chcete vyzkoušet, tak platí bych ráda poukázala na bezpečnost při takovéto práci. I to je jeden z důvodů, proč jsem váhala se zveřejněním návodu. Nebudu proto popisovat ani další možná mořidla.
Používejte rukavice. Listy škumpy mohou být toxické, vařte nejlépe venku. Přeji krásný podzim a já jdu zase trénovat vyšívání. Pady jamala


4 komentáře:

 1. Jamalko, děkuju Ti za to, že jdeš vždycky první prošlapávat sníh. A také za Tvé přehledné a srozumitelné, krásně psané návody.
  Když si vzpomenu na naše barvení s Dalmi loni v létě, tak bych našla styčné body, jako je kamenec, rez, voda, látka, rostliny, vaření, namotávání látky. Ae v podstatných detailech se to setsakra liší. :) Nicméně i tak vznikly použitelné tisky, jen netuším, zda jsou taky opakovatelné.

  OdpovědětVymazat
 2. Alenko, teď jsi mne polekala, že to dělám špatně! Nicméně, možností je hodně. Látka nemusí být nutně namořená a mořidlo je možné přidat i do lázně. Ale pro lepší tisky je dobré látku namořit. Ať se ti další tisky daří. Pady jamala

  OdpovědětVymazat
 3. Jen tiše žasnu s otevřenou pusou, Jani. Tvé návod jsou vždy perfektní. M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, děkuju moc. Dnes jsem dodělala poslední letošní ekotisky, tak snad příští rok zase.
   j.

   Vymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala