Ze starého nové

 Patchwork vůbec nemusí být nákladný koníček. Samozřejmě se stane nákladným, pokud si koupíte nejnovější zahraniční kolekci a cena za Váš stroj dosahuje pěti až šestimístných hodnot, tak jistě se dá označit za drahého koníčka. Ale šít se dá také na starém stroji (o stroji čtěte na konci článku) a látka nemusí být nutně desetitisícovou položkou na dece. Deka ušitá ze staršího oblečení nebo užitkových textilií má vlastní energii a i po více než dvaceti letech je se mnou moje babička, kdykoli se podívám na deku z jejích barchetových šatů. 

 
Můžeme si ušít vzpomínkovou deku. Nejedná se o deky s fotkami, ale vzpomínková deka jakou mám na mysli může být vzpomínkou na ztracená kila a oblečení, které už nevyužijeme. Vzpomínkou na trička, která už nechceme nosit nebo trička našich dětí, vzpomínkou na kamarády, příbuzné. Především je to k přírodě šetrná možnost, jak mít něco originálního. Můžeme tomu recyklace, upcyklace, refashion, ale stále je to ze starého nové. 

Z oděvů jsou ideální bavlněné košile a jiné oblečení. Populární jsou deky ušité z triček. Není nemožné zpracovat třeba klasické oblekové materiály a další. Každý materiál má svá specifika a podle toho může vzniknout deka zakrývací, pikniková nebo přehoz na sedačku či postel. Klidně to může být jen polštář nebo přehoz na křeslo. Naše nejoblíbenější je flanelovka z košil. Po dvou letech téměř každodenního používání je stále skvělá. V Tipech a návodech najdete odkazy, jak takovou deku ušít.

Častou námitkou bývá, vždyť to jsou staré látky. Samozřejmě musíme počítat s tím, že se nejedná o šití z nového materiálu a vždy je nutné si schovat zbytky látek na případnou opravu. Ano, stane se to, ale záleží na používání, údržbě a kvalitě materiálu. Ten může být velmi trvanlivý i po letech používání.

Příklady materiálů a zpracování 
(nenabízím ušití vzpomínkové deky na zakázku)

Flanel
Flanelové košile jsou skvělým materiálem vhodným ke zpracování. A pokud máte dostatečné množství košil, tak si vystačíte i bez látky na zadní stranu quiltu. Z flanelu bude teplá zakrývací deka. 




Klasické oblekové materiály

 Zpracovat je možné i části oblečení z lehkých oblekových materiálů. V tomto případě sukně a kalhoty. Deka je spojená pouze svazováním KLIK na návod. Je vhodná jako přehoz nebo jako pikniková deka. Srubová deka je ušitá z jednobarevné treviry. Léta jsme ji měli na sedačce a stále vypadá jako nová. 






















Kombinace košiloviny a tenké rifloviny (košile, letní oděvy)
Riflovina je v tomto případě tenká, vhodná na šaty a košile. Já jsem použila letní overaly a košili. Deka je podšitá flanelem a výplň tvoří termolin 80 g/m². Deka je měkká, zakrývací.












Prostěradla
Tato deka je ušitá z prostěradel. Není to typická ukázka deky, kterou bych mohla vyrobit, protože je barvená přírodninami a jako taková může být barevně nestabilní a potřebuje zvláštní ošetřování.  Nicméně jsem ji zařadila. Výroba takového originálu by byla náročná, ale v domácnosti může být jiný textil - ubrusy, barevná prostěradla, který je možné k výrobě takové deky použít. 

V této dece jsou použité i lněné látky - viz. Len



Jednobarevné košile v kombinaci s látkou - moderní deka



Jednobarevné košile v kombinaci s látkou - klasická deka

V dece jsou zakomponované výšivky z dědictví.


Košilovina kombinovaná se zbytky látek. Top šila Jana Harmachová. Deku jsem prošívala na šlapacím stroji.

Deka z odstřižků košil, opravdu zbytková. Použila jsem odstřižky z košil, které jsem dostala od kamarádky Kamarádka z nich ušila deku a zbytky mi darovala.

Košile v nebesky modré
Deka z košil, které jsem doplnila zbytky modrých látek v pruzích.



Ubrusy, vyšívané nebo háčkované ubrusy a dečky povlečení

Kanafasový ubrus nebo jiný bytový textil lze zakombinovat do deky v kombinaci s jednobarevnou látkou nebo jiným jednobarevným bytovým textilem.






Různé dečky, i mírně poškozené. mohou dostat nový život, pokud se spojí s dalším materiálem. Zde jsem použila starší prostěradlo v zelené barvě a vyšívanou dečku, která sama o sobě už žádnou parádu neudělala. 





Drobné flíčky se staly méně viditelnými díky vytvořenému plastickému vzoru. Jednoduchý vyšívaný vzor, doplněný strohým prošitím se hodí i do moderního interiéru.


Riflovina  a manšestr
jsou pevnější materiály a tek se budou hodit třeba na piknikovou deku nebo přehoz na sedačku nebo na křeslo U těchto materiálů je vhodné použití bodového prošití nebo svazování. KLIK na návod.

Len
je výborný doplňkový materiál. Dobře se barví přírodninami a v dece udělá krásný efekt. Deka z něj je těžká, ale různé lněné oblečení je také výborným materiálem vhodným ke zpracování. 

Trička
Deky z triček jsou oblíbené. Tričko je nutné podžehlit vlizelinem vhodným pod úplety, Často se využívají právě obrázky na tričkách. Zde bych přidala jednu radu. Nebojte se prošívat přes obrázky, ony nezmizí. Pokud totiž necháte velké plochy bez prošití po praní to může dělat neplechu a deka nebude pěkná. Na prošívání použijte jehlu vhodnou na úplety a vždy dejte novou jehlu s novým projektem.

Jak je to s tím strojem
Už jsem v úvodu zmínila stroje. Ano, lze ušít deku i ručně nebo na starém stroji. Pro každého není vhodný starý stroj a pokud se budete věnovat patchworku a chcete se posunout, tak je lépe vybrat dražší stroj než vystřídat několik levných strojů. Prostě stroj s trvalou hodnotou, který vydrží a ne stroj na jedno použití. I to je mnohem šetrnější k přírodě, protože si koupíte jeden.