šití, patchwork, quilting, šlapací šicí stroje, vyšívání, háčkování, pletení, upcyklace. přírodní barvení... To vše za dohledu mých čtyřnohých parťáků, kteří jsou součástí mého života a patří do něj.
Na pár dnů jsem se zasekla v šití, tak jsem vyrobila pár nákupek, upletla ponožky. Letos jsem jich přes zimu dost prochodila, tak přes léto musím na nich zapracovat, aby bylo v zimě v čem chodit. Nosím je i do pohorek a pletu z ponožkové příze.
Co se patchworku týká, tak s dost velkým zpožděním jsem se pustila do deky, kterou jsem už měla šít dávno. Asi jsem se nemohla odhodlat do klasického šití, ale najednou jsem dostala chuť šít a vznikl základní blok pomalu se rýsuje už deka celá. Nejdříve jsem si vybrala vzor Jákobův žebřík, ale pak jsem zvolila jednodušší vzor, kterému se říká Jewel Box a někdy bývají tyto vzory zaměňovány. Na žebřík dojde, ale raději z košilovek, dílky vzoru mi vycházely moc malé a ke zvoleným látkám se nehodily.
Návodů jak ušít tento blok je na internetu hodně. Nešila jsem podle konkrétního návodu, ale návrh a výpočet deky jsem dělala v programu Quilt Cat. Program umožňuje vytvořit návrh z nafocených látek, ale nekomplikovala jsem si to a takový návrh mi stačí.
Někde už jsem psala, že je možné zvolit cm nebo inch. Je to asi věčná otázka. Já jsem obojetná, nemám s tím žádný problém. Začínala jsem s patchworkem v době neinternetové a tak jsem šití v inch neměla ani potuchy. Tak klidně šiji dál v obou mírách a na půlené čtverce mi vyhovuje více šití s přídavky na centimetry.
Vytvořila jsem si pár návrhů z původně zamýšlených vzorů:
Jákobův žebřík v barevném provedení. Další barevné varianty jsou k vidění v mém albu na Rajčeti.
Zmiňovala jsem nákupky. Ty jsem dělala na přání s výšivkami. Můj vyšívák spíše zahálí, tak jsem ho prohnala. Udělala jsem pár výšivek pro kamarádky a na tyto tašky. Fotila jsem něco, další jsou rozpracované nebo už rozdané.
Myslím, že jsem tady ještě neukázala dokončenou flanelku ani sněhové barvení. Ale to někdy příště.
Ze vzorníků, které mi věnovala Monika jsem už loni ušila jednoduchou deku. M. se líbila a prý si ji necháme. Jenže jsem nějak deku nedokončila. Prošila jsem ji až teď, když mi zprovoznil Huga. Stále je co vylepšovat, opět strávil půl dne laděním patky, kterou jsem si vymyslela upravit. Nicméně na této dece jsem si uskutečnila svůj sen velkých otevřených spirál. Mohou se zdát jednoduché, já to považuji za nejtěžší prošití, které jsem na stole dělala. Má to chyby, ale příště snad ještě lépe. Utočit tak velké spirály pod strojem je problém hlavně z toho důvodu, že nevidím příliš dobře za patku. Na longu na stole by to už bylo zase jednodušší, ale stále je to práce s celou dekou. Nedávno jsem četla na jednom fóru recenze na longarmy na stole a jedné quiltařce vadila tyč na Bernině, že je silná. Co by asi říkala, kdyby se na quilt dívala přes průmyslový stroj.
Moji deku považuji také za recyklační projekt, protože jsem zužitkovala staré vzorníky. Výplň deky Termolin 80 a zadní strana z jednobarevného černého flanelu.
Rozrostl se mi dubínkový háj. Mám dva druhy a jakmile jsem je dala do teplé dílny, tak ty nové rychle dorostly do velikosti prvních stromečků.
Použité materiály lze zakoupit v Jilaně nebo Polytexu. Jde o pohled z hlediska použitelnosti i na volné quiltování a to především pod strojem.
Samozřejmě existují i jiná rouna, ale zde jmenovaná rouna mohou sloužit jako příklad pro bližší představu jaké rouno zvolit. Rouna dalších výrobců bývají méně vpichovaná (ta jsou sice vyšší a ztěžují práci, ale výsledná gramáž je stále stejná) nebo jiných kvalit. Tím nechci říct, že se nedají použít, jen nejsou obsažené v tomto článku.
