středa

Strojové jehly

 Dnes o jehlách. Na Facebooku jsem napsala příspěvek a diskuze pod ním mě inspirovala k napsání článku. Takto zněl můj příspěvek a dotaz:
 Já mám vždy během zimy trošku víc času na quiltování. Prošíváte si svoje deky sami? Nezáleží na tom, zda quiltujete rovně s obyčejnou patkou nebo volným quiltem. Pokud ano, měníte jehlu s každým větším projektem? Je to důležité?

Jak je to s těmi jehlami. Já zde nebudu psát o tom, jaké jehly se používají na konkrétní značku nebo typ stroje. To by mělo být v návodu stroje jaký jehelní systém je pro Váš stroj vhodný. Pokud máte starší stroj a návod nevlastníte, tak by mohl být jehelní systém ještě někde na stehové destičce a nebo zapátrejte na internetu. Některé návody ke starším strojům je možné dohledat. Určitě nezkoušejte jehlu posadit níž a jiné finty. Je vždy potřeba najít tu správnou jehlu a případně nechat seřídit stroj, pokud ani se správnou jehlou stroj nefunguje správně. 

Také nebudu psát o tom, jaké jehly se používají na specifické materiály. Na internetu je článků hodně a je zřejmé, že úplety nebo kůže chtějí svoje speciální jehly. Budu psát o jehlách vhodných na prošívání (quiltování).

Jistě je dobré připomenout, že síla jehly by měla vždy korespondovat nejen se sílou materiálu, ale i se sílou použité nitě. 

Chci psát také o životnosti jehly. Děkuji za odpověď Janě Antálekové, která vystihla skoro všechno. Její blog ZDE a na Instagramu ji najdete TADY. A její odpověď vkládám a moc děkuji za tip se šitím na papír:
Prešívam, ale hlavne kráčajúcou pätkou a ihly mením často, napr. ušijem top, vymením ihlu, ale tú použitú, kým je ok nevyhodím - ok znamená, že nie je ohnutá, alebo príliš opotrebovaná.(napr. ak ušijem menšiu detskú deku), ale odložím do zvláštnej krabičky a použijem ju, keď šijem cez papier. Ak idem prešívať, tak dám zase novú ihlu, po prešití jednej deky ju zase vymením. Ihla je spotrebný materiál a podľa mňa záleží aj od ihly ako vyzerá steh......

Výměna jehly by měla být stejnou samozřejmostí, jako je pravidelné čištění stroje ("filc" pod stehovou deskou nepřispívá k dobrému chodu), mazání stroje a u moderních elektronických strojů také pravidelný servis stroje u odborníka. Ani nové stroje nejsou bezúdržbové a pravidelný servis je důležitý k dlouhé životnosti stroje. 

Už se mi stalo, že jsem sedla k cizímu stroji a po pár stezích jsem majitelce řekla, že chci novou jehlu. Jakmile slyším, že to není v pořádku, tak už je to většinou hodně špatně. Taková jehla je pak hodně tupá, případně má už háček na špičce. Stanovte si, jako Jana, kdy jehlu měnit při sešívání. Kvalita jehly má vliv na správný vpich, má vliv na trhání nitě, případně na kvalitu stehu. Poškozená jehla nesvědčí ani stroji.

A jak je to s tím prošíváním? Pokud začínáte prošívat deku, vždy dejte novou jehlu. S prošitím deky její životnost skončila. Pokud prošíváte velkou deku (středně husté prošití) je dobré vyměnit jehlu i v průběhu prošívání. Je jedno, zda se jedná o volné quiltování nebo quiltování s klasickou patkou. Při volném quiltování je stroj ještě citlivější. Pokud si deku quiltujete sami, ušetříte za prošití a nešetřete tedy na jehle. Práce, kterou vložíte do každého projektu je značná a tak si jehly tuto pozornost zaslouží. Proč je to tedy tak důležité? Jak už bylo řečeno, ovlivní to kvalitu stehu. Ovlivní to kvalitu prošití, protože nit bude správně zachycena a také se nebude trhat nit nebo vynechávat stehy. I když použijete větší jehlu, tak vzniklá dírka není problém, ta se zatáhne. Problém je, když je proražená už znehodnocenou jehlou. Byť neznatelně, tak vpich není už hladký. Nepomůže použít tenkou jehlu, která už má svoji životnost za sebou. Pokud vznikne na jehle i nepatrný otřep, zakládáme si na vytahování vatelínu. Pokud Vám vatelín "vylezl" časem v prošití, bude to zřejmě z tohoto důvodu. 

Pro běžné materiály a stroje, které používají jehly s ploškou, jsou vhodné jehly speciálně určené na quilting. Dělají se různých značek a často přímo po určitou značku stroje. Je to důležité proto, že některé mohou být příliš dlouhé a do Vašeho chapače nemusí dobře zapadnout. Jehly na quilting mají zakulacený hrot a jsou konstruované právě na tu větší zátěž. Mají také přizpůsobené očko pro hladký průchod nitě. Jehly s kulatou špičkou méně porušují quiltovaný materiál, nedochází k oslabování vlákna při prošívání. Jehla vlákno nenaruší, ale sklouzne do mezery mezi vlákny. Zvýší to životnost Vaší deky. Samozřejmě platí i výjimky. Při prošívání některých tisků (bílá na bílé a podobné) nebo bali batik je naopak vhodnější ostřejší jehla. 

