šití, patchwork, quilting, šlapací šicí stroje, vyšívání, háčkování, pletení, upcyklace. přírodní barvení... To vše za dohledu mých čtyřnohých parťáků, kteří jsou součástí mého života a patří do něj.
Dnes mám takový slavnostní den, protože bych vám ráda představila společný projekt s NEJ Šicí stroje.
Je určený pro ty, kdo s pravítky pracují nebo se chtějí této disciplíně naučit. Jedná se o pravítko určené pro volné quiltování s pravítky a je to pravítko navržené pro šití ve stínu švu.
💗 Pravítko má výhody, které pro mne byly důležité. Je navrženo tak, aby bylo pohodlné do ruky a dobře se drželo. Využila jsem co mi vyhovuje a vyvarovala se toho, co mi na tomto typu pravítek vadilo.
💗 Je oboustranné a příjemně se po dece posunuje, což je pro mne zásadní jak na rámu, ale hlavně pod strojem.
💗 Oblouky lze využít na vzory do sashingu nebo při obšívání aplikací
💗 Díky mřížce je pravítko vhodné i na šití rovných čar na borduru - vzor piano keys.
Takto pravítko vypadá a klíčové jsou právě výstupky ve velikosti 1/4 inch, které pomáhají držet pravítko přesně tam, kde má být a velmi práci ulehčí.
Kde pravítko koupíte?Veškerá práva k návrhu jsem darovala NEJ šicí stroje a tam ho také najdete.
Kdy potřebujeme prošívat ve stínu švu? 👉 Pokud prošíváme jednotlivé bloky a sashing volným quiltem, tak ohraničení bloků je dobré prošít rovně, jinak se bude v místě švů materiál zvedat a bude kazit celkový dojem.
👉 Pokud chceme prošít větší blok a respektovat patchworkový vzor
Upřesnění: Pravítko nevyrábíme. Zvažovali jsme tu možnost, ale prodávat jeden nebo dva druhy pravítka nemá význam. Děláme si tedy pravítka jen pro osobní potřebu. Toto pravítko jsem se rozhodla darovat, aby tady bylo na trhu pravítko, které je pro mne nejvíc důležité.
Přidám rovnou projekt. Top šila paní Jana Veitová a já jsem ji prošívala. Původně jsem vůbec neplánovala spojit tuto deku s pravítkem . Nicméně navržené prošití je pro toto pravítko jak dělané. Ve videu jste viděli postup. Já jen dodám, že každý čtverec jsem prošívala zvlášť. Poté jsem prošila sashing vždy v celé dlouhé řadě dejme tomu svisle a následně horizontálně tak, aby v křížení vzor navazoval.
Stručný popis projektu:
I když pravítko je navrženo v inch, dá se aplikovat i na šití v centimetrech. Čtverec vychází 14 cm, sashing má poloviční šířku, tedy 7 cm. Základ je čtverec 10 cm (celková velikost, která počítá se švovým přídavkem 0,75 cm), pruhy našívané kolem čtverce jsou široké 5 cm (opět včetně švového přídavku). Budete-li řezat v inch v odpovídající velikosti, bude čtverec malinko větší. Případně můžete šít malinko větší šev než 1/4 inch, aby velkost byla stejná.
Důležité je švy ve čtverci sežehlovat k jedné straně, nikoli rozžehlovat.
Čtverec rozříznete na čtvrtiny. Samozřejmě jde šít i tak, že budete šít ze zbytků a dělat jen čtvrtinový díl, práce bude malinko pomalejší.
MŮJ TIP: Délku pruhů určuje jak budete mít nastavený švový přídavek. U prvního čtverce si určíte délku proužků naměřením po přišití prvních dvou pruhů kolem čtverce. Údaj si zapište a pak už budete řezat délku pruhů vždy stejně.
Tip č. 2. Moje bordura bude ze zbytků. Pokud šijete takovou borduru z metráže, tak na borduru sešijte několik dlouhých pruhů a teprve potom nařežte na požadovanou šířku. Různé skupiny pak sešijte tak, aby vznikl různorodý celek.
Jak vidíte já pracuji na svojí dece a určitě bude i nějaké video až budu prošívat.
Na sashing řežeme pruhy 8,5 cm, výsledná velikost bude 7 cm. Počet čtverců a případná bordura se řídí velikostí deky, jakou budete potřebovat.
No a pak se už jen vrhnete na prošívání. Ve srubovém vzoru jsem navrhla prošívání ve stínu švu a v sashingu už je to na vás. Klidně také s pravítkem jak vidíte na obrázcích.
NA ZÁVĚR. Prošívání ve stínu švu má své místo v jakémkoli blokovém prošívání. Má své místo i jako samostatný prvek v dobře navrženém prošití. Výsledek by neměl působit jako nedodělaný quilt, oproti tomu všehochuť quiltovacích vzorů potlačí patchworkové dílo.
Nějak takto může vypadat vaše deka:
Poděkování. Ještě jednou bych chtěla poděkovat Janě Veitové za možnost použít její deku.
Krásně proquiltované dny přeji. jamala
P.S. Ještě jeden příklad, kdy jsem ráda zvolila pouze prošití ve stínu švu:
Pokud jste na můj blog zavítali náhodou. tak nabízím možnost odebírat nové články. K odběru článků na tomto blogu se můžete přihlásit v kontaktním formuláři. Je to zdarma, vyplňujete pouze e-mail a vzkaz. Neuniknou vám neuniknou žádné články z obou mých blogů.
Pokud článek čtete na mobilu nebo podobném zařízení, je nutné zadat verzi pro web a formulář najdete v bočním sloupci. Na počítačích je formulář viditelný.
Ahoj, držím pěsti. Je to těžké, teprve s počtem prošitých dek vidím, jak jsem některé věci dělala složitě a náročně. Teď jsem prošívala Deku z lásky. Ušitá byla hned, ale pak mi tady ležela a já se nemohla odhodlat. Nakonec jsem naprosto spokojená a nic to nechtělo, jen poslouchat tu deku o co si říká. Drž se, jamala
Děkuji za Vaše komentáře vždy mne potěší zpětná reakce. Nevkládejte prosím žádné odkazy do Vašeho komentáře. Z důvodů ochrany mých čtenářů před spamem nebudou publikovány. Děkuji za pochopení.
Lezarts
OdpovědětVymazatVelice praktické!!! Bravo.
Moc, moc děkuju, ♥
VymazatMáš můj neskonalý obdiv, jak to krásně dokážeš vymyslet. Já teď zrovna prošívám deku do Brna a mám pocit, že jsem ji trochu zabila... papa, Eva
OdpovědětVymazatAhoj, držím pěsti. Je to těžké, teprve s počtem prošitých dek vidím, jak jsem některé věci dělala složitě a náročně. Teď jsem prošívala Deku z lásky. Ušitá byla hned, ale pak mi tady ležela a já se nemohla odhodlat. Nakonec jsem naprosto spokojená a nic to nechtělo, jen poslouchat tu deku o co si říká. Drž se, jamala
Vymazat