šití, patchwork, quilting, šlapací šicí stroje, vyšívání, háčkování, pletení, upcyklace. přírodní barvení... To vše za dohledu mých čtyřnohých parťáků, kteří jsou součástí mého života a patří do něj.
Nejdříve představím 2 deky z lásky, které jsem letos ušila a které ještě nebyly tady na blogu. Deka pro Lucku je ta novější. Obrázky šily a vyšívala různé švadlenky. Já jsem deku kompletovala a dokončila. Na borduru jsem použila srdíčka jejichž šablony byly k dispozici odběratelům blogu.
Deka z lásky pro Lucku Více fotek v albu KLIK SEM.
Prošití jsem zvolila tak, aby respektovalo vzor látky na pozadí obrázků a deka je přitom měkká. Srdíčka a motivy obrázků jsou obšité do vzoru.
Přidala jsem dárek pro maminku a pro Lucku.
Už na začátku roku jsem předala deku pro Rozárku.
Následuje 5 dek pro Klubko s nití pomáhá, opět tedy charitativní počin. Nejdříve dvě malé deky.
1. Bloky jsou strojová výšivka - aplikace. Bloky jsem dostala a doplnila do deky látkou s rybičkami. Bloky jsem ořezala na velikost 31,5 cm i se švy. Bordury jsou 17 cm a středový 15,5 a 11,5 cm Výplň Termolin 140 g a zadní strana jemná bavlna. Výšivka je k dispozici u Vyšívání NEJ šicí stroje.
2. Autíčková. Bordury 4,5 a 11,5 cm. Zadní strana deka a výplň Termolin 80 g. Zadní strana fleece deka.
3. Falešný patchwork věnovala Anka Zimová z Patchworkparty.sk a já jsem dlouho nevěděla jakou látku použít na borduru.
Výplň Jan L 120 g, Zadní strana flanel.
4. Deka, která vznikla díky sbírce Věnuj top. Z jednoho srubového topu jsem ušila dvě deky a toto je druhá. Výplň Termolin 120 g, zadní strana žlutý flanel. Původní příspěvek najdete TADY KLIK.
Zadní strana:
Detail prošití:
Ještě jedna deka ze sbírky Věnuj top. Deku šila Monika Kolejová a já přidala jen borduru a deku dokončila. Sbírka Věnuj top KLIK TU.
Pokud jste na můj blog zavítali náhodou. tak nabízím možnost odebírat nové články. K odběru článků na tomto blogu se můžete přihlásit v kontaktním formuláři. Je to zdarma, vyplňujete pouze e-mail a vzkaz. Neuniknou vám neuniknou žádné články z obou mých blogů.
Pokud článek čtete na mobilu nebo podobném zařízení, je nutné zadat verzi pro web a formulář najdete v bočním sloupci. Na počítačích je formulář viditelný.
Dnes mám takový slavnostní den, protože bych vám ráda představila společný projekt s NEJ Šicí stroje.
Je určený pro ty, kdo s pravítky pracují nebo se chtějí této disciplíně naučit. Jedná se o pravítko určené pro volné quiltování s pravítky a je to pravítko navržené pro šití ve stínu švu.
💗 Pravítko má výhody, které pro mne byly důležité. Je navrženo tak, aby bylo pohodlné do ruky a dobře se drželo. Využila jsem co mi vyhovuje a vyvarovala se toho, co mi na tomto typu pravítek vadilo.
💗 Je oboustranné a příjemně se po dece posunuje, což je pro mne zásadní jak na rámu, ale hlavně pod strojem.
💗 Oblouky lze využít na vzory do sashingu nebo při obšívání aplikací
💗 Díky mřížce je pravítko vhodné i na šití rovných čar na borduru - vzor piano keys.
Takto pravítko vypadá a klíčové jsou právě výstupky ve velikosti 1/4 inch, které pomáhají držet pravítko přesně tam, kde má být a velmi práci ulehčí.