Tento článek se věnuje spíše rounům, která nemají žádnou lepicí vrstvu, nenažehlují se, ale pouze se vkládají mezi dvě vrstvy materiálu. Přidala jsem ale i něco o materiálech s nažehlovací vrstvou. Objemová rouna se používají na deky, přehozy, ale i různé menší výrobky. Kromě objemového rouna jsou samozřejmě různé výstužné materiály a právě u menších výrobků už je volba materiálů na konkrétním využití výrobků a jak je budeme zpracovávat. Výstužným materiálům se tento článek nevěnuje, ale je jich zase velká škála v různých gramážích.
eshop.jilana.cz/patchwork POZOR MOMENTÁLNĚ NEDOSTUPNÉ, VÝPADEK SNAD BRZY SKONČÍ
https://www.polytex.eu Polytex posílá vzorník, není už tak obsáhlý jako býval dříve, ale pro ilustraci poslouží.
Při výběru vhodného rouna je potřeba si uvědomit, jestli vyrábím deku na sedačku, přehoz na dvoupostel nebo zakrývací deku. Z deky na sedačku si mohu vyrobit něco tvrdšího a více prošitého, přehoz na dvoupostel si udělám lehoučký a tenký a můžu si ho vyquiltovat hustě, deku na zakrývání prošiji jen jednoduše. Důvodů je několik, deka zůstane měkká a úspornější prošití zakrývací deky minimalizuje tzv. studené švy. Jednoduše neznamená jen ve švu, ale mohu si navrhnout nějaký jednoduchý vzor, který vzor deky podtrhne. Důležitý je tedy účel deky, použití, četnosti praní. Myslím, že není možné odpovědět: Používám tento vatelín a žádný jiný. Nezapomeňte, že konečný výsledek ovlivní více faktorů. Použité látky, nitě a způsob prošití. Přírodní vlákna spolupracují s naším tělem a teplotou, jsou tedy více vhodná, umělá vlákna zahřejí, ale nejsou přirozeně samoregulační. Na druhou stranu jejich údržba je náročnější a tvarová stálost není taková jako u umělých materiálů. Poznámka: Pokud si necháváte deku proquiltovat, nikdy nepište quiltařce: "Nechám to na Vás", pokud nechcete být zklamaní ohledně hustoty prošití. Toto je velmi důležitý bod domluvy a odvíjí se od toho i vhodně zvolené rouno.
Následující poznatky jsou moje zkušenosti, které jsem získala.
Na obrázku porovnávám rouna 120 g při hustějším prošití. První část obrázku. Hlazená vatelín volně a hlazený vatelín stlačený x vpichovaný vatelín volně a vpichovaný vatelín stlačený. Ano, je to stále 120 g a nikde nic nezmizí.
Co udělá rouno prošití, zahlazená vrstva hlazeného vatelínu vytvoří prázdnou bublinu v případě, že prošití je husté. Celkově je práce při hustějším prošití tvrdší. Je potřeba si uvědomit, že ta aktivní (nadýchaná) vrstva hlazeného vatelínu je snížená o zahlazenou vrstvu.
Jan L, tedy vatelín vpichovaný. Rouno dokonale vyplní vzniklou bublinu. Používáním se vpichování ještě více uvolní a výrobek změkne. To platí i u rouna vpichované do podložky (i podložky jsou různé a ovlivní konečnou flexibilitu materiálu). Rouno vpichované do podložky znázorňuje poslední náčrtek. Část rouna tvoří podložka a na samotnou výplň zůstane menší gramáž.
Je potřeba napsat, že hlazený vatelín a rouno vpichované do podložky snese větší rozestupy mezi prošíváním. Naopak volně ložené rouno typu Jana L potřebuje hustější prošití. Poznámka: Rouna jsou zpravidla vpichovaná, nikoli lisovaná, proto mají vrstvy možnost se uvolnit a používáním změknou. Tuhost rouna je dána četností vpichování.
Rouna z Jilany přehledně:
Jan L je rouno, které je kvalitativně nejblíže polyesterovým rounům určených do dek v zahraničí. Dle situace zde nasdílím alternativy.
