středa

Variabilní deka 2021 varianta první

 Možná si vzpomenete na moje dvě variabilní deky, které jsem šila loni s Jitkou. Bordurová ještě na prošití čeká. S touto jsem měla trochu problém, protože jsem zvolila příliš kontrastní látky a nebyla jsem si jistá zda ji chci dokončit. Byla jsem v pokušení ji ještě předělat, ale Helenka z Klubka o ni projevila zájem a tak jsem ji tedy prošila. V prošití jsem měla jasno od chvíle, kdy jsem ji dokončila. Jen místo zamýšlené mřížky jsem udělala do vzniklých trojúhelníků chrámová okna zmenšená na polovinu. Deku to najednou zjemnilo. Šila jsem s pravítky, až na ta zmenšená okna, ta jsou z ruky, protože v tak malém rozměru mi s pravítkem vznikaly spíše hrbaté tvary. Zvolila jsem tedy pouze dva vzory a myslím, že to dece prospělo a jsem s prošitím spokojená. Trochu jsem se bála, jak se rovné čáry srovnají s okolním prošitím. Ale nakonec si všechno pěkně sedlo.

Prošívala jsem na stole na Bernině Q20. Jsem ve skupině vlastníků těchto strojů a je to skupina, kde převládají sit down, tedy stroje na stole. Některé majitelky přešly na rám, ale pro ty, kterým vyhovuje držet deku a šít jakýmkoli směrem jakýkoliv vzor, tak ty nedají na stůl dopustit. Některé majitelky přešly naopak z rámu na stůl. Já bych jen dodala, že je to hodně jiné šití než na domácím stroji a výhodou je především prostor pro deku. Oproti tomu rám má zase jiné výhody. Šití na stole někdy není tak dokonalé jako na rámu, občas se spodní látka dostane kam nemá, ale to přece vůbec nevadí, je to ruční práce. Já se ale rámu tak úplně nevzdávám, ale o tom budu psát až přijde čas. Pro mne ale bude stále důležité dělat na stole.




Kontrast moderní Berniny a šlapacího stroje. Všechny deky sešívám na šlapacím stroji a s lemováním se dělí s Berninou. Lem našívám s pravítky volným quiltem a došívám buď ručně nebo právě na šlapací Ladě 105. Sárinka má Berninu moc ráda.


Video z prošívání. Ono to i s pravítky šlo docela rychle.

Krásně prošité dny přeji. Jana

pátek

Labutí píseň

 Labutí píseň by mělo být nějaké ohromující zakončení mojí práce na starém rámu. No ohromující to není. ale je to tak trochu v duchu toho, co si myslím o užitkových dekách a jejich prošití. 

Rouškovka, nevím kolikátá, prostě další deka pro Klubko. Tentokrát sovičky. Ani se mě neptejte, jaký byl původní záměr, protože mi vyšla úplně jiná deka. Ale to nevadí. Baví mě, že mám něco s čím si můžu dělat co chci a jak chci. Mám volnou ruku ve všem a to mi nesvazuje ani hlavu ani ruce. Může a nemusí to vyjít a tím pádem to jde mnohem lehčeji. Plánované obšívání obdélníků přešlo do takového polosrubu a většinou jsem využila i barevné ladění látek od světlé do tmavé. Barvy jsou takové zatažené, takže i hodně barevná deka nepůsobí vykřičeně. Na poslední šití na Chrudoškovi jsem vybrala vlnky. Což je sice jednoduché, ale zase v duchu toho, co jsem v posledním měsíci propagovala.

Zadní strana flanel a rouno Valtherm 120. Nitě Isacord. Tady bych se trochu zastavila u barvy nití. To je problematická věc, kterého se často při prošívání obrázků celoplochem quiltující bojí. Já jsem to zmínila ve videu, kde prošívám top na taštičky (článek o taštičkách a odkaz na návod). Výběr barvy nitě se tedy odvíjel podle barvy soviček a všechno ostatní mě nezajímalo. Nebojte se celoplošného šití, nebojte se barev nití, ony se umí hodně přizpůsobit a hlavně NIC není zeď Ani obrázek ani bordura. Prošívání obrázky ruší jen v případě, že to sami chceme. Že se na to sami soustředíme. Samozřejmě hodně dělá fotka nebo pohled proti světlu. Ale sovičkám vůbec nic neublížilo, jsou tam pořád a je na nás jak je vnímáme. Protože to by nám pak mohlo i vadit, že na borduře jde šev přes kytičku nebo přes puntík a to nám většinou nevadí. 

Kontrastnější nasvícení a sovičky. Vatelín bude časem splasklejší a deka při takovémto kompaktním prošití bude trvanlivá a praktická. A většinou se takto na deku nebudeme dívat.
Chrudošek (rám) je sice věc. Ale je to kus mého života, takže na něj koukám s nostalgií. Musím si dát závazek, že nebudu dávat už věcem jména. No ale copak se to dá vydržet?  




