čtvrtek

Improv patchwork. Co to je nebo není.

 Já jsem tuto deku ukázala na sociálních sítích jen ve stádiu topu. Fotky jsem nakonec stáhla a rozhodla jsem se, že ji ukážu až dokončenou. Nějak jsem měla potřebu s ní být sama až do chvíle než ji dokončím. Na té neprošité verzi je vidět, proč to bylo důležité.

Už na podzim jsme měly mít s kamarádkou šicí tábor, který se nakonec neuskutečnil. Nicméně od té doby o šití, kterému jsme se chtěly věnovat, hodně přemýšlím. A po ušití tohoto quiltu jsem se rozhodla něco o tom napsat.

Improv - jazykové okénko. Slovo je zkratka slova improvisation. Tedy skutečně improvizace. Není to tedy improve ani improving, to už je něco úplně jiného. čtětě také ZDE KLIK.

Improv (někdy také intuitive) patchwork (quilting). Co to není. Improv není šití stylem "jak mi to přijde pod ruku". Takto se šijí scrapové deky, kdy si látky rozdělíme podle určitých kritérií - tmavé x světlé, teplé x studené barvy, a pak šijeme padni komu padni, většinou pravidelné bloky (i když ani to není pravidlo).
Improv patchwork není ani šití ze zbytků, i když by to tak mohlo vypadat. Improv může být šitý z velkých kusů látek a třeba jen ze dvou, či dokonce jednoho druhu látky (třeba s proužkovým vzorem).
A není to nutně nějaké nepřesné šití, i když opravdu využívá spíše volnější techniky. Nicméně může být ušitý i z přesných tvarů. 

Co to tedy je. Četla jsem přirovnání k jazzu (kniha Artful Imrov od Cindy Grisdela). Nečekané prvky, improvizace a energie.  Pro mne je to něco jako psát báseň. Improv quilting se nedá moc učit. Dají se učit techniky, které používá. Už samotné bloky mohou být improvizací, nicméně celek může být zasazen do pravidelné mřížky. To jsme zatím ještě na cestě k improv quiltu.
Samotný improv quilt je improvizací od začátku do konce. Není to chaos, není to nepromyšlené sešívání kousků. Naopak šití předchází pečlivý výběr látek. Na výsledném díle je někdy těžké rozeznat koncept, původní náčrt na základě kterého vznikl. Příkladem mohou být moje letní sruby, které jsem viděla snad jen já. 

Improv quilt (deka, obraz, dílo) je velmi těžká disciplína. Neumím ji a ráda bych se k ní přiblížila alespoň z velké dálky. Kromě současných velmi dobrých improv quilterů jsou mými největšími vzory umělci z oblasti Gee's Bend. Velmi zajímavá studie jejich práce vznikla i na Masarykové univerzitě, číst můžete ZDE.
Právě tyto práce jsou považovány za inspiraci pro současný improv quilting. Nečekané tvary, porušování pravidel, spontánní design. Jazz, hudba, pocity, energie. 

Tato moje deka je tedy pokusem se malinko přiblížit k improv quiltingu. Nejdříve jsem šila jednotlivé bloky, které jsou samy o sobě malými quilty, které jsem pak spojovala. Práce na sestavení deky trvala mnohem déle než šití jednotlivých bloků. Deka vznikla neplánovaně, "musela" jsem ji šít a tak jsem sedla a šila.

Prošití deky je taky takové improv. Začala jsem středovou linkou, kterou jsem moc neřešila a pak jsem šila na jednu a druhou stranu jakýsi echoquilting. Prošívala jsem na stole, pod strojem. Ocenila jsem přednosti Borbály, celá práce na vlastním prošití trvala asi dvě a půl hodiny. Jde o volné quiltování, bez pravítek. Když jsem dělala miniseriál o vlnkách, tak se mně někdo ptal jak udržím stejnou vzdálenost. Pokud budete šít ve velkých vlnách, tak to prostě neřešte. S kráčející patkou se držte předchozí čáry od oka nebo pomocí vodítka. Pokud budete quiltovat volným quiltem, tak vyzkoušejte patku s talířkem. Domnívám se, že už je přece jen zapotřebí trochu jistější ruka, ale ani moje čáry nejsou ve stejné vzdálenosti. Občas je vidět zaváhání, někdy z nesoustředění, někdy z trémy jestli to vůbec v takové velikosti zvládnu. Celkový dojem to nepokazí. Velikost deky je 140 x 190 cm.
Ušito na šlapací Ladě 105, prošívání Bernina Q20. Výplň Termolin B 150g Polytex. Doplnění k prošívacímu vzoru najdete v TOMTO článku.