Jan L 120 g - univerzální na deky, dobře se ošetřuje. Vhodný na quiltování pod strojem, vrstvy tolik nekloužou a materiál je kompaktní. Jak už jsem uvedla, výborný na husté prošití, deka zůstane měkká. Rouno není vpichované do žádné podložky, není vhodné na velmi řídké prošití. Na výstavě jsem měla deku prošitou s tímto rounem a podloženou vatelínem a velmi švadleny překvapilo, že v dece je právě toto rouno. Deka je objemná a hřejivá. Samozřejmě záleží nejen na rounu, ale i na použité látce, nitím a způsobu prošití jak jsem už uvedla.
Jan L 150 g - i tento vatelín se dobře prošívá, je vhodný do dětských dek. Pod stroj je vhodný na menší deku nebo je dobré mít stroj s delším ramenem. Na videu je deka podložená košilovinou.
Vlněné rouno 120 g - vlna je pro poučené majitele a je nutné ji ošetřovat velmi opatrně. Rouno z jilany je ze surové vlny a je tedy velmi choulostivé na údržbu. Zahraniční vlněná rouna bývají už upravená a snesou méně šetrné zacházení. Vlna není vhodná do dek, které se ušpiní a často perou. Nikdy nedávejte vlněné rouno do charitativních dek a vždy deku označte štítkem. Můžete štítek vyšít výšivky ke stažení ZDE.
Jak na údržbu vlněného rouna si přečtěte přímo v odkazu na E-shopu Jilany. Další článek najdete ZDE.
Jewa 165 g - hustěji vpichované rouno je vhodné na tašky, prostírání, kapsáře, nástěnné quilty nebo deky na sedačku. Je moje oblíbené na tyto výrobky.
Javisa 150 g - velmi splývavé rouno, které i při velmi hustém prošití zůstane měkké. Není příliš hřejivé a je vhodné na dekorativní deky. Ve spojení s oděvním flanelem je ale luxusní na letní deky.
Termolíny jsou rouna vpichovaná do nějakého základu. Vždy v popisce najdete jaký materiál je použit jako základ rouna. Podle toho rozlišujte vhodné rouno a pokud obsahuje zahlazenou vrstvu nebo vrstvu do které je vpichované vlákno, tak můžete použít řidší prošití. A opět jak už jsem uvedla, vpichová vlákan se časem uvolní a výrobek změkne.
Používám Termolin 80 g na ručně prošívané deky nebo na quiltované ubrusy. Opět musím říct, že starší Termolin byl více splývavý.
Termolin 80 N používám na malé výrobky. Obaly na knihy, malé prostírky, kde není žádoucí velký objem.
Polytex nově nabízí Termolin i v gramáži 120, 140 a 160 g. Super zpráva, bohužel kvalita je mnohem horší než dříve. Termolin je vhodný do deky tehdy, pokud ji nebudeme moc prošívat. Příklad, pokud budu prošívat bloky 20 x 20 cm, zvolím Termolin, pokud budu prošívat hustěji, je bezkonkurenční Jan L
Takže 60 g ubrusy, 80 a 120 g do deky. Vyšší gramáže zase prostírání, tašky, kapsáře, prostě všechno co má trochu víc držet. Každopádně 180 g je pro mne strop, vyšší gramáže nepoužívám. Termolin 180 g a Termolin N 180 g je vhodný na nástěnné quilty a tam, kde nevadí, že je práce tvrdá a těžká, například podsedáky. Samozřejmě vždy je možné kombinovat i dva materiály a přidat třeba k termolínu nějaký jiný typ výstuhy. Třeba nelepicí netkanou textilii ke zpevnění výrobku nebo lze nažehlit na spodní stranu výrobku. Polytex posílá vzorník zdarma.
Bavlněný Termolin 150 g je recyklát a je trochu tvrdší. Dávám do letních dek, ale zahřeje i tak. Nesráží se. Vyšší gramáž, kterou nabízejí, je sice jemná, ale je to šíleně těžký. 250 g je už opravdu hodně.
Hlazený vatelín - 120 g, 150 g nebo 180 g pouze na volněji prošité deky. Při quiltování vrstvy kloužou proti sobě a práce není komfortní. Já bych ho použila jen na velmi řídké prošití. Zahlazená vrstva je také méně neprodyšná.
Za vyzkoušení stojí třeba Termolín vlněný nebo duté vlákno. Oba jsou pouze v gramáží 180 g a tak je nutné volit správné prošití. Vlněný Termolín máme v dece, kterou používám na zakrývání. Nemám ji příliš prošitou, deka je skvělá.