Z jednoduchého obšití se vyklubal tento blok a nakonec duhová deka.
Krásně duhové dny přeji. Jana

úterý

Edit: ZADÁNO

Dnes trochu jiný příspěvek, protože bych ráda nabídla k prodeji rám na quiltování. Jedná se o rám od Grace Company, vyrobený pro Pfaff. Rám nabízím se strojem Janome 1600 QC. Nabízím stroj, který nebyl na rámu a byl pouze záložní. Není nepoužitý, ale byl na rámu jen krátce a párkrát jsem na něm šila.

Oproti rámům na stůl je tento rám stabilní a má pohodlné ovládání, nastavitelné ručky. Pokud si vymezíte více prostoru, tak je možné využívat pantografové šití a to bez otáčení stroje a pojízdného stolečku pod stroj. Délka rámu je něco málo přes tři metry a na šířku potřebujete dva metry, pokud by se používaly obě strany rámu. Jinak stačí metr a půl pro pohodlné procházení a manipulaci. Takže potřebuje sice více místa, ale to je oproti stolovým rámům jediná nevýhoda. Práci navíjíte na trubky, což je velmi důležité. Na většinu u nás v současnosti nabízených rámů pro malé stroje je nutné předem připravit sandwich a to je práce navíc. 

Rám s takovým strojem je vhodný právě pro pantografové šití, ale dá se na něm prošívat i složitěji nebo naopak třeba rovně. Něco z toho, co jsem na něm prošívala můžete vidět TADY nebo ZDE.

Samozřejmě předvedu, zaškolím podle potřeby, klidně i celodenní školení. Nabídka předvedení platí při rychlém jednání, tedy po dobu, kdy mám rám v provozu. Později bude možné jen teoretické zaškolení. Okres Prostějov.









sobota

Pro změnu taštičky

 Děkuji všem za přání a povzbuzení. 

Možná (přesněji vím, že někteří určitě) jste si všimli, že v levém sloupečku je nový obrázek s odkazem na nové album pro rok 2022 na Google fotkách. Tam bude i to, co zapomenu dát na blog nebo něco co bude takový bonus navíc a třeba se to objeví až později někde jinde 😉 než na blogu. Je tam tedy i fotka, jak jsem prošívala třeba puntíkaté prostírání a tímto děkuji Milušce, že mě svým komentářem inspirovala. Fotky by se měly řadit na začátek, od nejnovější. Nedávno jsem psala, že budu dávat fotky na Instagram, ale z podstaty platforma sociální sítě mi až tak moc nevyhovuje. Nějaké příspěvky dávám, ale nedostane se tam všechno. Já vím, s blogem bez sociálních sítí díru do světa neudělám a bez hashtagu jako by člověk nebyl. Pro mne je spíš důležitější moje práce jako taková.
Zpět tedy k tomu albu. Když chci k fotce něco napsat, tak místo popisky jsem tam přidala komentář. A že má fotka komentář je vidět hned v náhledu. V albu jsou také všechny typy taštiček, které jsem ušila na konci a na přelomu roku.  

No a aby toho taštičkování nebylo málo, tak jsem ještě pokračovala. Jednoduché s obyčejným prošitím, protože takové jsou nejoblíbenější. Některé jsou z letitých látek, které jsem stále schovávala. Některé jsou z roušek. Jsou to takové ty taštičky, kdy člověk neurazí přetlakem svého "umění", ne každý má pochopení pro improv šití.

Při té příležitosti jsem doplnila návod na taštičky o videa z procesu šití. Není to proto, že bych chtěla tvořit profi návody. Spíš je to takový stream, kdy prostě šiju a komentuji co dělám. Ona ta původní myšlenka vznikla z dialogu s kamarádkou, kdy jsme se bavily o patkách. Kolik má doplňků pro svůj stroj a jaké má kráčející patky, včetně zipové. Já nemám v oblibě horizontální chapače, přestože jsou tak moderní a používané. Jejich nedokonalost pak výrobci dohání různými doplňky ke stroji. A to mne inspirovalo k natočení šití jako ukázky, že si vystačím s obyčejnou patkou, případně zipovou. Každý máme svoji cestu, vyhovuje nám něco jiného. Moje šlapací Lada 105, kterou jsem koupila za 500,-  šije jako drak. Parametry by se dala přirovnat k soudobým "quiltovačkám", prostě rovnosteh. 

Celý tento upovídaný příspěvek je vlastně o tom, že jsem doplnila tři videa ☺, tak je taky důležité říci kam. ZDE je tedy původní, už devět let starý návod s novými videi (rolujte dolů a videa jsou označená). Opět se omlouvám za zvuk. Mobil upnutý výše, znamená, že není dobře slyšet. Bude časem i mikrofon, zatím musí stačit takto. Z tohoto důvodu jsou videa pouze na blogu a nejsou veřejně viditelná na YouTube.