Napsala jsem toho dnes hodně i když jsem se snažila být stručná. Šijte s lehkostí, neřešte růžky, stejné vzdálenosti. Zkuste někdy porušovat pravidla.










Přeji zdravé dny. Jana

Na vlně vlnek

 〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

Dnes o vlnkování. Upřesním co mám na mysli. Je to quiltování pomocí stehu, který není rovný, ale tvoří vlnky. Je to vzor u nás málo používaný, tak se na něj trochu podíváme.

Prioritně budu uvažovat ozdobný steh, kterými jsou vybavené některé stroje. Uvědomuji si, že to už není pro všechny přístupná možnost prošívání, ale tento ozdobný steh má i Veritaska, jen je tam problematičtější nastavení než u strojů elektronických. Veritasku mám zazimovanou a tak jsem šila na stroji Bernina Aurora 440, který má šířku stehu nejvíce 5,5mm. Spousta švadlenek má stroj se širším stehem, často 9 mm. V kombinaci s delším ramenem jsou to luxusní podmínky k vlastnímu kreativnímu prošívání dek. No a kdo nemá vůbec žádný takový stroj a věnuje se volnému quiltování, tak může vyzkoušet tvořit si svoje vlnky a vůbec pak nemusí být závislý na nastavení stroje. Pokud budete zkoušet quiltovat vlnky volným pohybem, pak určitě šijte spíše rozvolněnou verzi. Bude úhlednější, protože na takovém vzoru není tolik vidět nepřesnosti, kterým se nevyhnete.

Nejdříve ukážu svoje deky, na které jsem vlnky použila. Pak přidám nějaké odkazy, tipy a vzorkovník. Bude to takový minikurz a je to vánoční dárek ode mne pro Vás.

Příklady mého vlnkování: Zde jsem použila vlnky jen na borduru. (inspiraci jsem našla ZDE). Šila jsem volným quiltem, ale lze snadno i na stroji právě vzorem vlnky s klasickou nebo kráčející patkou. Takovou borduru ušijeme s klasickou patkou pod strojem tak, že děláme velké cikcak vzory několikrát za sebou až vytvoříme mřížku.


Na této dece je opět bordura s vlnkami. Další možností vlnkování je prošívání, kterou jsem zde použila je prošívání přímo přes šev (rovný šev by byl ve švu). I to udělá zajímavý efekt. 

Tady jsem z vlnkové mřížky udělala jakési pozadí obrázků. Je to opět šité volným pohybem a ozdobným stehem, klasickým šitím by to bylo už moc velké točení dekou. Navíc pokud se naučíte ovládat takové vlnky volným pohybem, tak tím, že je neudržíte nikdy přesně, tak je můžete trochu přizpůsobit a můžete ovlivnit, aby celek působil úhledněji v napojování. Takže toto není typický příklad toho, co budeme dělat, ale do vlnek to patří. Předpokladem takového použití je deka ušitá tak, aby vzor dobře vycházel.
Tato deka je příkladem kombinovaného prošití rovnými čarami a vlnkami a je takový můj představitel celoplošného prošití. Tady jsem poprvé použila vlnky jako doplnění rovných čar a tohle prošití je pro mne taková velká srdcovka. Prošívala bez nějakého přesného vyměřování a střídání je také náhodné.


Teď odkazy jak vypadá celoplošné prošití jen vlnkami nebo kombinací s rovným šitím. Kouknout můžete SEM nebo TADY. Zajímavý článek je také ZDE. Krásné příklady pro toho, kdo se bojí šít přes vzory, přes obrázky nebo dokonce přes borduru. Od kraje ke kraji a výsledkem je krásné celoplošné prošití. S přiměřeně silným vatelínem se nedeformují ani obrázky ani vzory na dece. Oba příklady jsou hustěji prošité, moje deka je ukázkou vzdušnějšího prošití. Když kouknete k Monice Kolejové, tak uvidíte jak krásně doplňují i klasické prošití KUK SEM nebo TADY
Nedávno jsem viděla krásný moderní quilt prošitý většími vlnkami. V jemném provedení budou slušet dětským dekám. Vlnky mohou být třeba jen různých dělicích páscích. To je pro ty, co se celoplošného prošívání stále ještě bojí.