Značek je opravdu hodně, ale i kvalitní jehly Schmetz, kterým jinak dávám přednost, nemusí pasovat do Vašeho stroje a může se dostavit zklamání. Například stroje Bernina, Husqarna, Singer, Pfaff, ale i další mají svoje speciální jehly.

Pokud máte stroj, který používá jehly s kulatým dříkem, tak použijte jehly typu SES, tedy také s kulatou špičkou. Jehly typu SES se používají také na šití rifloviny.
Za zmínku stojí poniklované nebo titanové jehly, případně další speciální materiály.

Proč jsou lepší kulaté jehly. Pokud máte možnost mít stroj s kulatou jehlou je to mnohem lepší řešení. Například nový stroj Juki 2300 Sumato, který šije jen rovným stehem a měl by být následníkem u nás oblíbeného TL 2200 (dříve TL 98), má jehly s kulatým dříkem a kdybych se měla rozhodnout mezi variantou s ploškou nebo kulatým dříkem, tak rozhodně raději jehly kulaté. Proč? Tento stroj je konstrukčně blíže ke stroji průmyslovému. Mám na mysli především chapač. A pokud u tohoto stoje je jehla s ploškou, tak se ochudíme o krásné stehy, které docílíme tím, že si jehlu můžeme nastavit do ideální polohy vzhledem k chapači a mít tak krásné a dokonalé stehy. 

Síla jehly. Já používám jehly většinou v síle 90/14 (stroj Janome 1600 na rámu i pod strojem). To platí především o prošívání dek. Tenčí jehlu bych použila na quilt, kde nemám švy nebo nešiji přes švy, případně na drobné výplně - mikroquilting. Longarmy na rámu používají jehly ještě silnější č. 100/16 i vyšší.  Pokud má někdo longarm na stole, tak tam je síla jehly závislá na seřízení stroje. U prošívání pod domácím strojem je možné použít o číslo tenší jehlu. Síla jehly je tedy závislá na síle nitě, použitých textilií a na vzoru, kterým budete prošívat. Roli hraje i použité rouno. Zkoušejte vzorek před prošíváním vždy s materiály, které budete prošívat.

Používáte-li lepidlo na spojení vrstev, pak se přesvědče, zda není jehla zanesená lepidlem. Otřete jehlu vatovým tamponem namočeným v lihu.

Starší a silnější jehlu využijete také při výrobě šablon z papíru určených na přenášení vzoru na látku.

A co s těmi jehlami, které jsou určeny k vyhození? Opět si pořiďte krabičku a následně patří do kovového odpadu. 

Budu ráda, když do komentářů napíšete, zda Vám byl článek užitečný. 

Dnes začíná podzim přeji krásné dny. jamala

8 komentářů:

  1. Podzim? Mám pocit, že ještě nebylo léto. Ale k jehlám. Postupně jsem se dopracovala ke značkám, které mi kvalitou vyhovují i k tomu, že stroj je potřeba čistit, mazat (přestože mi při koupi bylo tvrzeno, že u nových strojů to není potřeba) a jehly měnit a nečekat, až se mi zlomí. Jen dávat je do kovového odpadu mě zatím nenapadlo. Tož pěkný podzim. J

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, děkuji za názor. Ono je to s novými stroji problém. Ty, které jsou plné elektroniky by měly opravdu na pravidelný servis. Je to na delší povídání. Není nad mašinu, kterou si pěkně namažu sama. A jsem ráda, že jsem přispěla byť malou ekoradou kam s jehlami. ♥ J.

      Vymazat
  2. Moc užitečný článek, dík👍

    OdpovědětVymazat
  3. ... pěkný, i když upršený, první podzimní den. Já jehly měním vždy s novým projektem a podobně jako Jitka, jsem se dopracovala k jedné značce jehel, které mému stroji "chutnají". Stroj čistím zpravidla při výměně jehly a pokud je to potřeba tak i mažu. Do kovového dopadu jsem třídila a schraňovala jen řezací kolečka, nově k nim přidám jehly. Pohodové podzimní dny Miluška

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju. Já nemám oblíbenou značku jehel, protože mám prostě moc strojů a právě každý chce svoje. A jako u Jitky, jsem ráda, že jsem přispěla alespoň ekoradou. Ale je pravda, že spousta švadlenek tak důležitou věc, jako výměna jehly neřeší a u prošívání je to velmi důležité. Pohodové dny. j.

      Vymazat
  4. Opět moc zajímavý článek. Jehly se snažím vyměňovat s novým projektem. S mazáním je to horší. Raději dávám prohlédnou po čase do servisu. A krabičku na kovový odpad si pořídím - dobrá rada. M.

    OdpovědětVymazat
  5. Každý článek k problematice šití na stroji je užitečný. Kvalita jehel je záhada, pokaždé je k máni jiná značka při stejném označení. Měla sadu jehel, které nedrží v dříku a prostě propadnou, nemilosrdně šla do propadliště dějin.Ráda bych měla obchodníka s jistým nákupem všeho co potřebuji, ale to je asi jen sen v dnešní době, kdy zdánlivě je všeho víc než dost. Nitě, jehly, špendlíky, kvalitní látky a tak bych mohla jmenovat. Jehly měním, stroje udržuji čisté bez nánosu pod destičkou a v člunková dráze. Nic tedy neradím, jen si povzdechnu, možná to bude také užitečné.

    OdpovědětVymazat