Kde pravítko koupíte?Veškerá práva k návrhu jsem darovala NEJ šicí stroje a tam ho také najdete.
Kdy potřebujeme prošívat ve stínu švu? 👉 Pokud prošíváme jednotlivé bloky a sashing volným quiltem, tak ohraničení bloků je dobré prošít rovně, jinak se bude v místě švů materiál zvedat a bude kazit celkový dojem.
👉 Pokud chceme prošít větší blok a respektovat patchworkový vzor
Upřesnění: Pravítko nevyrábíme. Zvažovali jsme tu možnost, ale prodávat jeden nebo dva druhy pravítka nemá význam. Děláme si tedy pravítka jen pro osobní potřebu. Toto pravítko jsem se rozhodla darovat, aby tady bylo na trhu pravítko, které je pro mne nejvíc důležité.
Přidám rovnou projekt. Top šila paní Jana Veitová a já jsem ji prošívala. Původně jsem vůbec neplánovala spojit tuto deku s pravítkem . Nicméně navržené prošití je pro toto pravítko jak dělané. Ve videu jste viděli postup. Já jen dodám, že každý čtverec jsem prošívala zvlášť. Poté jsem prošila sashing vždy v celé dlouhé řadě dejme tomu svisle a následně horizontálně tak, aby v křížení vzor navazoval.
Stručný popis projektu:
I když pravítko je navrženo v inch, dá se aplikovat i na šití v centimetrech. Čtverec vychází 14 cm, sashing má poloviční šířku, tedy 7 cm. Základ je čtverec 10 cm (celková velikost, která počítá se švovým přídavkem 0,75 cm), pruhy našívané kolem čtverce jsou široké 5 cm (opět včetně švového přídavku). Budete-li řezat v inch v odpovídající velikosti, bude čtverec malinko větší. Případně můžete šít malinko větší šev než 1/4 inch, aby velkost byla stejná.
Důležité je švy ve čtverci sežehlovat k jedné straně, nikoli rozžehlovat.
Čtverec rozříznete na čtvrtiny. Samozřejmě jde šít i tak, že budete šít ze zbytků a dělat jen čtvrtinový díl, práce bude malinko pomalejší.
MŮJ TIP: Délku pruhů určuje jak budete mít nastavený švový přídavek. U prvního čtverce si určíte délku proužků naměřením po přišití prvních dvou pruhů kolem čtverce. Údaj si zapište a pak už budete řezat délku pruhů vždy stejně.
Tip č. 2. Moje bordura bude ze zbytků. Pokud šijete takovou borduru z metráže, tak na borduru sešijte několik dlouhých pruhů a teprve potom nařežte na požadovanou šířku. Různé skupiny pak sešijte tak, aby vznikl různorodý celek.
Jak vidíte já pracuji na svojí dece a určitě bude i nějaké video až budu prošívat.
Na sashing řežeme pruhy 8,5 cm, výsledná velikost bude 7 cm. Počet čtverců a případná bordura se řídí velikostí deky, jakou budete potřebovat.
No a pak se už jen vrhnete na prošívání. Ve srubovém vzoru jsem navrhla prošívání ve stínu švu a v sashingu už je to na vás. Klidně také s pravítkem jak vidíte na obrázcích.
NA ZÁVĚR. Prošívání ve stínu švu má své místo v jakémkoli blokovém prošívání. Má své místo i jako samostatný prvek v dobře navrženém prošití. Výsledek by neměl působit jako nedodělaný quilt, oproti tomu všehochuť quiltovacích vzorů potlačí patchworkové dílo.
Nějak takto může vypadat vaše deka:
Poděkování. Ještě jednou bych chtěla poděkovat Janě Veitové za možnost použít její deku.
