šití, patchwork, quilting, šlapací šicí stroje, vyšívání, háčkování, pletení, upcyklace. přírodní barvení... To vše za dohledu mých čtyřnohých parťáků, kteří jsou součástí mého života a patří do něj.
Navážu na minulý příspěvek a komentáře, za které moc děkuji. Deky jsem samozřejmě neušila za měsíc, ale všechny jsem je tady už někdy ukazovala. Naopak jsem pomalík a všechno mi dlouho trvá. Čtverečky jsem háčkovala také od ledna.
Dnes ukážu nějaké prošívání z poslední doby. Deky jsem tedy nešila já, ale jen prošívala. Jsou to dětské deky a obrázkové jsou pro domov LILA v Otnicích a jednu dětskou jsem prošívala pro kamarádku. Všechny deky byly prošívané na rámu, ale na modré dece ukážu jak by šla prošít pod strojem s kráčející patkou. Když píšu o rámu, nemám longarm. Pokud se dá vůbec hovořit o rámu, tak v porovnání s rámem Bernina, který se tady kdysi prodával, tak můj rám je starý, hodně ojetý trabant oproti Ferrari. Prošití deky mi trvá docela dlouho a někdy je dost pracné.
Deka pro kamarádku je veliká zhruba 130 x 105 cm a poprvé jsem dávala fleece. Trochu jsem bojovala s prostorem pod strojem, ale deka je na světě. Prošívala jsem s pravítky a pravítkovou patkou.
Myslím si, že prošívání je tak trochu o odvaze jít to toho jinak než ve švu. Někoho to ruší, já myslím, že vzor je možné doplnit a podtrhnout. Není třeba se toho bát. Fotka často proti skutečnosti vytáhne prošívání a pak vypadá, že patchworkový vzor zaniká, ale většinou tolik vidět není a opravdu vzor doplní. Nakreslila jsem postup šití při použití kráčející patky a trochu jsem modifikovala vzor použitý na modré dece. Oblouky je potřeba předkreslit, dobře poslouží talíř nebo mísa. Rovné čáry už půjdou značit malířskou krycí páskou. Důležitá je i volba vhodného vatelínu a pak to jde docela snadno.
Další deky jsem prošívala pro Deky z lásky. Deky jsou určené pro domov pro postižené děti LILA v Otnicích. Deky jsem nešila, tak ukážu jen část prošívání, které jsem na deky použila.
Druhá deka vycházela přesně jak jsem potřebovala, abych mohla vytvořit iluzi plochy na které obrázky "plavou".
Vzor na dece jsem dělala volným quiltováním, ale připravila jsem ukázku takového prošívání s kráčející patkou. Vlnky jsem šila na Bernině Auroře stehem 4, ale i jiné stroje tento nebo podobný steh mají.
Kombinace rovného prošití a vlnek je další varianta. V diagonále nebo ve vzoru sashingu a kolem něj (u mne károvaný vzor). Pokud bych měla ještě borduru, tak vzor vlnek bych protáhla u vzoru se sashingem až do bordury. Zvolila jsem kontrastní nit, deku bych prošívala něčím méně nápadným.
Dva tipy: Na konci šití nestříhám nit, ale používám kousek látky přes který přejedu a nemusím pokaždé stříhat. Já vím, jsou dnes stroje s odstřihem, ale můj stroj ho nemá a i kdyby měl, tak ho nerada používám. Druhým tipem je značení malířskou krycí páskou, díky kterému jsem měla vzorek prošitý rychle bez kreslení pomocných čar.
Aby to nevypadalo, že jsem zanevřela na staré stroje. Pokud šiju nebo quiltuju pod strojem, stále dávám přednost šlapacím strojům. I když rýsuje se i quiltování na starším průmyslovém stroji, protože velkou deku ušlapat mi dalo dost zabrat. K dobré práci se šlapákem je potřeba výborně ovládat šlapadlo, aby ruce zůstaly zcela volné. Před časem jsem natočila na přání video, aby bylo vidět jak stroj ovládám pouze šlapáním. Je to důležité hlavně při práci volným pohybem. Tento stroj je krejčovský a má patky stejné jako stroj průmyslový. Díky velkému hnacímu kolu, je i rychlost šití uspokojující. Pokud video nevidíte, tak klikTADY:
A úplně na konec něco na zklidnění. Na zklidnění nejen v této době. Ale na zklidnění naší touhy hnát se za něčím. Za lepším strojem, za skvělou kolekcí látek, za nekonečným množstvím často nepotřebných pomůcek. Pomalé šití a přírodně barvené látky, nádhera. Video TADY.