A ještě jedna kabelka. Stáňo, moc děkuji za připomenutí recyklace. Je to někdy složité a tak trochu to kopíruje ten model s kabelkami. Někdo rád drahé látky a zbytkovka z košil pro něho prostě není. Když dám někomu vybrat kabelku, tak sáhne po kabelce s obrázky a můj zbytkový a recyklační zmatek nadchne jen fajnšmekry, ostatní budou udiveně koukat, co jim dávám. I tak mám takové práce nejraději. Po šití obrázkových kabelek jsem si tedy střihla (obrazně i v pravém smyslu slova) jednu recyklační. Co zbývá ze silvestrovské deky se proměnilo v kabelku, která asi není pozlátkově líbivá, ale pro mě je jedna z nej. A rozhodně to recyklace je, neboť hlavní část kabelky a podšívka jsou převládající materiál. Dávám foto z obou stran a je jedno, která je hlavní. Hlavní jsou asi obě.
Prošitím jsem osvěžila Vlnkování, vzor 14.





Přeji krásné dny a radost z každého stehu nebo jiného tvoření. Jana

2022

 Přeji všem, ať Vám nový rok přinese jen všechno dobré a ať Vám šije nit a kmitá háček a jehlice. Ať nám příroda dá zase hodně radosti svojí krásou a trošku nám věnuje na přírodní barvení. 

Nerada plánuji a ani nebudu. Ale přece jen trochu vím, co bych chtěla dělat a kam se posunout a postupně o tom budu psát.

 Vytvořila jsem stránku s dekami, které jsem dokončila v roce 2021 KLIK TADY. Ukázalo se to být velmi důležité a určitě založím i stránku pro rok 2022. Díky tomuto přehledu přišla myšlenka, že musím ušít v daném roce alespoň jednu deku barvenou přírodninami, jednu prošít v ruce (asi právě tu přírodní) a jednu prošít na šlapáku. Díky této stránce jsem si ujasnila svůj postoj k prošívání - rám nebo na stole. Přesněji řečeno jsem si ujasnila, že jsem obojetná a že si to stejně nikdy neujasním. 

Co jsem si rozhodla jednoznačně je materiál na moje tvoření. Ani letos to nebudou ohromující kolekce a náročné quilty, ale užitkové deky a opět charitativní šití. Určitě budou další rouškovky pro Klubko s nití pomáhá. Přifrčel ke mně balík s látkovými rouškami, které po jejich zákazu nikdy nebyly využité a já se je postupně pokusím zpracovat. Mým velkým vzorem je moje kamarádka, která to má všechno tak trochu na svědomí a je ultra rychlík, já za ní jen pokulhávám.

Další velké téma jsou nákupky. Už asi všichni vědí, že nejekologičtější taška je ta, kterou máme stále u sebe a slouží, dokud se nerozpadne. Pokud je to taška látková, tak aby byla opravdu ekologická, tak by měla být vyrobená z něčeho, co přestalo už sloužit k svému účelu. Oblečení, bytový textil. Pár takových jsem v poslední době ušila, dokonce i vyfotila, ale fotky jsou nenávratně fuč a tašky rozdané. Šila jsem ze závěsu, ale i z podšívky. Tak alespoň jedna taková lepší nákupka ze zbytků, které mi darovala kamarádka (části ušitých bloků a pár kousků stejných látek) a já jsem ušila tašku pro sestřenici. Ta si přála ještě modrého medvídka. Méďa je háčkovaný také ze zbytků z jedné výrobny a knoflíky na oči jsem odstřihla ze starší košile (alibisticky se tvářím, že recykluji, protože bezpečnostní oči stejně neumím nasadit). I šála je ze staršího nákrčníku. Návod na medvídka je z mojí oblíbené knížky Kamarádi na výletě.
Ještě míry na tašku. Taška je z pruhu látky 45 x 84 cm (i se švy 1 cm). Na dno je našitý pruh 16 cm široký a odšívala jsem rohy na šířku dna asi 8 cm. Ucha jsou z pruhu látky 11,5 cm o délce 60 cm. Podšívka má dvě kapsy a karabinku na klíče. 


Každoroční silvestrovské šití na jednom z mých nejstarších strojů jsem letos začala už o pár dnů dříve, protože jsem se nedočkavě pustila do další rouškovky. Zatím tedy pouze top, který bude čekat na prošití. Řezala jsem obdélníky jak vycházely, doplnila jednobarevnou látkou a zkoušela různě vzor posunout. 
Silvestrovské šití vyhrál vzor srub. Šila jsem z košil a zbytků batik. Byly to jednak vzorníky, ze kterých už jsem šila jednu deku a pak zbytky z loňského šití. K tomu různé riflové košile a halenky. Asi ne úplně tradiční kombinace, ale právě proto jsem to zkusila.

A úplně na závěr trochu puntíkaté radosti v podobě podkafíček.


Edit: Podkafíčka mají více fotek, jen jsem je zapomněla přidat. Takže prošití - Bernina Q20 a prošití s pravítky volným pohybem s BSR (hlídá délku stehu). Stejný výsledek udělá i prošití s obyčejnou nebo kráčející patkou.

 Ještě dokončená deka pro Emičku, projekt Deky z lásky. Celé album ZDE.
Krásné všechny dny roku 2022 přeji. Jana