neděle

Vyšívací

Pokračuji v nákupkách. A tentokrát vyšívám.
Některými zavrhovaný, jinými obdivovaný vyšívací stroj. Mám ho už delší dobu, dokonce ne jeden. Je to velký pomocník, protože si můžu vyšít spoustu motivů, panely do deky, nazdobit trička a to vše za relativně krátkou dobu. Že to jde i bez stroje ukážu taky.
Moje oblíbené stránky, kde nakupuji výšivky jsou Urban Threads. Odtud pochází jak dnešní výšivky, tak předloha lišky. Jak tedy tašky vznikaly.
Nákupka první:
Výšivka je vyšitá na vyšíváku, taška jako taková už je ušitá na šlapacím stoji. Tentokrát s opět s podšívkou z košile.


Nákupka druhá:
Výšivka je opět práce vyšíváku a taška je jen lehká bez podšívky.

Nákupka třetí... tak ta je ještě v procesu výroby, ale důležitá je pro mne svojí výšivkou. Konec konců bude stejná jako taška s jelenem. Opět výšivka od Urban Threads, ale tentokrát jen předloha. Prodávají totiž i PDF předlohy za 1 dolar za  ruční vyšívání. Já jsem nevyšívala ručně, ale na šlapací Ladě. Použila jsem tři barvy nití jako v předloze. Vyšívala jsem na dvakrát, pak už se mi do rámečku výšivka vlezla. Větší rámeček bych už pod stroj s relativně malým ramenem nedostala. I tak jsem často šila s liškou vzhůru nohama nebo různě natočenou. Ještě jsem si to zkomplikovala tím, že jsem si ji stranově převrátila.
Nejdříve jsem chtěla využít transferovou tužku a pečicí papír, ale nakonec jsem prosvětlila obrázek přímo s látkou a načrtla pár základních čar a zbytek už šila tak, že jsem se koukala na obrázek připevněný na zdi.




No a to by bylo všechno. Vlastně ne. Ještě něco z mojí dílny. Protože už léta nemám funkční dílnu ve městě a je z ní pouze skladiště, tak jsem se rozhodla ji na zimu zprovoznit, abych se mohla věnovat šití i během týdne. No dřina to byla. Hlavně nánosy prachu v pidi místnosti, která je 4 m vysoká a po stranách jsou police s krabicemi. Omlouvám se, fotka uklizené místnosti není ostrá. Asi už z vyčerpání.

Ještě jedna drobnost do dílny, nebo do domácnosti. Univerzální vyšívací rámeček nemusí být jen k vyšívání nebo jako obrázek na zeď, ale dobře poslouží jako obruč košíku.
 Vlastníte-li rámeček s upevněním na stůl, tak je na odstřižky ideální.
Přeji krásné dny. jamala

sobota

Nákupkování a yarn couching

Psala jsem už jak o svém předsevzetí šít nákupky coby recyklaci. Zpracovávám to, co se nám už nehodí jako nositelné oblečení, nebo to, co někdo u mne odložil (a já to s radostí budoucího objevování ráda přijmu).  A v neposlední řadě i takové materiály, které jsem koupila "co kdyby" a ono se "co kdyby" nedostavilo.
Tyto nákupky jsou takové bytelnější, s podšívkou. A společné mají našívání vlny - yarn couching.
Nákupka první. Šila jsem ji jako dárek a to z kousku manšestru přesně velikosti tašky, vlny a košile. Toto všechno jsem dostala, abych to nějak využila. Já jsem přidala jen pásky na ucha.
Doporučení: Našitá vlna je více nebo méně háklivá na oděr. Proto si určete stranu, která bude lícová a noste tašku jen jednou stranou k tělu. Můžete ještě našívat vlnu jen na jednu stranu, ale pak je potřeba upravit vzor. Možná to není taška doživotní, ale za tu krásu tato technika stojí.
Našívala jsem na šlapací Veritasce. A vzor TADY.
Taška už není nijak vyztužená. Podšívku jsem dělala z košile, kterou jsem dostala a ve výsledku se tak vrátila zpátky "do rodiny".
Vymýšlela jsem jak nejlépe zužitkovat stávající kapsy, jenže to bylo málo a tak jsem vymyslela kapsu z rukávu a manžety. Netřeba nic podžehlovat, manžeta drží tvar a sklad přidá objem na kapse. Navíc je košile jasně přiznaná. Bavlněné košile si nechávám zatím na patchwork, ale polyesterové nebo směsové jsem zatím moc nevyužila.