Je to skoro měsíc, co jsem psala o tom, co dělám. Samozřejmě jsem občas pracovala, ale měla jsem trochu jiné starosti. Ale o tom psát nechci.
Takže co jsem udělala. Předala jsem nějaké deky a háčkované čtverečky pro spolek Klubko s nití pomáhá. Ušila jsem přes 80 mikulášských ponožek pro školku a také jsem začala pracovat na Dece z lásky pro dětský domov LILA v Otnicích.
Mikulášské ponožky: fotopostup s popisem u jednotlivých fotek jsem přidala do alba na Rajče TADY. Jsou tam i míry jak zkonstruovat střih.
Chystám se i na další Mikulášské ponožky a ty už budou pečené. Vykrajovátka jsou z obchůdku U dvou medvídků.
Deky a čtverečky předané spolku Klubko s nití pomáhá:
Obrázky, které jsem dostala na deku pro domov pro postižené děti LILA v Otnicích byly tentokrát trošku dospělácké, bude pro větší děti. Tady je malinký kousíček z budoucí deky. Návod jak šít roztočené zámečky TADY.
Jeden z obrázků, které mi přišly na deku.
V minulém příspěvku jsem psala o změnách. Jakmile se mi to podaří, přidám na hlavní stranu přímý vstup na moje alba na Rajčeti. Chtěla bych se k jejich doplňování opět vrátit.
Založila jsem také nové album pro Ekotisk a přírodní barvení. Rozhodla jsem se pro publikování svých pokusů zvolit komornější prostředí než Facebook nebo Instagram. Výhodou je, že práce budou na jednom místě Na blogu pak budou jen hotové výrobky, které případně vytvořím.
Na ukázku moje půlmandala, kterou jsem si udělala na závěr letošní sezony. Eko tisk na bavlněném plátně. Velká část práce z poslední doby je ve zmiňovaném albu.
Dnes to nebude o mém blogu, ale bude to pozvánka na stránky mojí kamarádky.
Moje kamarádka se jmenuje Jitka Chumchalová a možná ji znáte z časopisu Švadlenka. Už pro časopis nepracuje a protože to je člověk plný energie a nápadů, tak v nečinnosti nevydrží. Začala budovat nové stránky, na kterých bude postupně zveřejňovat návody a hodně jich bude k dispozici zdarma. Od ledna chystá také společné šití. A vůbec toho bude jistě mnohem víc. Já osobně se moc těším
Na jejích stránkách najdete i návody další nápadité patchworkářky. Koukněte na záložku Návody Mili Sýkorové. Milena má osobitý styl a mne její práce moc baví.
Tak a kde Jitku a její stránky najdete. TADY jsou její stránky, kde budou slíbené návody.
Pokud chcete mít upozornění na nové návody, tak dejte odebírat příspěvky na jejím bloguTADY. V pravém sloupci na konci je možné zadáním e-mailové adresy zvolit odebírání novinek na blogu. Stránky takový odběr neumožňují, ale na blogu bude upozornění, že se na stránkách něco děje.
Jitka se také věnuje barvení reaktivními barvami a troufám si říct, že je mistr svého řemesla. Viděla jsem její poslední práce, které dělala podle zadání a neumím si představit, kdo jiný by byl schopen namíchat barvy a udělat vzory přesně podle náročného přání. Já mám od Jitky také krásný nabarvený kousek, ale na to teprve dojde v některém z mých dalších příspěvků. Když jsem se s Jitkou seznámila, dostala jsem tuto ledovou batiku. Je příliš krásná na to, abych ji rozřezala, ale jednou na to jistě dojde.
Příště něco o změnách, které chytám já, ale nebudou se týkat blogu ani nových stránek, nemusíte se bát. Jen chystám nějaká alba na fotky toho aktuálního co zrovna dělám.
Děkuji také mým kamarádkám, které mi napsaly, když jsem se tady trochu odmlčela. Doženu to.