sobota

Medový

Manžel mne požádal o něco látkového na sklenice s medem. Já na to: Žádný problém, mám něco nachystaného...
Výšivka z Embroidery Library, stejná jako na polštářku, jen jsem vynechala kytky. Včelu jsem dala do kolečka a celé jsem to udělala jako aplikaci na vytrhávací vlizelín. Za 10 minut má Bedřich hotovo.







 Krásné dny. Jana

středa

Konzervování podzimu

Proč konzervování, to se dozvíte až na konec.
Deka pro Toma mne zaměstnávala tak, že jsem neměla myšlenky na nic jiného. Pomalounku začínám dodělávat resty a věci, které jsem odkládala.
 Tak především bylo potřeba dodělat každoroční mikulášské botky do školky.  Začala jsem v létě na Viktorce a došívala o víkendu s Frantou.


 Zkusila jsem vodítko k patce a je úžasné.

Udělala jsem si radost a u Nej šicí stroje jsem si pořídila rozšíření vyšívací plochy pro Bedřicha. Můžu vyšívat výšivky 20 x 20 a 20 x 30. Rámeček je mnohem pohodlnější než varianta 18 x 30. První výšivka bylo mola sluníčko z Embroidery Library a bude asi nákupka.





A protože mi opraváři z Olomouce seřídili Jarouška (Janome 1600), trénuju quiltování. Musím natrénovat a zvyknout si na něj. Snad už bude chodit. Dva roky marných reklamací u Strimy a moje trápení nakonec vyřešila oprava za 300,- Kč.
Vzor je podle obrázku. Nevěděla jsem, jak se šije, tak jsem ho šila trošku po svém. Ušiju si polštářek.

No a vrátím se k názvu příspěvku. Abych zakonzervovala ten krásný podzim a taky se odreagovala po náročné dece, tak jsem stihla s focením deky pro Toma pár podzimních fotek. Další totky TADY.
Foto Paviolo.
A poslední obrázek. Při zkoumání mých pohorek si jistě povšimnete netradičního vibramu. Nechávám za sebou samé kytičky všude, kam šlápnu.
Tak krásný zbytek podzimu. Jana

pondělí

TOM (235)

Deka pro Toma a téma tanky. Manžel mi říkal: Ty víš něco o tancích? Tanky jsou těžký. Vem si něco lehčího. Ušila jsem vodní svět pro Toníčka a Tom byl stále volný.
Přihlásila jsem se.
Barevnost zeleno-modro-oranžová, téma tanky, jak už jsem psala. Tak jo, čtyři tanky do rohu a jeden velký nebo něco vytvořím doprostřed. Jenže jsem si to nějak špatně spočítala a obrázků je pět. Vlastně jsem stejně nevěděla co si počít se středovým obrázkem a když tanků přišlo pět, myšlenka byla zcela jiná. Takže na fotce jsou tanky, které přišly od švadlenek a látka na zadní stranu deky.
No a co dál?! Nastalo velké studium problematiky tanků. Jejich parametrů, nasazení, technických zvláštností.

A první pokusy o zvládnutí aplikace tanku. Na obrázcích tank T-34 ve vývoji.


 Hurá, vím na co mám ozdobné stehy. Přece na pásy!

Maskáčové jméno je strojová výšivka
 A toto je můj přispěvek do deky pro Toma
Poslední tank se skrývá na zadní straně u jmenovky
Z tvůrčího procesu. Franta a našívám látky na pásku do tiskárny. Papír se vytrhá a pruh látky zůstane pěkně rovný.
 Tak a to je zatím všechno. Deka dnes putovala z Vlašimi k Tomovi. 
Hóóódně mne potěšilo, když Dagmar napsala, že se tohoto tématu obávala, a že chtěla mamince napsat, že tanky nedáme. 
Tak snad jo a Tom bude s naší dekou (tři švadlenky - vyšívačky a já) spokojený. 
Krásné dny přeji. Jana

Tkaní na ručním stavu - recenze


V Metafoře vyšla zajímavá kniha Tkaní na ručním stavu od Florencie Campos Correaové.
Určitě zajímavý počin, když uvážím, že tkaní nebude tak masová činnost jako patchwork nebo háčkováni.
Každopádně činnost silně návyková,  jak jsem zjistila.

Ruční stav, to v tomto případě znamená stav hřebíčkový. V knize jsem se dočetla, že tento způsob tkaní byl oblíbený ve 30. letech 20. století. K nejoblíbenějším patřil stav Weave-It, který byl patentován v roce 1934.  Historii je věnována celá stránka, tak to si už dočtete.

A co ještě je v knize. Tak především to nejdůležitější, aby se dalo tkát - návod jak stav vyrobit.  Samozřejmě, pokud si nekoupíte hotový. Můj manžel mi stav vyrobil. Bohužel se moc nedržel návodu a hřebíčky dal daleko od vnitřní hrany. Se stavem se hůř pracuje a tak moje zkušenost je dodržet rozměry a rozvržení. V knize je šablona, která je velikostí ideální pro tkaní z příze Elian Klasik nebo podobné kvality. Ještě k pomůckám. Kromě příze je zapotřebí pořídit si dlouhou jehlu. Bez problémů jsem koupila v galanterii.
Zkusila jsem zatím základní tkaní z třívrstvé osnovy a čtvrtá vrstva se tvoří provlékáním. V tomto případě další barvou.

Než se protkám k poslednímu ze vzorů, tak to uplyne hodně vody.

100 různých čtverečků a jejich kombinací (je to vůbec možné?). Barvy, textury, kombinace. Podrobné popisy, barevné ladění, výběr příze, ukázky čtverečků vyrobených z různých materiálů. A v neposlední řadě projekty. Taška, pouzdro, stínidlo, psí obleček, čelenka, vesta, čepice, bačkory... celkem 15 projektů.
Chybí dodat, že knihu přeložila Eva Fuková a kniha vyšla na podzim roku 2015. Originál: 100 pin loom Squares.

Kdo chce zkusit něco nového, stojí to za to. Pohodové tkaní přeji. Jana