ALBUM - moje práce 2023

ALBUM - moje práce 2023
Album všech prací 2023. ♥KLIK NA KOČIČKU♥ Další fotky, které nebudou na blogu ani nikde jinde. Dejte si sledování alba, ať vám nic neunikne.

čtvrtek

Hand made

Aneb opravdu vyrobeno ručně. Šití s jehlou v ruce považuji za meditativní činnost, která mne vždy bavila. Nikdy mi nevadilo ručně přišívat lemy nebo pikýrovat sako. První patchwork podle praktické ženy, který jsem kdysi dělala, byl také šitý v ruce a dávno tomu jsem ušila bouři na moři na dvojpostel. Párkrát jsem ještě koketovala s šitím podle šablonek - metoda English Paper Piece EPP, kdybych prohledala krabice, našla bych různé práce. Ruční vyšívání mi také není cizí, protože babička pocházela z jižní Moravy a samozřejmě hodně vyšívala. Ráda prošívám v ruce a dělám spíše takové ty moderní big stitch. A i když jsme se v poslední době věnovala jiným činnostem, tak je ten nejvhodnější čas věnovat opět ručnímu šití.


Dostávám se pomalinku k bodu 1. na cestě k šití a tím je navléknutí nitě do jehly. Babička mi vždycky říkala, že se nenaučím vyšívat, protože neumím navléknout nit. Moje metoda navlékání přešla v postup, který jsem natočila na krátké video. Kdo mne sleduje na Facebooku, tak už viděl. Sem dávám navlékání jehly s velmi malým očkem a obyčejnou nití. A ano, chvilku mi trvá, než natočím správně jehlu s malým otvorem, vlastní navléknutí je už rychlé. Vtip je v tom, že čerstvě ustřiženou nit držím mezi prsty a jehlou projedu tak, že vlastně jehlu na nit nasadím a nit se v takovém případě nemá šanci roztřepit. Není to nic převratného, ale i tak to mnozí neznají. Přirovnala bych to opět k háčkování. Krátký sloupek je notoricky známý pro ty, kdo umí háčkovat, ale jistě objevný pro ty, kdo se takovou činnost teprve chtějí naučit. Takže bod 1. - máme navléknuto.

Bod č. 2. Budeme potřebovat něco na rozjezd a tak si podle DinLife -  KLIK SEM můžete ušít jehelníček jako jsem to udělala já. Můj je šitý ze starších látek barvených přírodninami a jako výplň jsem použila nitě, které odkládám při šití. Výplň z nití je praktická, protože jehelníček (špendlíkovník) špendlíky a jehly netupí a krásně do něj zajedou a navíc je těžší a to mi přijde praktičtější.
Pokud jste zatím ručnímu šití nepřišli na chuť, tak berte tahle úžasná videa jako večerníčky. Pro mne je to fantastická podívaná a už jsem tady odkaz na tato videa dříve dávala, takže je možná znáte.


Vycpání jehelníčku nitěmi není nic co bych vymyslela, je to stará věc. Vlastním jeden zajímavý kousek i s původními jehlami.

U nás se říká jehelníček, ale předchozí výrobek by se měl spíše jmenovat špendlíkovník. Takže já mám špendlíkovník a v rámci svého meditačního počinu jsem si vyrobila i jehelníček.

