Podle článků na blogu to vypadá, že nic moc nedělám, ale není to pravda. Trochu jsem prošívala zakázky KLIK SEM a věnovala se různým aktivitám. O tom třeba jindy.
Dnes vám chci trochu představit svoje #šití_bez_not a hlavně ukázat i nějaké dokončené výrobky.
Pojmenovala jsem si to po svém, mám už i jakési svoje postupy, které jsem si časem na tohle zbytkové šití vytvořila.
Jedná se tedy o šití ze zbytků nebo z toho, co je k dispozici. Třeba oblečení a podobně. Podělím se o tři rady, které pomohou se ve zbytcích neztratit. A pod obrázkem najdete další
👉 Jednou mi někdo na psal: Také jsem dostala zbytky a vytáhnu z nich co potřebuji. Tenkrát jsem si uvědomila, že nic není špatné, nic není škaredá látka. Takže rada první: zpracovat všechno co se nabízí.
👉 Rada druhá: když už si chci vybrat na nějaký projekt, nesmí to trvat dlouho. Mám třeba zbytků hodně. Vím, že chci opravdu něco z nich vybrat na malý projekt, tak je dobré dát si časový limit na hledání vhodného materiálu. Vybrat a jít tvořit z toho, co jsem vybrala. Nemusím nutně použít všechno.
👉 Rada třetí. Při sešívání zapomeňte na všechna patchworková pravidla. Mám na mysli styly, dogmata, předsudky a cokoli co svazuje a směřuje nás kam nechceme. Jako bychom začínali šít od nuly.
👌 Při šití netřídím, zbytky dávám do jedné krabice. Pokud zbytky dostanu nechám je v krabici a pracuji s tím co mám. Dále s nimi zacházím podle charakteru zbytků. Při šití mi pak u stroje stojí jedna krabice. Výběr dělám jen na malé projekty. Jednoduše řečeno, nedělám taková ta klasická doporučovaná třídění podle barev nebo tvarů. Nikdy látky nezarovnávám. Nechám je tak jak jsou (například oblé tvary apod.) a toho pak využívám. Zpracuji co je v krabici, dokud není prázdná.
👌Nemám nijak definováno co je zbytek. Pro někoho je zbytek něco, co jiný vyhodí, někdo považuje za zbytek látku určité velikosti. Já se rozhoduji vždy jinak, záleží na více okolnostech. Jsou to tedy jednak pidi kousky i větší kusy.
👌 Doplňkové látky používám podle situace, zpravidla na deky.
👌 Neplánuji. Sednu ke stroji a sešívám a ono si to řekne samo.
👌 Šiju tak, aby nevznikal další odpad. I ty nejmenší kousky postupně všívám.
👌 Nevyhýbám se netradičním materiálům.
👌 Používám hodně nůžky, řezák používám bez pravítka, to pak potřebuji na závěrečné zarovnání. Samozřejmě každý má svůj rukopis a tak dělám určitě podle nějakých modelů, které jsem si už zažila.
Na následujícím obrázku jsou jakési sruby, které vznikly z krabice se zbytky, které byly nařezané většinou na pruhy. Někdy jsou v tom sruby vidět více, někdy méně. Šiju tak, jak to trefím.
Už jsem napsala, že někdy vyberu na taštičky předem, někdy se bavím tím, zda ušiju něco z posledních zbytků v krabici. Měla jsem takovou už dost přebranou krabici zbytků a dala jsem si minutu na výběr látek na taštičku. (Podle rady č. 2). Na obrázku vidíte výběr a nakonec jsem ani všechno nepoužila, ale hlavně jsem nehledala nic jiného, než to, co bylo na dně krabice. Taštička se stala mojí favoritkou a určitě si ji nechám.
![]() |
Kousek koženky, který jsem v krabici objevila, jsem využila na poutko. |
Na následujících obrázcích je vždy jedna taštička z obou stran.