Polytex posílá i vzorníky, ale už nejsou tak detailní jako kdysi a rouno je ve vzorníku jen v jedné tloušťce od každého druhu a pouze stálá nabídka.
K vatelínům silnějším než 200 g bych napsala jen, že deka není peřina. Silnější rouna je lépe použít na rámu nebo svazovat. Co je svazování? KLIK TU.
Důležité je samozřejmě pracovní místo.Deka, která leží na stole nebude padat, vy ji nemusíte držet a můžete se soustředit na to, jak ji držet dobře kolem patky. Tj. ruce jako při quiltování a materiál přitlačit dolů a rovnoměrně posouvat pod jehlu. Rukavice s protiskluzovou vrstvou jsou velký pomocník.
Ještě bych dodala, že dávám přednost klasickým materiálům, tedy plátno a flanel na zadní stranu.
Dále bych doporučila článek o jehlách, který s vatelíny přímo souvisí KLIK SEM.
A ještě jedna důležitá věc. Pokud používáte lepidlo, tak opatrně s vrstvou lepidla. Pokud si zalepíte jehlu, může se stát, že bude časem rouno vylézat na povrch. Lepidlo není nutné, raději si dám práci se sendvičováním, viz. video.
Čemu se vyhnout: Já bych vynechala čalounická rouna na klasické deky. Rouno je velmi ostré a nesplývá, trčí. O to víc Vám bude trčet deka, když si představíte, že přidáte vrstvy látky a prošití. Prodejce v obchodě většinou nemá o patchworku žádné povědomí a dokonce i mnoho patchworkářek často ještě tápe v prošívání a teprve dlouhodobější praxí zjistí, co je vhodné a co není.
Údržba: Vždy je nutné šetrné praní dle pokynů výrobce. Velmi opatrně s vlnou. Často čtu také, že sušíte deky v sušičce. Je potřeba vždy číst doporučení výrobce a obecně se sušení v sušičce na prádlo vyhnout a pokud sušit, tak opravdu šetrně a jen u výrobků, kde to výrobce dovoluje.
Sušení v sušičce zhoršuje kvalitu Vaší deky a může způsobit vylézání vláken na povrch a to i v případě, že výrobce uvádí sušení jako možné. Ideální je sušení na plocho.Na velkém stojanu (deka se suší i ze spodní strany) nebo zavěšené za dvě protilehlé strany mezi šňůrami. Vyberte si den na praní deky. Sušení by nemělo být zdlouhavé, hrozí zapouštění barev.
Nezapomeňte při každém novém projektu vyměnit jehlu a začít prošívat s novou jehlou a kvalitní hladkou nití. Snížíte pravděpodobnost prolézání rouna látkou. Pokud používáte lepidlo, je nutné dodržet čas, kdy je možné prošívat. Jehla zalepená lepidlem opět zvyšuje pravděpodobnost žmolků z rouna na lícové straně výrobku.
Jak poznáte, která strana patří pod lícovou látku. Je-li rouno vpichované, tak směr jehly při vpichování bude stejný jako při šití.
Pokud je rouno vpichované do nějaké podložky, tak je to jednoduché. Směr vpichování je do podložky, směr šití jehlou bude tedy do podložky. Podložkou tedy k rubové straně (Termoliny, bavlněná rouna vpichovaná do podložky). Pokud je ale rouno vpichované bez podložky, tak je tou správnou strana, která vypadá méně chlupatá. Ta strana, která má "celulitidu" - důlky patří pod lícovou stranu a k zadní straně patří ta chlupatější (žmolkovitá). Tedy ta, kde je vlákno vypíchnuté směrem ven (rouna z Jilany).
Materiály vpichované do podložky zaručí tvarovou stálost deky - nedochází tolik k deformaci tvarů a rohům quiltu. (Zdroj informací: výrobci, internetové diskuse a můj oblíbený blog Suzi quilts).
Příliš úzký vatelín nebo zpracování zbytků.
Pokud nevyužiju zbytky na různé trénování, tak rouno lze natrhat do hraček, pokud je měkké. Ve videu ale také ukazuji, jak je možné takové rouno spojovat. Kompaktní rouna lze snadno spojovat i pomocí šicího stroje.
Slíbené video platí nejen pro volné quiltování, Pokud nevidíte, tak je ZDE.