Tip: Vyzkoušejte si různá nastavení stroje a vytvořte si vzorník různých nastavení stroje v poměrech šířky a délky stehu, případně jiných typů vlnek, jsou-li na Vašem stroji k dispozici. Kdykoli se k němu můžete vrátit a pomůže v rozhodování jak prošívat a zda v daném případě vlnky použít. Majitelky širšího rozpichu jehly mají více možností, tak budou mít vzorník bohatší. No a supermoderní stroje umožňují vytvořit si vzor vlastní.
Pokud nebudu šít ve švu nebo echo švu, tak si musím nějak značit jakou linii budu patkou sledovat. Já mám nejraději malířskou (krepovou) pásku. Lze použít opakovaně a nenechá stopy. Na rovné části vzoru lze použít také vodítko, které je součástí patky, můžu si linku nakreslit a pokud budu šít s patkou, která má rovný okraj, mohu šít i podle pravítka. Na deky a větší kusy je výborná páska nebo přímo značení křídou. Udržet práci šitím podle vodítka, případně s pravítkem, už není tak jednoduché mám-li pod strojem více materiálu.
Tip:  Pokud nedělám husté vlnky a potřebuji zachovat určitý odstup, tak si vyměřím vzdálenosti tak, abych dosáhla správné vzdálenosti šitím okrajem patky vedle nalepené pásky. 
Směr šití. Já si udělám středovou čáru a pak prošívám celou polovinu deky jedním směrem a práci otočím. Někdo doporučuje dělat každou linku jiným směrem, ale to mám v jednu chvíli hodně materiálu pod strojem a práci musím pokaždé otočit. Já se jen přesunu zpět na začátek. Pro pěkný vzhled záleží také na vhodném vatelínu a správném šití tak, aby se materiál nehrnul k jedné straně. Vysvětluji to na svém YouTube kanálu. Pokud šiju volným pohybem, tak je nejjednodušší se naučit do všech stran. Dobře se to říká, ale špatně realizuje, ale možné to je. Od toho je to taky volný pohyb, aby nás nelimitovalo otáčení práce.

A tady jsou první dva vzory do vzorníku. Stejné naleznete i v uvedených odkazech, jen jsem v jednom případě  zvolila diagonální základ. Vzor je pak zajímavější a živější.

Vzor 1: Pouze vlnky. Já jsem pro porovnání šila polovinu více uzavřenou a druhou rozvolněnější.

Vzor 2: Základem jsou rovné čáry šité podle malířské krycí pásky. Vlnky jsou doplněné mezi ně. Může být na výrobku svisle, vodorovně nebo šikmo

Další vzorníky najdete v placené sekci blogu KLIK SEM.
Vlnkujte a mějte krásné dny.


pondělí

Rouškování košilové

 Tentokrát jsou v hlavní roli košiloviny nařezané na roušky a ukázala jsem je už v minulém příspěvku. Ale klidně by to mohly být i košile. Já jsem měla k dispozici pouze 3 druhy vzorů, ale pokud bych šila z košil, tak podobná barevnost a různé vzorování košil by zajistilo ještě zajímavější výsledek. Doplnila jsem modrou a zelenomodrými odstíny a ušila jsem jen jednoduchý vzor. Brala jsem látky tak, jako bych šila scrapovou deku, takže to nemá vůbec žádný systém. Jen nejsou dvě stejné látky vedle sebe. Nijak jsem neřešila ani skládání deky, prostě jsem sešívala a hned dávala bloky na místo jak to vyšlo. Roušky jsem jen zarovnala do čtverce a rozřízla na polovinu. Trojúhelníky jsem pak našívala na proužek, na kterém jsem si označila střed sežehlením. Střed trojúhelníku jsem pak přikládala při šití. Video přidávám níže a pokud chcete návod, tak hledejte Lattice Quilt a najdete i tento způsob. Je to moje druhá takto šitá deka a nějakou jistě ještě udělám. Na tu první se můžete kouknout SEM.

Psala jsem, že to bude pánská záležitost. Je to deka pro Klubko s nití pomáhá a cílová skupina jsou dospělé děti. Takže pokud někoho překvapuje látka s pejsky na zadní stranu, tak je to úplně v pořádku.

Všimněte si také, že naši Sáru deka hodně baví. Ještě je nutné napsat, že jsem prošívala celoplošně vzorem z knihy Jany Jandejskové Jedním tahem. 

Jak to máte s celoplošným prošitím? Prošíváte deky celoplochem? Jaké volíte vzory? Co Vám vyhovuje a co vadí? Nebo co Vám nejde?