Další dvě tašky jsou z černého kepru, který jsem koupila kdysi dávno (nebo jsem ho dostala?). Našívala jsem bouclé vlnu (opět dar) a jednu barevnou, kterou jsem si koupila a považuji to za rozmar, který snad vyvážím recyklací dalších kousků.
Kepr jsem podložila nějakým starším ubrusem, aby byl pevnější a na tyto vrstvy jsem našívala vlnu.
Kromě patek, o kterých už jsem psala v minulém příspěvku o našívání jsem vyzkoušela i nové patky, které se začaly prodávat na Berniny. Jedná se vlastně o nádstavec k pravítkové patce, který se na tuto patku nasadí ze spodní strany. Nádstavce mají také tři velikosti otvorů.
Barevnou tašku jsem tedy šila z půlky na šlapací Veritasce a z půlky na Bernině. Výhodou patek Bernina je, že jsou kovové a tak lehce se nezničí. Což se o plastových říct nedá, vlna je časem prořeže. Pro mne však mají Bernina patky jednu velkou nevýhodu, nejsou na šlapák. Sice Berninu šlapací mám, ale ta ještě nemá rychloupínací systém jako nové stroje.

 A ještě barevná z druhé strany spolu s šedočernou.


Patka na Berninu
Podšívka na obou taškách je opět z košil. Jedna byla s krátkým rukávem a tak jsem tentokrát na zpevnění kapsy našila zbylou lištu s dírkami.


A ještě jedna fotka. V minulém příspěvku jsem představila prostírky, které jsem věnovala do obchůdku U dvou medvídků. A protože mají jednu věrnou zákaznici, která si objednala více vykrajovátek z letní kolekce, tak jsem jí ušila celou sadu. Poslala mi takovou krásnou fotku, jak si je užívá:
Užívejte si léto i vy. Pokud to v tom šíleném suchu jde... jamala

úterý

Podkafíčka, recepty, podkafíčka a akce U dvou medvídků

V poslední době jsem hodně lemovala a lemovala a lemovala. Recepty a podkafíčka. A mezi tím pekla sušenky a vyšívala a zase lemovala.
Jedny prostírky jsem se rozhodla darovat obchůdku U dvou medvídků.
Prostírku dostanete jako dárek, když si koupíte alespoň jedno vykrajovátko z kolekce Léto.



 Můj vyšívací stroj dlouho zahálel, ale myslím, že jsem ho v poslední době prohnala. Odkazy na výšivky jsou v předchozích příspěvcích. Většinou pocházejí z Embroidery Library, recepty najdete na vyšívacím webu Nej-šicí-stroje.
Jak můžete vidět, většinu času trávím ve své venkovní šicí dílně a vůbec se mi nechce být doma. A i když výšivky jsou práce vyšíváku, tak všechna ostatní práce, včetně quiltování, už jsou prací šlapacího stroje. A to mého úplně prvního a nejoblíbenějšího - Viktorky.







Ještě jeden postřeh. Jak jsem si ověřila, tak mnohé znáte. Ale možná se bude někomu hodit. Nepoužívám moc škrob. Možná bych si šití usnadnila, ale nikdy jsem si na to nezvykla. Naopak recepty a prostírky je dobré naškrobit. Nekupuji spreje, ale obyčejný škrob, který se dává do automatických praček do máchání, tedy za studena. Naředím do obyčejného rozprašovače a můžu používat. Šetřím přírodu i peněženku a tento škrob koupím všude.
Přeji krásné léto a vydržte to horko. jamala

neděle

Už zase našívám

Tentokrát na šlapacím stroji.
Na šlapací stroj jsem neměla patku, kterou bych využila na našívání tenčí vlny. Koupila jsem si patky s tím, že jsou na nízké uchycení patky a doufala, že mi na některý šlapací stroj půjdou nasadit. Bohužel nešly na žádnou Ladu, protože ty mají silnější patkovou tyč. Možná na novější Minervu bych je dostala, ale nakonec jsem zprovoznila šlapací Veritasku, kterou jsem už před rokem dostala. Mám sice i motorek, ale trvala jsem na šlapání. Docela jsem s tím bojovala než bylo šlapání plynulé. Litinové podstavce se určitě líp ovládají než těžká dřevěná deska, která tvoří šlapadlo.
Budoucí taška:


Takhle vypadaly první pokusy se škubavým šlapáním:


 Našívání na len:

Patky na našívání vlny,. Koupila jsem sadu se třemi velikostmi dírek. Vlna musí jít do dírky docela těsně. Zatímco jsem dříve musela hledat vlnu, kterou budu našívat, tak teď jsem si mohla dovolit našívat i tenkou:

Video, jak se s tím peru


A ještě jsem si všimla, že jsem na blogu neukázala jednu starší tašku, kterou jsem dodělala už na jaře a je to našívaná vlna na manšestru. Z černého polotovaru vznikne něco podobného.
Shrnutí:
- Při našívání volným pohybem je nutné mít zoubky podavače spuštěné a je nezbytná i patka určená k našívání. Jsou i patky na rovné šití a současné našívání, ale to je je trošku jiná technika a jiné možnosti.
- Určitě je dobré, nebo nutné, ovládat techniku volného quiltování. Jak na to - TADY.  Rozdíl je v tom, že pokud nebudete mít úplně krásné stehy, tak se to ztratí. Naproti tomu jistota při volném quiltování pomůže při vedení příze. 
- Příze musí otvorem patky procházet tak, aby dírku vyplnila a jehla s nití vždy zachytila přízi.
-Nit, kterou našívám volím pokud možno stejnou jako podklad nebo takovou, aby ladila s našívanou přízí a přitom nebyla příliš kontrastní na podklad. To pro případ, že to malinko někde "ujede". Když nejde vybrat vhodnou nit na našívání, tak zkuste nit průhlednou.
- Našívaná příze je vhodná taková, která se v zatáčkách nerozmotává na jednotlivá vlákna. Výborná je taková, která už je sama pletená, bouclé nebo stáčená jen z jednoho vlákna. 
- Našívat lze jak na sendvič s vatelínem, tak na jednoduchou látku. Na manšestr jsem našívala bez dalšího podkladu, kepr a obyčejné plátno už chtělo další vrstvu (plátno), aby se celá práce nestahovala. 
- Nepoužívám žádné vodící pomůcky. Vlnu nechávám jen volně na podkladu, tak jak vidíte na videu. Každé vodící oko, kterým vlna prochází ji natahuje a ovlivní procházení otvorem v patce.

Příště udělám nějaké porovnání patek, které vlastním.
Další příspěvky o našívání zobrazíte pod štítkem yarn couching.
Krásný zbytek prázdnin. jamala

středa

Double eco bag

Proč dvojitá nebo dvakrát eko? V mém případě to neznamená, že je s podšívkou, ale když budu nosit nákupku místo igelitek a ještě k tomu při její výrobě budu recyklovat, tak bude eko dvakrát. Eko tašky nebo taky nákupní vyrábím často, jednoduché i s podšívkou. Taková ta záložní do tašky může být jen jednoduchá, bez podšívky. Parádní a pevnější, když opravdu vyrážím na nákup, může být už bytelnější.
Už jsem se jednou zapojila do výzvy na netu: Vezmi starý ubrus nebo závěs a ušij nákupku.
Závěsy a ubrusy mám, a taky prostěradla, košile a vůbec spoustu věcí k recyklaci. Rozhodla jsem se pracovat různými technikami a využít i různé zkušební bločky pro projekty, případně zbytky, které jsem dostala a na patchwork se nehodí. Takže budu barvit, našívat, zkusím boro a háčkovat a všechno co mě napadne. Tak, aby i ten starý závěs vypadal dobře.

Já jsem si na jaře nachystala polotovar na jednu nákupku a nemohla jsem se k němu nějak dostat. Rozhodla jsem se, že něco dokončím a začne tím moje nákupkové snažení (nebo naváže na minulé projekty?). Podklad tvoří stará roleta, našívala jsem vlnu, kterou odložila kamarádka, staré kalhoty od jiné kamarádky tvoří podšívku a ucha tašky jsou z pásku. Vlnu jsem našívala technikou yarn couching. Tato je šitá na stroji Bernina, ale minulý týden mi dorazily patky na našívání vlny na šlapací stroj, tak hned jak to vyzkouším, tak napíšu šlánek na blog..


 Podšívka tašky. Využila jsem kapsy na nohavicích.
 Proces výroby:
 Šila jsem na šlapacím stroji a těším se, že příště budu i quitovat - našívat na šlapáku.
 Kalhoty budou sloužit dál jako podšívka:
 Detail našité vlny:
 I z tohoho budou v budoucnu nákupky:
Přeji krásní letní dny. jamala