Pokud nebude deku hustě quiltovat, tak Termolin DV je měkký a příjemný. Ověřeno naší Sárou. Nicméně pod strojem je klouzavý a práce s ním je trošku méně komfortní.
Edit 04.08.2023
Pokud budete používat rouna, případně výstuhy, s nažehlovací vrstvou, pak je dobré vybrat správný výrobek, jeho sílu a zažehlit dle pokynu výrobce. Samozřejmostí je následné šetrné praní.
U nás vyrábí firma Polytex nažehlovací rouno s názvem Sakon. Pokud se rozhodnete Sakon použít třeba do prostírání a následně prošívat, tak vrstva s lepidlem patří na spodní stranu a vrstva s vlákny pod lícovou stranu výrobku. Je to stejné jako u nenažehlovacích Termolínů. Lepidlem se tupí jehla a ani pro stroj není toto nic příjemného. Je nutné se zamyslet nad tím, co nám lepidlo ve výrobku přinese kladného. Pokud výrobek prošívám, tak lepená výstuha není nutná. Toto je jen velmi zkrácená verze o nažehlovacích (především objemových) výztuhách. Já se jim zpravidla vyhýbám nebo používám tak, aby sloužily, nikoliv škodily.
Výstuhy už jen velmi krátce. Výstuhy jsou vyráběny z tkaných nebo netkaných materiálů. Výztuhy a vlizeliny jsou také nelepicí nebo s lepící vrstvou.
Lepení výstuh provádějte tlakem žehličky (nikoli taháním) nebo, lépe, za pomoci lisu. Většina lepicích výstuh se nažehluje bez páry, pokud neuvádí výrobce jinak. Po nažehlení nechte důkladně vychladnout na rovném povrchu. Čím silnější výztuha, tak se hůře nažehluje. Nelepicí výstuhu je pro větší trvanlivost lépe prošít. Na kabátové nebo kostýmové látky se výstuha našívá pikýrovacím stehem. Ale to už jsem hodně jinde.
Pro upřesnění, někdy je třeba použít i neobjemové výstuhy, které se nenažehlují. Z těch nenažehlovacích silnějších používám zpravidla Ronolin, Ronar (vyrábí Polytex).
Na tyto kytičky, které jsou jen zastřihnuté jsem použila Sakon 80 g
A nakonec... Nemám nic společného ani s firmou Jilana ani Polytex. Neručím tedy za kvalitu výrobků, která se může změnit. Neručím ani za případné problémy s nevhodně zvoleným rounem. Ze zkušeností ale vyplývá, že často dochází k problémům díky špatné manipulaci s výrobkem při výrobě nebo následném praní a sušení. U materiálů s lepicí vrstvou se přidává ještě jako podstatný aspekt správné nažehlení.
Samozřejmě můžete také experimentovat s různými druhy textilií například na chňapky nebo prostírky, případně i do dek. Mám na mysli alternativy jako je flanel, teplákovina, ručníky a podobné materiály.
Na moje stroje určené na quiltování padal v poslední době trochu prach. Hugo (průmyslový Dürkopp) se ale po delší pauze dočkal. Druhá deka na něm prošitá vznikla opět v Renatině dílně a celou ji najdete ZDE. Prošívání nešlo moc hladce. Nejdříve jsem si rozsekla ruku nůžkami, ke konci byl problém s patkou a šroubkem o který se opírá. Další zádrhel je statická patka na pravítka, ale tento problém není možné nijak vyřešit. Sice jsme měli vyřešené i tohle, ale stoj byl velmi hlučný jelikož nemám servomotor, tak hlučnost stroje se zvýšila neúnosně. Na takové parádičky by to už chtělo stroj speciální. Nakonec deka je prošitá, není to dokonalá a příště už snad lépe.
Deka má 30 hvězdiček, každá má jiný střed, 8 hvězdiček je obšití ještě v obrysech. Výplň Termolin 120 a plátno na zadní straně deky.
Další dvě deky jsem prošívala pro jinou kamarádku, tentokrát na rámu. Mám jen malý stroj, tak jsem si nemohla dovolit obšít středovou hvězdu s použitím pravítek, změnila jsem alespoň celoplošný vzor a přidala lístečky. Dětská deka je prošitá s pravítky.
Jak jsem se do quiltování pustila, nechce se mi přestat, tak jdu vymýšlet nějaké další šití. ,