Už jsem psala, že mě láká spíš modernější prošití nebo japonský styl prošívání boro. Už loni jsem si koupila dvě knihy, které třeba někdy představím. Můj jehelníček je opět z látek barvených přírodninami. Jako výstuhu jsem použila kousek starého prostěradla. Uprostřed jehelníčku jsou tři filcové listy prošité středem spolu se základním obdélníkem a slouží k uchování jehel. Poutko je vytvořené jednoduchým způsobem z přeloženého a předním stehem prošitého proužku látky. Nepoužívám žádné řezací kolečko, jen nůžky nebo látky trhám a celý jehelníček je šitý ručně. Moje výbava je nyní kompletní a naprosto chápu i to, že někomu to může připadat neumělé a hodné žáka první třídy. ale je to přesně to, co nyní potřebuji a co mi dělá radost. A ne nadarmo se z těchto způsobů šití vyvinul poměrně nový trend slow stitching. Variant ručního šití je velké množství a každý budeme mít jinou cestu. A pokud chcete zkusit přesné šití, tak TADY najdete pár šablon pro ruční šití. Už před dvěma lety jsem si rozkreslila v programu QuiltAssistant pár bloků, které jsou vhodné na šití v ruce, protože často obsahují Y švy. Jsou to bloky klasické a původní záměr byl využít některý vzor na tašku. Kliknutím na název se zobrazí PDF soubor, který můžete stahovat nebo rovnou tisknout. Nebudu pořádat žádné společné šití ani nic podobného, šablony ke stažení zcela zdarma.
U některých vzorů je možné použít jen čtvrtinu, takže vzniknou bloky poloviční velikosti. Jsou vhodné jako samostatný blok  nebo jde ušít celou deku jedním vzorem, případně vzory různě kombinovat. Určitě by šla vytvořit deka typu sampler. Nebo prostě jen obal na knihu nebo nějakou taštičku či tašku.
Je to určitě pro ty kdo výrobu šablon vezmou jako součást tohoto pomalého procesu a ne něco obtěžujícího. Pokud potřebujete soubor v jiné velikosti, napište mi, pokud to půjde, tak přidám. Vzory, které budu postupně přidávat můžete vidět na obrázku.
Postupně zveřejním níže uvedené vzory. Vzorů mám mnohem více a tak v případě zájmu budu pokračovat. Proto pište do komentářů, zda o šablony je zájem.
Že ruční šití pomáhá, alespoň trochu, trošičku v době, kdy je člověku nejhůř, tak to můžu potvrdit. 
Moc děkuji všem, co jste mi psali zde, na Facebooku nebo na Instagramu. Bojujeme s Vendulkou jak to jde a potřebujeme nějaký vánoční zázrak. 
Poděkování patří také paní Marii, že souhlasila s prošitím deky až po svátcích. Díky moc.

A abych nekončila tak pesimisticky, tak ještě jeden obrázek. Na kamarádku Daisy a její kaktusy nemám, ale kvete!

Pokud možno klidný adventní čas a ať Vám šije nit. Jana

8 komentářů:

 1. Milá Jani,
  díky moc za "Hand made" článek, jako bys ho napsala přímo pro mně - milovnici tradičního ručního šití a prošívání. Taky jsem vyzkoušela EPP i sešívání "po americku" ( tužkou kreslené tvary podle šablonek na rubu látky). A moc mě inspirovaly japonské umělkyně Yoko Saito a Shizuko Kuroha - jejich práce mi vyrážejí dech. Ruční šití a prošívání je takové měkké a teplé, jak říká jedna moje známá. A má pravdu. Přeju brzké uzdravení Vendulce a Tobě klidný advent a veselé Vánoce!
  Stáňa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj. Díky moc za komentář. Měkké a teplé, to je přesně ono. Těší mne, že už mám prvního zájemce a ráda hned dnes přidávám další vzor. Pohodové svátky i Tobě. Jana s Vendulkou.

   Vymazat
 2. Držíme Vendulce moc palce!!!! Marie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc moc děkujeme. Zatím je to tak trochu sousou, protože výsledky operace jsou zatím nejisté. Znovu máme kolečko vyšetření. Bohužel se do toho přidala ta noha. Může to být i následek podzimního pádu. Jana

   Vymazat
 3. .....opravdu tě obdivuju....já bych deku prošívala do konce života a byl by to jen kostlivec ve skříni, všichni říkají, že jsem trpělivá, ale až takhle trpělivá nejsem....... přeji krásný advent a Vendulce zdravíčko....... Daisy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme moc. S tou trpělivostí je to takové, že já jsem taky trpělivá jenom na něco. Krásný advent. J.

   Vymazat
 4. Jani, stále se chodím na tvůj blog učit. A moc ráda. Zdravím. Marie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, děkuju moc. I já se učím od jiných. Nebo z knížek. Děkuju moc.

   Vymazat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře.
jamala