Krásně proquiltované dny přeji. jamala
P.S. Ještě jeden příklad, kdy jsem ráda zvolila pouze prošití ve stínu švu:
Pokud jste na můj blog zavítali náhodou. tak nabízím možnost odebírat nové články. K odběru článků na tomto blogu se můžete přihlásit v kontaktním formuláři. Je to zdarma, vyplňujete pouze e-mail a vzkaz. Neuniknou vám neuniknou žádné články z obou mých blogů.
Pokud článek čtete na mobilu nebo podobném zařízení, je nutné zadat verzi pro web a formulář najdete v bočním sloupci. Na počítačích je formulář viditelný.
Dnes bych vám ráda představila tři deky, které jsem dokončila. První deka je větší, další dvě jsou malé.
Srdíčkovou jsem ušila nejdříve bez srdíček. Jenže to chtělo oživit. Jednoduchý tvar aplikace jsem si vytvořila pro vyšívák, protože cokoli našívat na hotovou deku pod strojem není dobrý nápad. I tak bylo upínání celé deky do rámečku nekonečné. Prošití jsem navrhla jednoduché. Prošívala jsem po diagonále a ve vzniklém čtverci jsem šila chrámová okna. Taková trochu jiná než v minulém příspěvku o chrámových oknech KLIK. Je to taková další varianta, jak použít chrámová okna v bloku, ale tento blok jsem si v podstatě vytvořila prošíváním. Mřížku pro chrámová okna jsem si nakreslila. Protože dělící příčky nahoře a dole jsou stejně široké jako čtverečky, mohla jsem quiltovaný vzor prodloužit i směrem do bordur. MŮJ TIP: Pokud si děláte vlastní návrh jako já, tak je dobré myslet na to, že pokud zachováte modul základního dílku, tak to může výrazně pomoci při vymýšlení quiltování. Zatímco nahoře a dole vzor vlastně pokračuje, tak na boční straně vznikly menší trojúhelníky, které už jsem vyplnila jen čárkami. Prošití je taková chytrá horákyně, protože respektuje i nerespektuje patchworkový vzor. Současně mu nic neubírá a na celkové fotce je vidět, že patchwork rozhodně prošitím nezmizel. Takové prošití se bude dobře dělat i pod strojem. Prošitím po diagonále deku stabilizujete a pak jen přidáte výplň do vzniklých čtverců. Tento typ chrámových oken není tak náročný na přesnost a často ho používám. Více jsem o nich psala na členském blogu. Výplň Jan L 150 g a zadní strana plátno.
Další deka je trochu nefotitelná potvůrka. Nicméně si představujte, že je krásná 😃.
Dětská deka v jemných barvách je tvořena jen čtverci a bordurami. A opět jsem počítala s prošitím a bordura má šířku poloviny čtverce.
Abych nemusela prošívat ve stínu švu, tak jsem přes švy udělala vlnky volným quiltováním. Středem čtverců jsem šila rovně volným quiltem s pravítkem. Místo kreslení jsem si místo prošití označila značítkem Hera. Toto značítko jsem objevila už v době, kdy jsem začala s barvením přírodninami a hledala něco čím značit na takové látky. Japonský způsob značení spočívá ve vytvoření rýhy na látce. Koupíte v Ragosu SEM KLIK
Deku jsem prošívala pod strojem. Zadní strana plátno, výplň Termolin 140 g.
Na třetí deku jsem použila vzor snowball. Jednotlivé čtverce jsou sešívané z pruhů a pak jsem odšila rohy výraznější oranžovou látkou. Oříškem bylo hledání látky na borduru. Zvítězila tlumená oranžová, která quilt pěkně uzavřela. Prošívala jsem na rámu velkým dvojitým meandrem. Zadní strana flanel, výplň Termolin 140 g a díky velkém prošívacímu vzoru je deka příjemně měkká.