Slibované video, jak sešívám bloky. Tenkou košilovinu jsem musela šít opatrně, bylo důležité, abych ji v diagonálním řezu příliš nevytáhla a blok se mi nezdeformoval. Pokud video nevidíte, tak zvolte zobrazení ve verzi pro web nebo klikněte SEM.

Video s prošíváním vzoru zatím nemám, ale to  už se vztahuje k mojí připravované knížce, tak bude později. .


Jako každoročně pracuji na mikulášských botkách do školky. Letos bude 80 kousků.  Video z procesu také přidávám. Odkaz je ZDE. Můj nejvěrnější šlapací stroj Mundlos Original Victoria. Je to stroj krejčovský a proto je rychlý, má kolenní páku a patky stejné jako stroj průmyslový.

Šlapací Mundlos také v roli stroje na quiltování. Koupila jsem si novou knihu od Christiny Camelli Free-Motion Combinations. Koupíte třeba TADY. Není to kniha o technice quiltování, ale o vzorech. Určitě není vhodná pro začátečníky. Pokud jste začátečníci, tak koukněte na knihy od stejné autorky z roku 2013 nebo 2015.
A poprvé jsem volným šitím s pravítky vyzkoušela, alespoň na malém kousku, techniku našívání látky přímo na vatelín (Quilt as You Go). Bude to kosmetická kabelka.
No a protože už pár dnů nešijeme a válíme se s Vendulkou v posteli, tak si rády přečteme komentáře o celoplošném quiltování. A nebo jaká knížka o tvoření Vám udělala v poslední době radost. Můžete přidat i odkaz. 

Krásné a hlavně zdravé dny přeji. Jana

Rouškování II

Rouškovky jsou hotové zatím dvě, ale pracuji na další. Je těžké je fotit dohromady, ale každá je jiná. Vznikla jedna deka spíš klasická a jedna hravější. Jak jsem je šila najdete V TOMTO příspěvku. Prošila jsem je pokaždé jiným způsobem. Jednu celoplochem  (jednoduchý vzor z knihy Jany Jandejskové Jedním tahem), druhou deku jsem prošila nejdříve rovně ve švech a potom prošívala. Původně jsem vzor ve čtvercích zamýšlela jinak. Ale z mnoha důvodů je takový jaký je a ve skutečnosti prošívání vidět příliš není. Snažila jsem se deky prošít tak, aby byly prošité málo, protože mají zůstat měkké. Tako jsem se snažila deky prošít jednoduše, aby prošívaní bylo snadno zvládnutelné i pod strojem. Obě deky mají na zadní straně látku s kočičkami.










Volné quiltování má mnoho podob. Někdy je velmi těžko rozlišitelné zda se jedná ještě o quiltování nebo kdy už je to spíše výšivka. A protože mám novou knihu se vzory, tak mne to motivovalo ke zkoušení něčeho nového. Vzory, jsem si upravila tak nějak pro sebe a toto pošívání beru spíš jako relaxační kreslení jehlou. 

I toto je volné prošívání, ale s pravítky. A samozřejmě top na nějakou další taštičku.
A k tomu pravítkování ještě patří další možnost. Na rouškovkách jsem si vyzkoušela našívání lemovacího pásku pomocí pravítka a pravítkové patky. Má to jeden zádrhel, musí to být pravítko oboustranné, takže použitelné je pravítko třeba piano keys od Berniny (koupíte u Áji Votrubcové nebo patchworkpárty.sk) Našla jsem jedno i na Aliexpresu TADY. Pro mne je tato možnost jednodušší, protože mám k dispozici velký prostor na deku a našití je rychlé. Přebytečnou látku odřežu po našití a v tomto případě jsem došívala na stroji, ale lze i ručně. Někde v počátcích blogu tuto možnost mám, jen se někam ztratila fotka, tak je tam jen text (vláčková deka). Je potřeba mít buď ideálně rovné a pravoúhlé strany, nebo si musím nakreslit linku, případně alespoň rohovou část. K nakreslené čáře pak přikládám lemovací proužek. Samozřejmě stejným způsobem mohu šít i s kráčející nebo obyčejnou patkou. Natočila jsem video, jak to frčí. Pokud video nevidíte, tak klik ZDE.
Chtěla jsem ještě psát o Vendulce, ale nechám si to na někdy jindy. Tak moje pomocnice jen na obrázcích.




V úvodu jsem psala, že pracuji na další rouškovce. Tentokrát jsou to roušky předřezané z košiloviny. Přidala jsem nakonec pouze modré zbytky a uvidíme, jak to dopadne. Chtěla bych takovou spíše pánskou záležitost. 
Krásné dny přeji. Jana