šití, patchwork, quilting, šlapací šicí stroje, vyšívání, háčkování, pletení, upcyklace. přírodní barvení... To vše za dohledu mých čtyřnohých parťáků, kteří jsou součástí mého života a patří do něj.
Stále se učím vyšívat. Tentokrát jsem zkusila zase něco jiného a to vystřihávané výšivky. Inspirovala jsem se u maďarských vyšívaček. Návod TADY.
Šlapací Royal.
Na rozdíl od zkušených vyšívaček zatím zkouším svoje neumělé pokusy:
A ještě trochu quiltování.
Prostírka má velikost 53 x 41 cm. Batika Stoff, duální nitě a hlazený vatelín 120g. Quiltováno na šlapací Ladě 77.
No ano, neukázala jsem ji celou... Na blogu jsem ukazovala jen části deky a i když ji asi už skoro všichni viděli, musím doplnit i sem. Deka z lásky pro Matěje s tématem Minecraft o níž jsem v průběhu tvoření psala. Celá deka je ušitá i prošitá na šlapacích strojích - krejčovský Praff a Mundlos Original Victoria. Výplň je hlazený vatelín 120 a velikost zhruba 140 x 180 cm.
Deka je autorský kousek. Se svým synem jsem ji vymyslela, konzultovala jsem hráčské postupy. Prosím respektujte autorská práva k návrhu deky. Při kopii deky uvádějte autora návrhu. Ráda poradím, pokud budete mít zájem deku šít. Děkuji za pochopení.
Autorka Pauline Brownová, přeložila Eva Fuková a anglický originál: The Encyclopedie if Embroidery Techniques.
Rovnou napíšu - jsem nadšená. Především je to opravdu encyklopedie, takže zahrnuje různé vyšívací techniky, vyšívání ruční i strojové.
Každá kapitola obsahuje popis techniky, návod a příklady využití dané techniky. A tady musím napsat, že příklady jsou opravdu zajímavé a moderní. A inspirativních prací je spousta i v kapitole Galerie, která knihu uzavírá. Slovníček technik, rejstřík a seznam autorek vyšívaných prací je další významný bonus. Spoustu autorek už jsem si dohledala na internetu a je na co koukat.
Kuk na inspiraci v knize:
Ještě se vrátím k obsahu knihy: Vyšívání na tkaninu, malování jehlou, vyšívání s počítanou nití, vyšívání metalickou přízí, strojové vyšívání, aplikování, prošívání, Kapitola Ostatní techniky pak představuje další techniky jako tkaní jehlou, sámkování nebo stužkovou výšivku.
Já jsem vyzkoušela tzv.
Volný styl strojového vyšívání.
A takto dopadly moje historicky první vyšívací pokusy na šlapacím stroji Royal ( ne elektrickém už jsem kdysi dříve vyšívala) s použitím rámečku a volného šití. Samozřejmě šlapací stroj není podmínka, ale u mne už tak nějak věc cti. Doplnila jsem quiltováním ve stylu zentangle. A zvládla jsem i krátké video. Samozřejmě lez skoro na každém stroji, stačí když má základní rovný steh.
Já bych tady ráda připomněla, že informace z knihy podléhají autorským právům a jsou zveřejněny na základě dohody s nakladatelstvím.
Návod na vyšívání najdeteTADY.
Jestli můžu knihu doporučit? Už jsem psala, že jsem nadšená. Zatím mne nejvíce oslovily kombinace aplikací a volného vyšívání, ale jednou snad dojde i na ruční techniky.
V minulém příspěvku jsem vás zvala na 11. Prague Patchwork Meeting. Slibovala jsem quiltování a kouzelníka.
Quiltovalo se a kouzelník také přišel. V pátek mne přišla podpořit Monika Kolejová a pak už jsem to musela zvládnout sama. Bylo to náročné, v hale bylo horko a nedýchatelný vzduch, ale snažila jsem se quiltovat jak to šlo. Tady čekám na workshop, ale v sobotu byl opravdu skoro nepřetržitě, do chvíle když jsem začínala přicházet o hlas.
Můj úžasný manžel, který se o mne ukázkově staral. A nejen o mne, ale i moji Ladu.
Zatímco v pátek a hlavně v sobotu jsem hodně vysvětlovala quiltování s pravítky, v neděli už jsem si to jenom užívala a předváděla quiltování volně z ruky. Udělala jsem takový malý projekt, návrh se průběžně měnil, jak chodili návštěvníci a chtěla jsem ukázat něco jiného než bublinky. Vyšla mi toho tahle práce.
Měla jsem ještě jednu velkou příležitost a to prošívat deku, kterou šila Lenka z Nej šicí stroje se svým týmem.
Tuto deku jsem prošívala na rámu. Abych zvýraznila kytky, přidala jsem pouze lístečky podle vzoru a zbytek vyplnila bublinkami.
Děkuji všem, kdo jste přišli. Samozřejmě moc děkuji Nej šicí stroje, že mi umožnili předvést šlapací stroj v akci.