Pro dnešní den je to vše. Snad jen bych vás ujistila, že nezahálím a po vynucené pauze chystám další díly o quiltování na členský blog. Můžete se těšit i zde na blogu na jednu novinku a také
Pokud jste na můj blog zavítali náhodou. tak nabízím možnost odebírat nové články. K odběru článků na tomto blogu se můžete přihlásit v kontaktním formuláři. Je to zdarma, vyplňujete pouze e-mail a vzkaz. Neuniknou vám neuniknou žádné články z obou mých blogů.
Pokud článek čtete na mobilu nebo podobném zařízení, je nutné zadat verzi pro web a formulář najdete v bočním sloupci. Na počítačích je formulář viditelný.
Chrámová okna myšleno jako quiltovaný vzor. Je spousta variant, ukážu tady pár příkladů jejich klasické podoby tak, jak jsem je použila já. Moje kamarádka quilterka říká, že chrámová okna jsou pro lidi, co nemají fantazii, ale já si to nemyslím.
Důvodů proč je používat několik.
👉 Nemusím prošívat ve švu. Pokud švy rozžehlujete, tak chrámová okna jde s úspěchem použít 👉 Prošití je vhodné i na užitkové deky 👉 Prošívat mohu i s kráčející patkou - velké vlny, ideální je samozřejmě si vzor předkreslit. Viz odkaz na článek níže 👉 Mohu prošívat volným quiltem nebo volným quiltem s pravítky 👉 Vzor je vhodný i pro stroje s malým ramenem na rámu 👉 Vzor je i pro ty, kdo nezvládají vzory na volné quiltování při kterých je nutná orientace v prostoru 👉 Velmi vhodný vzor i na dodatečné prošití deky 👉 Je to vzor hodící se na celoplošné prošití, tak na prošití do bloku, případně i na sashing nebo na borduru 👉 Chrámová okna jsou zkrátka pěkná a praktická
Kombinace s rovným prošíváním. Autorská deka více KLIK SEM
Různé kombinace chrámových oken v borduře a použití v blocích: Více KLIK TU
Dodatečné prošití deky asi po 15 letech a opět chrámová okna prošívaná volným quiltem na šlapacím stroji.
Top šila Jana Daisy K. Chtěla jsem, aby deka byla prošitá jen málo, aby zůstala užitková
Okna jako celoplošný vzor (bez ohledu na patchworkový vzor) v kombinaci s meandry. Deka prostějovských patchworkářek
V kombinaci s rovnými čarami okna krásně rozdělila dlouhou a úzkou deku s málo výrazným patchworkovým vzorem.
Chrámová okna v blocích i v borduře. Top šila Vlasta Z.
V užším provedení navazují na rovné prošití. Top šila Marcela Š.
Kombinace rovného prošívání a velkých chrámových oken. Vzory se překrývají. Top šila Marcela Š.
Na této dece jsem kombinovala velká a malá chrámová okna do patchworkového vzoru.
Dvojitá chrámová okna na patchworkovém vzoru mušle.
Chrámová okna v malém provedení na široké borduře
Opět jako součást bordury
Dvojitá chrámová okna jako výplňový vzor
Další varianty najdete také na členském blogu, kde se zabývám dalšími vzory šitými v mřížce a jejich použití.
Krásné a tvořivé dny přeji. jamala
Pokud jste na můj blog zavítali náhodou. tak nabízím možnost odebírat nové články. K odběru článků na tomto blogu se můžete přihlásit v kontaktním formuláři. Je to zdarma, vyplňujete pouze e-mail a vzkaz. Neuniknou vám neuniknou žádné články z obou mých blogů.
Pokud článek čtete na mobilu nebo podobném zařízení, je nutné zadat verzi pro web a formulář najdete v bočním sloupci. Na počítačích je formulář viditelný.
Jako bonus dostanete odkaz na album tipů. Co to znamená? Tipy, které jsou volně zde na blogu v albu najdete na jednom místě.
Dalším bonusem je šití a papír, každý měsíc jeden blok.
Můžete se také přihlásit k placené verzi blogu, kde najdete návody a rozšířené články KLIK SEM pro info.