Nabídka: Vzpomínkové deky - Ze starého nové

⇒⇒⇒STRÁNKA SE UPRAVUJE⇐⇐⇐

 Podobné deky Vám ráda vyrobím z Vašeho materiálu. Deky jsou vždy originál a textil, který je k dispozici, tvoří základ návrhu. V mojí dílně se šije na starých strojích a myslím, že to k recyklaci také nerozlučně patří. Cena takovéto práce je určena složitostí quiltu a cenou dodaného materiálu. 

Samozřejmostí je štítek na dece, který se našívá na zadní stranu deky a může být na něm věnování, text dle Vašeho zadání bude vyšitý jako strojová výšivka.

U oblečení ze starších materiálů je nutné počítat s opotřebením. Proto je nutné vybírat vhodný vzor i spojení deky tak, aby bylo možné deku opravit. Je také potřeba vyhodnotit, zda daný kousek oblečení zařadit. Materiál nemusí to být 100% bavlna, ale je nutné vědět, že materiál na deku musí být v dobrém stavu, velmi obnošené oblečení nebo rozpadající se textil vhodný není. Samozřejmě přírodní materiály mají přednost.

 Vzpomínková deka má zcela jinou hodnotu než deka z nových látek. Má vlastní energii a i po více než dvaceti letech je se mnou moje babička, kdykoli se podívám na deku z jejích barchetových šatů. Naše nejoblíbenější je flanelovka z košil. 

Kontakt: info@jamala-jamala.cz

Obchodní podmínky ZDE.

 
Nejedná se o deky s fotkami, ale vzpomínková deka jakou mám na mysli může být vzpomínkou na ztracená kila a oblečení, které už nevyužijeme. Vzpomínkou na trička, která už nechceme nosit nebo trička našich dětí, vzpomínkou na kamarády, příbuzné. Především je to k přírodě šetrná možnost, jak mít něco originálního. Můžeme tomu recyklace, upcyklace, refashion, ale stále je to ze starého nové. 
Založila jsem také nástěnku na PINTERESTu s dekami a další recyklační práce ZDE.  

Z oděvů jsou ideální bavlněné košile a jiné oblečení. Populární jsou deky ušité z triček. Není nemožné zpracovat třeba klasické oblekové materiály a další. Každý materiál má svá specifika a podle toho může vzniknout deka zakrývací, pikniková nebo přehoz na sedačku či postel. Klidně to může být jen polštář nebo přehoz na křeslo.

Příklady materiálů a zpracování.


Flanel
Flanelové košile jsou skvělým materiálem vhodným ke zpracování. A pokud máte dostatečné množství košil, tak si vystačíte i bez látky na zadní stranu quiltu. Z flanelu bude teplá zakrývací deka. Klasické oblekové materiály

 

Zpracovat je možné i části oblečení z lehkých oblekových materiálů. V tomto případě sukně a kalhoty. Deka je spojená pouze svazováním. Je vhodná jako přehoz nebo jako pikniková deka. 

Kombinace košiloviny a tenké rifloviny (košile, letní oděvy)
Riflovina je v tomto případě tenká, vhodná na šaty a košile. Já jsem použila letní overaly a košili. Deka je podšitá flanelem a výplň tvoří termolín 80 g/m². Deka je měkká, zakrývací.


Prostěradla
Tato deka je ušitá z prostěradel. Není to typická ukázka deky, kterou bych mohla vyrobit, protože je barvená přírodninami a jako taková může být barevně nestabilní a potřebuje zvláštní ošetřování.  Nicméně jsem ji zařadila. Výroba takového originálu by byla náročná, ale v domácnosti může být jiný textil - ubrusy, barevná prostěradla, který je možné k výrobě takové deky použít.Jednobarevné košile v kombinaci s látkou - moderní dekaJednobarevné košile v kombinaci s látkou - klasická deka

V dece jsou zakomponované výšivky z dědictví.


Košilovina kombinovaná se zbytky látek. Top šila Jana Harmachová. Deku jsem prošívala na šlapacím stroji.

Deka z odstřižků košil, opravdu zbytková. Použila jsem odstřižky z košil, které jsem dostala od kamarádky Kamarádka z nic ušila deku a zbytky mi darovala.

Košile v nebesky modré
Deka z košil, které jsem doplnila zbytky modrých látek v pruzích.Ubrusy, vyšívané nebo háčkované ubrusy a dečky povlečení

Kanafasový ubrus nebo jiný bytový textil lze zakombinovat do deky v kombinaci s jednobarevnou látkou nebo jiným jednobarevným bytovým textilem.


Různé dečky, i mírně poškozené. mohou dostat nový život, pokud se spojí s dalším materiálem. Zde jsem použila starší prostěradlo v zelené barvě a vyšívanou dečku, která sama o sobě už žádnou parádu neudělala. 

Drobné flíčky se staly méně viditelnými díky vytvořenému plastickému vzoru. Jednoduchý vyšívaný vzor, doplněný strohým prošitím se hodí i do moderního interiéru.


Další ukázky se připravují.

Riflovina

Manšestr

Len

Trička